MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju w katedrze gnieźnieńskiej

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Aleksandra i Alicja Heydrych/ZHP
W niedzielę, 17 grudnia, w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się Msza Święta podczas której Betlejemskie Światło Pokoju przywitano przez harcerzy i instruktorów naszego hufca. Mszy przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Radosław Orchowicz. Do mszy asystował kapelan naszego hufca druh Wojciech Orzechowski. W wydarzeniu uczestniczył także zastępca prezydenta Gniezna Michał Powałowski oraz komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 - hm. Maciej Siwiak.

Betlejemskie Światło Pokoju w katedrze gnieźnieńskiej

Przedstawiciele wszystkich szczepów i drużyn odebrali z rąk komendantki gnieźnieńskiego hufca ten wyjątkowy symbol pokoju. Przez najbliższy tydzień, harcerze i harcerki rozniosą światło do każdego zakątka Pierwszej Stolicy Polski.

- Kolejny raz w sztafecie ognia, w sztafecie światła, które zostało rozpalone w grocie narodzenia Chrystusa przez austriackich i słowackich skautów, Betlejemskie Światło Pokoju dociera do Polski. Dzisiaj harcerze przynoszą je do naszej prymasowskiej bazyliki, aby stąd rozeszło się do wspólnot i ludzi dobrej woli, którzy chcą otworzyć swoje serce, budować pokój i wnosić go tam, gdzie żyją

- mówił bp Radosław Orchowicz na początku Mszy św. celebrowanej z udziałem harcerzy, przedstawicieli władz Gniezna i mieszkańców miasta.

Biskup pomocniczy gnieźnieński zachęcił też do modlitwy za papieża Franciszka, człowieka pokoju, który 17 grudnia obchodzi 87. urodziny oraz do wołania o pokój dla tych krajów i miejsc, gdzie trwa wojna i przelewana jest krew niewinnych ludzi.

O pilnej potrzebie pokoju, tego na świecie, ale także w naszych sercach, mówił także w homilii ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz harcerzy.

- Co sam mówisz o sobie dzisiaj? Co pokazujesz swoim życiem, swoimi decyzjami, swoimi relacjami. Co mówisz i myślisz o sobie i innych po tych kilkunastu dniach Adwentu? Czy możesz dzisiaj powiedzieć, że jesteś tym, który buduje pokój? Czy wnosisz go do swojego domu, miejsca pracy, wszędzie tam gdzie żyjesz?. Betlejemskie Światło Pokoju ma nas do tego zachęcać, ma być jak lampa pokazująca dobrą drogę, ma dać nam poczucie bezpieczeństwa, że we wspólnocie jest łatwiej i lepiej, ma przynosić ciepło do serc zimnych, aby rozbłysła w nich nadzieja ogrzewająca życie

- mówił ks. Orzechowski.

Przekazanie płomienia z Betlejem miało miejsce pod koniec Mszy świętej. Jak mówiła przed rozesłaniem światła Weronika Lemańska, komendantka gnieźnieńskiego Hufca, hasło „Czyńmy pokój” to wezwanie dla nas wszystkich do budowania go w codziennym życiu.

Jako pierwszy światło otrzymał bp Radosław Orchowicz, dawniej również harcerz i kapelan gnieźnieńskiego Hufca ZHP. Następnie wręczono je przedstawicielom władz miejskich i reprezentantom poszczególnych szczepów, którzy w najbliższym tygodniu zaniosą je do parafii, placówek, szpitali i innych instytucji na terenie Gniezna.

Harcerze dziękują 44 Drużynie Wędrowniczej "Krzemień 66" za służenie podczas uroczystości. Podziękowania należą się także 44 Drużynie Harcerek "Puchacze" za pomoc w rozpalaniu Betlejemskiego Światła Pokoju i niesione do ołtarza dary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto