MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto nowi radni powiatu. Wśród nich nowicjusze. Kim są?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
mat. pras.
Wybory już za nami, znane są wyniki poszczególnych kandydatów. Jak się okazuje, duże zmiany nastąpią w radzie powiatu gnieźnieńskiego. Zobacz zupełnie nowych radnych, sprawdź kim są i czym się zajmują.

Spis treści

Wybory zmieniły radę powiatu gnieźnieńskiego

Wybory przyniosły ze sobą wiele nowych twarzy, które dotychczas niekoniecznie kojarzone były z polityką. Tak jest zarówno w radach gmin poszczególnych gmin, jak i w przypadku radnych powiatowych.

Jeśli chodzi o samą walkę o zostanie radnym powiatowym, to zarejestrowanych byłło w tych wyborach aż pięć komitetów: KWW Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, Ziemia Gnieźnieńska i Lewica. Najwięcej mandatów, bo aż 11 uzyskała Koalicja Obywatelska, bo aż 11. Zaraz za nią plasuje się PiS z 5 mandatami, a potem kolejno Trzecia Droga 4, Ziemia Gnieźnieńska 3 i Lewica 2.

W okręgu 1 obejmującym część miasta Gniezna, mandat uzyskała Monika Twardowska z PiS, zaliczając polityczny debiut, Daria Benke, działaczka społeczna z Lewicy, która nie miała wcześniej okazji zasiadać w radzie powiatu oraz Piotr Gruszczyński (obecny starosta), Maria Kocoń i Angelika Ślachcińska z KO, która dotychczas była radną miasta.

Wielkie powroty do polityki

W Ziemi Gnieźnieńskiej bez niespodzianek, bo mandat – a tym samym wielki powrót – otrzymał były starosta i były senator, lekarz Krzysztof Ostrowski.

W drugim okręgu do rady powiatu dostała się Beata Tarczyńska, była starosta z PiS, Tomasz Budasz, który jest jeszcze prezydentem Gniezna oraz Dariusz Pilak i Pokładecki Marian z KO i Dariusz Igliński z Ziemi Gnieźnieńskiej.

Okręg 3 – Trzemeszno. Tu mandat uzyskał Edward Załęski z Trzeciej Drogi i Rafał Lukstaedt z KO. Nie miał on styczności z gnieźnieńską polityką, ale pracował w okolicznych samorządach. Prywatnie jest ratownikiem medycznym. Z Ziemi Gnieźnieńskiej mandat przypadł Leszkowi Figajowi.

Okręg 4, czyli gminy Gniezno, Witkowo, Czerniejewo i Niechanowo. Mandat zdobyli Andrzej Kwapich i Małgorzata Pietrzak – Sikorska z PiS. Dla Pietrzak-Sikorskiej bycie radnym powiatu to polityczny debiut, ale nie społeczny. Kobieta jest bowiem prezeską GRH Żydowo, które pod swoimi skrzydłami ma gnieźnieńskie Stado Ogierów, które za jej kadencji widocznie zmieniło się na plus.

Z kolei z Trzeciej Drogi w tym okręgu zyskała dwóch mężczyzn – Rafała Skweresa, który od lat zasiada w radzie powiatu i nowicjusza Tomasza Ryszczuka, członka PTTK Gniezno, społecznika i lubianego sołtysa Gębarzewa. W Lewicy niespodzianka. Nie dostała się listowa „jedynka” – Telesfor Gościniak, wieloletni radny powiatowy. Dostał się za to Eugeniusz Zamiar, bbyły wójt Niechanowa.

Jest kilka zaskoczeń

Koalicja Obywatelska wystawiła „pewniaki”. Na pierwszym miejscu przedsiębiorca Rajmund Gąsiorek, który pomimo silnej listy nie dostał się do rady powiatu. Za to „dwójka”, czyli Danuta Winiarska zdobyła głosy, które pozwoliły jej na kontynuacje pracy w radzie powiatu. Debiutantem w radzie, ale nie w polityce będzie też Łukasz Scheffs, wykładowca akademicki i pracownik Urzędu Miasta Gniezna.

W ostatnim okręgu obejmującym gminę Kiszkowo, Kłecko, Mieleszyn i Łubowo dostała się Karolina Kiełpińska-Nowak z PiS, Kamila Kozicka z Trzeciej Drogi, Ewa Mądra i Piotr Staszczak z KO.

Oto nowi radni powiatu. Wśród nich zupełni nowicjusze. Kim są?

Oto nowi radni powiatu. Wśród nich nowicjusze. Kim są?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto