MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Nak*rwiam ZEN”. Za nami spotkanie autorskie z Marią Peszek

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W poniedziałkowy wieczór, 10 czerwca, w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie odbyło się spotkanie autorskie z Marią Peszek. Tej artystki chyba nie musimy przedstawiać - w poniedziałek była okazja, żeby porozmawiać z nią o „Nak*rwiam Zen”, czyli jedynej książce stojącej obok jej muzycznego dorobku.

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy…

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.

Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni.

Maria i Jan Peszkowie. Żywi ludzie.

W rozmowie z Joanną Łacińską-Stube Maria opowiedziała nam między innymi o swoim dzieciństwie, opowiedziała anegdoty o swoim ojcu Janie oraz... dlaczego "dzieci z Wrześni" powinny być "dziećmi z Głogowa". Co ważne, liczni słuchacze na widowni wrócili do domów z ideą towarzyszącą artystce w życiu i jej twórczości - warto pamiętać o tych, którzy często pozostają nierozumiani i wykluczani w naszym społeczeństwie.

Zaraz po spotkaniu z Marią Peszek w sali widowiskowej eSTeDe pojawił się Jacek Dehnel. Poeta, prozaik, dziennikarz, malarz. A oprócz tego – gawędziarz i erudyta. Najbardziej znany jako autor „Lali” i „Saturna”. W swojej twórczości oddaje hołd codzienności, a zwyczajność podnosi do rangi sztuki.

O literaturze, życiu i wszystkim co pomiędzy porozmawiała z autorem Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Organizatorem wydarzenia był Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dofinansowano ze środków Miasta Gniezna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto