Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła peregrynacja w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Kościoły odwiedzą relikwie rodziny Ulmów

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od kilku dni w Archidiecezji gnieźnieńskiej trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Relikwie nawiedzą jedenaście miejscowości.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku współpracujących z okupantem policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie zabito polskie dzieci.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie. Relikwie bohaterskiej rodziny przybyły wraz z początkiem grudnia do Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Jak podaje archidiecezja, w zależności od miejsca pobytu przewidziane są rozmaite sposoby uczczenia relikwii – Msza święta, modlitwa wspólnot małżeńskich i rodzinnych, całonocne adoracje i czuwania, błogosławieństwo dzieci i matek spodziewających się potomstwa, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czas na indywidualną modlitwę.

Relikwie będą obecne w następujących miejscowościach:

  • 13 grudnia – Wągrowiec, Mieścisko, Września
  • 14 grudnia – Słupca, Witkowo
  • 15 grudnia – Gniezno – Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów, kościół franciszkanów i klasztor sióstr karmelitanek bosych
  • 16 grudnia – Gniezno – od 8.30 Centrum Edukacyjno-Formacyjne, od 10.00 katedra gnieźnieńska

O 12.00 w katedrze rozpocznie się uroczysta Mszę św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której będzie miało miejsce zawierzenie rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej wstawiennictwu błogosławionej rodziny Ulmów. Na zakończenie relikwie przekazane zostaną przedstawicielom archidiecezji poznańskiej.

Niezwykła peregrynacja w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Kościoły odwiedzą relikwie rodziny Ulmów

Niezwykła peregrynacja w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Kości...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto