18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Owsiak i Anna Dymna przy jednym stole z księżmi

IB
Od lewej: abp. Henryk Muszyński, abp. Józef Kowalczyk.
Od lewej: abp. Henryk Muszyński, abp. Józef Kowalczyk. Iza Budzyńska
Zostały około trzy tygodnie do IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Znany jest już pełen program wydarzenia.

Potwierdzone jest już, że osobiście przesłanie do uczestników Zjazdu wygłosi podczas jego inauguracji – w piątek, 16 marca o 16.00 – prezydent Bronisław Komorowski.

Oprócz ludzi szeroko związanych z polityką i Kościołem wśród gości pojawi się między innymi Janina Ochojska, Anna Dymna, czy Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas dyskusji panelowej zatytułowanej „Dzielić się pieniędzmi, dzielić się sobą” zasiądą przy jednym stole z duchownymi twórcami takich inicjatyw jak Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, akcja „Szlachetna Paczka”, czy Caritas.

- To jest może ważny sygnał, że wbrew rozmaitym dyskusjom publicznym te inicjatywy nie chcą o sobie myśleć jako o konkurencyjnych, tylko adresują swoje przedsięwzięcia do różnych ludzi, w różny sposób. Dwie z tych instytucji - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Caritas - niezmiennie od dawna cieszą się najwyższym zaufaniem społecznym i myślę, że będzie bardzo ciekawe zobaczenie ich przy jednym stole – podkreśla Zbigniew Nosowski, w komitecie organizacyjnym Zjazdu odpowiedzialny za program. - Kościół ma taką tradycję sięgającą swojego założyciela, który też nie miał zbyt dobrej reputacji, bo spotykał się z celnikami i nierządnicami, rożni mieli mu to za złe. Więc wydaje mi się, że tradycja otwarcia na ludzi różnie myślących, którą na Zjazdach Gnieźnieńskich pokazujemy, jest właśnie kontynuacją tej linii. To samo właśnie czyni Benedykt XVI organizując tak zwane "dziedzińce pogan", czyli zapraszając ludzi niewierzących, agnostyków, ateistów na rozmowę, na spotkania z chrześcijanami.

Hasło tegorocznego spotkania to „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”. Stąd też większość prelekcji, dyskusji i warsztatów będzie poświęcona aktywności społecznej, dobroczynności, dialogowi międzynarodowemu i postawach wobec problemów ekonomicznych. Zainteresowani udziałem w warsztatach znajdą też szereg zagadnień praktycznych.

Zarówno pomysłodawca Zjazdów, z których pierwszy upamiętniał historyczne spotkanie w roku 1000 – prymas senior apb. Henryk Muszyński, jak i obecny gospodarz – prymas Polski abp. Józef Kowalczyk – nie mówią w kontekście obywatelskiej Europy o zamykaniu się w gronie katolickim, ale przede wszystkim o uniwersalnych wartościach i o działaniu.

- Jeżeli będziemy ludźmi w stosunku to siebie i do innych, to będziemy szanować godność innych i wszyscy ci, którzy będą budować strukturę europejską będą tworzyć rzeczywiście wspólnotę na wartościach, które będą zadowalać nas wszystkich, czyli tak zwana sprawiedliwość społeczna we wspólnej Europie zaistnieje do tego stopnia, że nie będziemy mieć takich zaskoczeń, jak kryzysy, kiedy o pewnym państwach mówią nam, że ryzykują upadłość. To wszystko się wywodzi z kryzysu moralnego, etycznego. Ojciec Święty Jan Paweł II o tym bardzo jasno mówił - nie wystarczy budować wspólnotę gospodarczą, jeżeli nie będzie wspólnoty ducha – mówi abp. Kowalczyk.

Abp. Henryk Muszyński podkreśla, że prawa i wolności zawsze idą w parze z obowiązkami.

- Chcemy także pokazać pewne inicjatywy, które naprawdę zasługują na naśladowanie. Na przykład inicjatywy obywatelskie, oddolne. Człowiek bezdomny potrafił stworzyć dom dla ludzi bezdomnych i prowadzi go. Ja go wziąłem jako swojego towarzysza na procesji, będzie czytał modlitwy w imieniu tych wszystkich, którzy nie skończyli na biadaniu i załamywaniu rąk, ale wzięli się do pracy. To jest jeden przykład. Druga rzecz - pragniemy, by ludzie w oparciu o motywy wiary angażowali się w życie społeczne we wszystkich wymiarach, które są dla nich istotne – przyznaje.

Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w całym Zjeździe, a są zainteresowani konkretnym wydarzeniem, będzie możliwość udziału w wybranej przez siebie debacie, czy warsztatach, bez rejestracji i wpłacania wpisowego – trzeba będzie zgłosić się do recepcji po specjalny identyfikator.

Spotkaniu towarzyszy też szereg otwartych wydarzeń, o bardzo różnym charakterze.

16 marca o 17.00 w kilku kościołach Gniezna i okolic odbędą się nabożeństwa ekumeniczne, a o 20.00 w Bazylice Prymasowskiej Ekumeniczna Droga, podczas której na każdej stacji modlitwę poprowadzą przedstawiciele innej wspólnoty.

W sobotę, 17 marca o 20.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego wystąpi Stanisław Sojka. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, bezpłatne karty wstępu będą wydawane wcześniej w wybranych punktach.

Zjazd zakończy się o 13.00, ogłoszeniem, jak w poprzednich edycjach „Przesłania do Europejczyków”. Jednak o 19.00 tego dnia w katedrze odbędzie się koncert prymasowski. „Mszę Nelsońską” czyli Mszę d-moll Josepha Haydna zagrają muzycy pod dyrekcją Christophera Hogwooda, który w tym sezonie jest Głównym Dyrygentem Gościnnym Filharmonii Poznańskiej.

Szczegółowy program i informacje organizacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.zjazd.eu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto