Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Słowa. Gnieźnianie odkrywali tajniki gier fabularnych

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Tajemniczy uzdrowiciel odwiedzający karczmę, Zwinny podróżnik przemierzający szlaki - takie postacie powołano do życia na warsztatach kreatywnego opowiadania. W podstawy gier fabularnych wprowadził uczestników pasjonat Tomasz Antosik.

"Laboratorium Słowa" trwa. W ten weekend realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna projekt przyniósł ze sobą wydarzenia poświęcone fantastyce. Po spotkaniach autorskich przyszedł czas na warsztaty poświęcone kreatywnemu opowiadaniu i grom RPG (Role Playing Gaming), czyli rodzajowi gier, w których uczestnicy wcielają się w wykreowaną przez siebie postać przeżywającą przygody w ustalonym wcześniej świecie. Tajniki "papierowych erpegów" zaprezentował przybyłym Tomasz Antosik, członek Stowarzyszenia Fantastyki "Fantasmagoria", pasjonat literatury oraz doświadczony gracz.

Choć na warsztatach pojawiło się tylko kilkoro młodych uczestników, wszyscy byli zmotywowani i chętni do udziału w rozgrywce. Zanim doszło jednak do gry, prowadzący przedstawił zgromadzonym zasady funkcjonujące przy RPG. Te różnią się w zależności od danego rodzaju gier, co przekłada się na ilość i rodzaj używanych kości (lub i brak) czy uwzględniane matematycznie statystyki danych postaci (najczęściej są to siła, zręczność i intelekt). W rozgrywce niezwykle istotna staje się jednak wyobraźnia i kreacja własnych bohaterów oraz prowadzenie ich w świecie przez tak zwanego mistrza gry.

Właściwa rozgrywka rozpoczęła się od wymyślenia przez uczestników postaci o określonych cechach, umiejętnościach i wyposażeniu. W ten sposób powołano na świat takich bohaterów jak podróżnik wędrujący przez zapomniany leśny trakt, bard posługujący się łukiem czy cichy uzdrowiciel odwiedzający karczmę. Tomasz Antosik jako mistrz gry tworzył wydarzenia, które napotykały bohaterów oraz skutki podejmowanych prze nich decyzji. Jak zaznaczał prowadzący, w grze niezwykle ważna jest precyzja i konsekwencja - dany bohater nie może na przykład wykorzystać nagle przedmiotu znajdującego się w plecaku bez uprzedniego wyjęcia go. Dana postać musi także działać zgodnie z ustaloną wcześniej charakterystyką. Tego typu ograniczenia urozmaicają rozgrywkę i pobudzają myślenie graczy. Uczestnicy szybko zagłębili się w rozgrywkę, ochoczo spędzając w grze kolejne godziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto