Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królewskie ornamenty na warsztatach edukacyjnych w Muzeum Początków Państwa Polskiego

(informacja prasowa)
W najbliższą niedzielę w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędą się bezpłatne warsztaty do wystawy „Gniezno – miasto królów”, w ramach projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza do udziału w programie edukacyjnym przygotowanym do wystawy „Gniezno – miasto królów”. Znajdziecie w nim: specjalne lekcje muzealne, konkurs dla najmłodszych oraz cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Te ostatnie rozpoczynają się spotkaniem z Tadeuszem Grajpelem, znanym specjalistą w dziedzinie drukarstwa i drzeworytnictwa, już w najbliższą niedzielę,
7 października, w godz. 13.00 -16.00.

KRÓLEWSKI ORNAMENT to hasło niedzielnych warsztatów dla rodzin z dziećmi, zainspirowane eksponatami z wystawy czasowej „Gniezno –miasto królów”. Motywy kwiatu lilii, róży czy orła można spotkać na różnych dawnych przedmiotach. Część z nich posiada złożoną i prastarą symbolikę, związaną także z władzą królewską. Podczas warsztatów dowiemy się jak ozdabiano, m.in. tkaniny zdobiące królewskie wnętrza. Popularnością cieszyły się wówczas desenie odciskane na tkaninach niczym stemple. Samodzielnie zaprojektujemy układ wzoru na materiale, aby odtworzyć fragment królewskiej komnaty.

Do udziału w warsztatach zapraszamy również nauczycieli z grupami dzieci i młodzieży. W poniedziałek, 8 października, odbędą się warsztaty dla dzieci szkół podstawowych, poświęcone drzeworytom. Zapoznamy się z tą techniką graficzną a także samodzielnie wykonamy klocek z wymyślonym wzorem, powstały stempel posłuży nam do stworzenia własnego projektu tkaniny! We wtorek, 9 października, do udziału w warsztatach drukarskich „Królewska kancelaria” zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przyjrzymy się oryginalnym rękopisom i starodrukom obecnym na wystawie „Gniezno –miasto królów”. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty królewskie Przemysła II, Władysława Łokietka, Ludwika Węgierskiego i Kazimierza Wielkiego. Zdobyta wiedza ułatwi nam przygotowanie własnego dokumentu, nad którym pracować będziemy stosując średniowieczne metody i narzędzia.

Na rodzinne niedziele zapraszamy wszystkich chętnych (bez zapisów)!

Warsztaty edukacyjne w tygodniu, odbywają się między godziną 9.00-15.00.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY : Dział Edukacji MPPP tel. 61/ 426 46 41 wew. 221.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto