Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już za miesiąc startuje "Pojezierze Wolnych Myśli" - nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W terminie 26 kwietnia – 1 maja 2024 roku odbędzie się w Ińsku i okolicach (Brzeźnica, Jankowo) nowy festiwal „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. Jest to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, którego organizatorami są osoby związane z festiwalem Włóczykij, stowarzyszeniami z Ińska, Drawska Pomorskiego i okolic oraz Fundacja Brzeźnica, która w lipcu 2023 stała się właścicielem opuszczonej wsi (gmina Węgorzyno).

Główną ideą festiwalu jest wspieranie na przestrzeni pomiędzy Ińskiem a Drawskiem Pomorskim, osobnej krainy o charakterze artystyczno-ekologicznym. Na festiwalu, w oparciu o współpracę z kilkunastoma instytucjami, odbywać się oprócz licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, debaty i dyskusje dotyczące rozwoju regionu. Pierwsza edycja festiwalu zlokalizowana będzie na linii czterech miejscowości - Ińsko, Brzeźnica, Jankowo, Drawsko Pomorskie - w samym sercu Pomorza i pośród największych wałów moreny czołowej. Festiwal będzie koncentrować się wokół tematyki przyrodniczej, podróżniczej, artystycznej (literatura, sztuki performatywne, muzyka alternatywna itd.), reporterskiej oraz naukowej, a do jego czynnego udziału zapraszani będą mieszkańcy regionu.

Pomysłodawcą POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI jest Przemysław Lewandowski – od 20 lat dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pomysłodawca Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”. W skład rady programowej wchodzą m.in. Jacek Karczewski (przyrodnik, ornitolog, autor książek przyrodniczych), Krzysztof Story – reportażysta, dziennikarz („Tygodnik Powszechny”, autor podcastu Jagielski-Story), Maciej Gaca – sinolog, założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Pekinie, Joanna Klass - kuratorka i producentka kreatywna sztuk performatywnych, opiekunka Spichlerza Gropiusa w Jankowie, Maja Hawranek – reporterka, autorka książki „Szkoły, do których chce się chodzić”, Przemek Kossakowski – dziennikarz, terapeuta...

W programie przewidzianych jest ponad 50 wydarzeń m.in. spotkania i prezentacje multimedialne z reportażystami oraz autorami książek przyrodniczych (m.in. Tomasz Ulanowski, Stasia Budzisz, Piotr Oleksy, Jacek Karczewski), liczne warsztaty i wycieczki po regionie z ornitologami, hydrobiologami, arborystami, nurkami, historykami itd., koncerty, warsztaty, debaty, program zajęć przyrodniczych dla najmłodszych i wiele innych. Pośród gości m.in. Przemysław Czapliński - znakomity krytyk literacki, Paweł Romańczyk - muzyk, kompozytor i konstruktor instrumentów, Dariusz Misiuna - socjolog oraz właściciel wydawnictwa Okultura, Dariusz Fodczuk - dziekan wydziału sztuku mediów, fotografii i filmu eksperymetalnego Akademii Sztuki w Szczecinie...

Festiwal otworzy 26 kwietnia spotkanie z Janem Natkańskim - wybitnym arabistą i wieloletnim ambasadorem w Kuwejcie oraz Egipcie. Poprowadzi je Agata Kasprolewicz z Raportu o stanie świata. Na festiwalu zagra ze swoim nowym składem m.in. Jacek Kleyff oraz Michał Zygmunt (nowy premierowy projekt "Pociągi pod specjalnym nadzorem").

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu TUTAJ

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal TUTAJl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto