MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leśna Oaza w Gnieźnie - idealne miejsce na wypad z dziećmi!

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Leśna Oaza już zdobywa serca rodziców i dzieci z Gniezna i okolic. Choć oficjalne otwarcie prawdopodobnie najbardziej rozbudowanego placu zabaw w naszym mieście jest przewidziane w piątek, to całe rodziny korzystają z tego obiektu już od kilku tygodni.

Leśna Oaza w Gnieźnie - idealne miejsce na wypad z dziećmi!

Na mapie Gniezna pojawiło się unikalne miejsce - Leśna Oaza wraz ze ścieżka edukacyjną, służące rekreacji, a także edukacji ekologicznej. Inwestycja powstała dzięki grantowi o wartości ponad 1 mln zł od Fundacji Pracowniczej, gnieźnieńskiego pracodawcy firmy VELUX. Potrzeba działań na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej Nadleśnictwa Gniezno zaowocowała stworzeniem wyjątkowego zakątka, który będzie chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i pracowników fabryk VELUX.

Leśna Oaza w Gnieźnie - idealne miejsce na wypad z dziećmi!

Las Miejski okalający siedzibę Nadleśnictwa Gniezno jest ważnym miejscem na mapie rekreacji i edukacji ekologicznej miasta. Ma wiele walorów przyrodniczych, ale też jedną bardzo szczególną zaletę - jest oddalony o niespełna 5 km od Rynku, więc każdy mieszkaniec Gniezna może wybrać się do niego na piechotę, rowerem, komunikacją miejską lub samochodem. W gnieźnieńskim nadleśnictwie podczas leśnej wędrówki można spotkać różne gatunki roślin i zwierząt, w tym te rzadkie i chronione np. bociany czarne, bieliki, kanię rudą. Rekreację na łonie natury ułatwiają liczne szlaki turystyczne: rowerowe i piesze.

Leśna Oaza powstała w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu edukacyjnego „Gajówka”, należącego do Nadleśnictwa Gniezna oddanego do użytku w 2016 r. przy ul. Wrzesińskiej 83. Do tej pory ze stworzonej infrastruktury m.in. ścieżki przyrodniczej, leśnych skoczni i ścieżki zmysłów, dendrofonu (gra polegająca na wydobywaniu dźwięków z różnorodnych gatunków drzew) oraz wiaty z miejscem na ognisko korzystało, co roku kilka tysięcy uczniów.

Nowa inwestycja świetnie uzupełni ofertę edukacyjną przygotowaną dla szkół i przedszkoli o miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Gniezna w dowolnym momencie, całkowicie samodzielnie i bezpłatnie. Leśna Oaza składa się z następujących elementów podzielonych na strefy: kreatywnych zabaw dla dzieci na łonie przyrody, relaksu dla dorosłych i seniorów oraz plenerowej siłowni w stylu eko. Ważnym elementem projektu jest także kreatywna ścieżka edukacyjna o długości 1,3 km, na której w formie interaktywnej zabawy – będzie można poznać walory lokalnej przyrody m.in. gatunki zwierząt, roślin i grzybów, czy informacje o glebie i tym, co w sobie kryje.

- Misją nadleśnictwa jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona przyrody, zarządzanie powierzonymi terenami leśnymi, ale także edukacja ekologiczna mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży. Niezmiernie cieszę się, że Fundacja zaufała naszym kompetencjom i doświadczeniu w tym zakresie i będziemy mogli stworzyć to wyjątkowe miejsce dla mieszkańców na naszym terenie. Możliwość poszerzenia oferty edukacyjnej nadleśnictwa wpisuje się również w założenia programu edukacji Ministerstwa Edukacji „Leśna szkoła z klimatem”. Gnieźnieńskie lasy są idealne do relaksu, odpoczynku, uprawniana sportu, dlatego z założenia nasza Leśna Oaza ma łączyć pokolenia i być atrakcyjna również dla dorosłych, seniorów, a także sportowców

- przyznaje Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno - Michał Michalak.

Do budowy Leśnej Oazy zakłada się użycie naturalnych materiałów, maksymalne wykorzystanie walorów gnieźnieńskiego lasu miejskiego oraz kreatywnych i innowacyjnych form edukacji ekologicznej. Projekt sfinansuje Fundacja Pracownicza fabryk VELUX, która przeznaczyła na ten cel 230 000 euro (w przeliczeniu ponad 1 mln zł).

- Fundacja pracownicza naszej firmy od lat wspiera pracowników i lokalne instytucje. W ciągu ostatnich dwóch lat wsparła w Gnieźnie 42 placówki i instytucje. Jednak ten projekt jest wyjątkowy, ze względu na swoją skalę i ogromne oddziaływanie społeczne. Jestem przekonany, że powstanie miejsce unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, którego w gnieźnieńskich lasach jeszcze nie ma. Produkując okna dachowe staramy się robić to w sposób, jak najmniej oddziałujący na środowisko, a ekologia jest dla nas bardzo ważna. Dlatego też uważam, że połączenie aktywnej rekreacji z edukacją ekologiczną to doskonały pomysł i bardzo na czasie

- dodaje Robert Purol, dyr. zarządzający fabrykami VELUX w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto