Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Gniezno. Szpital bez oddziału zakaźnego, otwarcie nowego budynku w połowie czerwca

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Gnieźnieński szpital bez oddziału zakaźnego. Nie oznacza to jednak końca epidemii. Poza tym, dyrekcję szpitala czeka intensywny czas.

- Podtrzymujemy dobre informacje. Nie mamy już żadnego łóżka zakaźnego. Decyzją wojewody zostały zlikwidowane. Mamy obowiązek utrzymania trzech łóżek covidowo-obserwacyjnych, ale to nie stanowi problemu dla szpitala, tym bardziej, że zaraz oddajemy do użytku nowy budynek, więc miejsca obserwacyjne wyodrębnimy w starym budynku

– relacjonował Dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski, Grzegorz Sieńczewski.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski. Jak się okazuje, nowy szpitalny budynek jest o krok od oddania do użytku. Jak się okazuje, uroczyste otwarcie nowego skrzydła planowane jest na 15 czerwca. Przenosiny poszczególnych oddziałów ma się odbyć nieco później, na przełomie czerwca i lipca. Co stanie się z pomieszczeniami starego budynku?

- Czekają na nas wyzwania. Oddziały, które były przekształcone na oddziały zakaźne wymagają remontu. Udało nam się uzyskać obietnicę pozyskania dodatkowych środków z przeznaczeniem na ten cel

– opowiadał Sieńczewski. Chodzi o oddział dziecięcy, którego remont ma się zbiec z Dniem Dziecka. W dalszych planach jest remont oddziałów internistycznych.

Szczepienia trwają. Zdarzają się opóźnienia w dostawach

W tym samym czasie w Gnieźnie trwają szczepienia masowe. Prowadzone są w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i w przyszpitalnej przychodni na ul. św. Jana.

- Szczepimy cały czas, jesteśmy w czołówce powiatów w całej Polsce jeśli chodzi o liczbę podanych szczepionek

– podkreślał dyrektor placówki. Do tej pory we wszystkich punktach szczepień w Gnieźnie zaszczepiono 20 tys. osób. Mimo, że zazwyczaj wakcyny podawane są sprawnie, zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Szczepionki nie zawsze docierają do Gniezna, zwłaszcza w poniedziałki, na czas. Dlatego godziny otwarcia punktów szczepień w poniedziałki została zmieniona na 13.00-18.00

W poniedziałek, 24 maja Starostwo Powiatowe w Gnieźnie poinformowało, że z powodu braku dostawy szczepionek, dwa punkty masowych szczepień będą nieczynne. Następny komunikat władz powiatu ogłosił, że punkt przy ulicy Wrzesińskiej zamknięty zostanie aż do 28 maja. Pacjenci umówieni na szczepienia przekierowani zostali do punkt na 3 Maja.

Czy to już koniec pandemii?

Czy zaszczepienie znacznej części społeczeństwa może przynieść koniec pandemii? Niekoniecznie. Jak twierdzi lek. Mateusz Hen z gnieźnieńskiego szpitala, każda pandemia ma swoją periodykę – zakażenia wzrastają i maleją. Pandemia, z którą zmaga się cały świat może trwać od dwóch do trzech lat.

- Obserwując to, co dzieje się na świecie, możemy się jeszcze spodziewać czwartej fali, która dotrze do nas prawdopodobnie po wakacjach

– relacjonował M. Hen. Według jego słów, statystycznie ozdrowieniec utrzymuje przeciwciała do trzynastu miesięcy po chorobie. Jeśli chodzi o szczepionki, po dwóch tygodniach od podania drugiej dawki uzyskuje się, w zależności od rodzaju wakcyny, niemal 90. procentową odporność na SARS-CoV-2.

Koronawirus Gniezno. Szpital bez oddziału zakaźnego, otwarcie nowego budynku w połowie czerwca

Koronawirus Gniezno. Szpital bez oddziału zakaźnego, otwarci...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto