Jak działa parownica do ubrań - poradnik dla każdego

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux

Nowoczesne urządzenia ułatwiają dbanie o ubrania. Wśród sprzętów, które warto mieć na wyposażeniu domu lub mieszkania, znajduje się parownica.
Dzięki temu urządzeniu możemy bez wysiłku wyprasować ubrania i inne tkaniny. Wystarczy tylko, że będziemy się trzymać wskazówek producenta.

Budowa i zasada działania parownicy do ubrań

Parownica do ubrań to urządzenie, które składa się z kilku elementów. Są to:

• zbiornik na wodę, który podlega cyklicznemu uzupełnianiu,
• grzałka,
• przewód pary,
• dysza parowa.

Parownica w trakcie pracy stale podgrzewa wodę do poziomu wrzenia za pomocą specjalnej grzałki. W ten sposób wytwarza się para wodna usuwająca zagniecenia z ubrań. Wydostaje się ona za pomocą przewodów przez dyszę parową. Gdy jest ona dodatkowo podgrzewana, zapobiega to skraplaniu się pary wodnej. Zapewnia to wysoką skuteczność prasowania. Para wodna doskonale wpływa na włókna materiałów, powodując ich rozluźnianie i sprostowanie, a na końcu - skuteczne wygładzanie.

Zalety korzystania z parownicy do ubrań

Parownica to urządzenie, które ma wiele zalet. Jest ona:

a) szybka i wygodna w użyciu - można z niej korzystać już w niecałą minutę od uruchomienia, bez konieczności rozkładania deski do prasowania, i używać w pozycji pionowej przy usuwaniu zmarszczek i zagnieceń z różnych materiałów,

b) bezpieczna dla wszystkich tkanin - nie dochodzi w jej przypadku do kontaktu z gorącą powierzchnią i jest przez to mniejsze ryzyko uszkodzenia ubrań,

c) higieniczna - zabija 99,9% drobnoustrojów i bakterii. Neutralizuje także różne nieprzyjemne zapachy. To szczególnie ważne, szczególnie jeśli chodzi o wrażliwe na te czynniki dzieci i alergików,

d) lekka i poręczna - to ergonomiczne urządzenie, które można używać zarówno w domu, jak i w podróży. Nie zajmuje ono dużo miejsca i nie jest skomplikowane w użyciu. Dzięki niemu nasza garderoba wyciągnięta z walizki szybko odzyska swój blask.

Wady parownicy do ubrań

Parownica to sprzęt, który nie jest pozbawiony także pewnych wad. Jest ona:

a) mniej wydajna i wolniejsza od żelazka,

b) mniej efektywna przy grubszych materiałach - dotyczy to m.in. denimu (jeansu) lub wełny,

c) mniej wydajna przy prasowaniu większej ilości ubrań - wynika to z konieczności regularnego uzupełniania zbiornika na wodę w trakcie użytkowania, który, ze względu na kompaktowe wymiary parownicy, także nie należy do największych.

Te wady nie wpływają jednak na przydatność parownicy. Jest to urządzenie, które warto mieć w swoim wyposażeniu.

Porady i wskazówki dotyczące korzystania z parownicy do ubrań

Wybierając parownicę do ubrań, powinniśmy się kierować kilkoma parametrami. Najważniejsze z nich to maksymalna moc i możliwość regulacji temperatury. Pozwala to na dopasowanie parownicy do rodzaju prasowanej tkaniny. Równie istotna jest jednak także pojemność zbiornika na wodę. Te większe sprawdzą się, gdy użytkujemy parownicę głównie w domu i chcemy nią prasować wiele tkanin jednocześnie. Mniejsze zbiorniki będą idealne z kolei wtedy, gdy dużo podróżujemy i nie chcemy dźwigać ciężkiego sprzętu. Istotne są jednak także dodatkowe funkcjonalności. Jaka jest najlepsza parownica do ubrań? Czołowe pozycje w rankingach popularności zdobywa sprzęt marki Electrolux, a konkretnie model Refine 700. To kompaktowa, wygodna w obsłudze parownica wyróżniająca się zdejmowanym pojemnikiem na wodę oraz dwoma różnymi funkcjami parowania.

Jak prasować ubrania przy użyciu parownicy parowej?

Przed rozpoczęciem użytkowania dowolnej parownicy powinniśmy przygotować w odpowiedni sposób ubrania do prasowania. Najlepszym dla naszej wygody rozwiązaniem będzie powieszenie ich na wieszakach. Warto także nieco rozprostować materiał przed prasowaniem. Dzięki temu oszczędzimy sobie nieco czasu, a strumień pary znacznie skuteczniej wygładzi zagniecenia.

Jak używać parownicy do ubrań, by skutecznie wyprasowała ona ubrania? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by jej dyszę przesuwać pionowo, wzdłuż całej tkaniny, powtarzając tę czynność kilkukrotnie. Istotne jest to, by nie skupiać się na jednym punkcie. Zbyt długie przetrzymywanie parownicy w tej samej pozycji nie wpływa korzystnie na tkaninę. Warto także mieć na uwadze to, że parownica powinna być regularnie czyszczona. Konieczne jest w tym celu opróżnienie jej zbiornika, uruchomienie procesu odkamieniania czy też pielęgnacja dyszy za pomocą delikatnej, namoczonej w wodzie szmatki z mikrofibry.

Parownica do ubrań to urządzenie warte polecenia ze względu na jego szereg zalet. Korzystając z porad i wskazówek dotyczących jej użytkowania, możemy zyskać pewność, że będzie ona działać skutecznie przez wiele lat. Zapraszamy do przetestowania parownicy jako alternatywy dla tradycyjnego prasowania ubrań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto