Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT GNIEŹNIEŃSKI - Pięć świetlic we wsiach powstanie za unijną kasę

Iza Budzyńska
– Rozstrzygnęliśmy przetargi, budowa ruszy jesienią – mówi wójt  Łubowa Andrzej Łozowski
– Rozstrzygnęliśmy przetargi, budowa ruszy jesienią – mówi wójt Łubowa Andrzej Łozowski Iza Budzyńska
We wrześniu ruszy budowa czterech wiejskich świetlic i rozbudowa jednej już istniejącej w gminie Łubowo. Jak przyznaje wójt Andrzej Łozowski, to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach. 75 proc. będzie finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt budowy to w sumie prawie 4 mln zł. Prace zakończą się w przyszłym roku.

– Rozbudowana będzie świetlica w Imielenku, cztery zupełnie nowe powstaną w Leśniewie, Strychowie, Dziekanowicach i Fałkowie – wymienia Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. – W Leśniewie była wcześniej mniejsza świetlica, podobnie w Dziekanowicach.

Pozostałe miejscowości do tej pory takich obiektów nie miały. Zdaniem wójta Łozowskiego, miejsca, w których mieszkańcy mogą się spotykać, są ważne dla społeczności i to dobrze, że gmina mogła na nie dostać dotacje. A. Łozowski jest wójtem Łubowa od 20 lat, urodził się w Lednogórze. Przyznaje, że wcześniej miał wiele pomysłów, ale nie było możliwości ich realizacji.

– Świetlica jest jednym z elementów rozwoju wsi, jest miejscem spotkań, działalności twórczej – mówi wójt. – Miejscem, gdzie młodzież może się rozwijać poprzez kulturę i sport – na te dwa obszary chcemy stawiać.

Zaledwie cztery lata temu w Łubowie powstał gminny Dom Kultury. Odbywają się w nim zajęcia teatralne i muzyczne dla dzieci i młodzieży, wystawy, różnego rodzaju imprezy. O tym, jak często i jakie spotkania czy zajęcia będą się odbywały w świetlicach, zadecydują rady sołeckie. Obiekty zostaną przekazane do ich dyspozycji, a gmina będzie finansowała działania według ich pomysłów.

– W ten sposób też wyzwalamy energię w samych mieszkańcach, żeby to oni coś zrobili – zaznacza wójt.
Już teraz widać, że pomysłów pewnie nie zabraknie. Jak mówią mieszkańcy wsi, będzie można organizować różne kółka zainteresowań, umawiać się na wspólne gotowanie i przygotowywać imprezy.

– U nas jest bardzo dużo młodzieży, która, wiadomo, po szkole nie ma co robić, zwłaszcza zimą – mówi Barbara Mendel, sołtys Strychowa. – Szczerze mówiąc, jeszcze się nie zastanawialiśmy dokładnie, co zrobimy, kiedy już ta świetlica będzie. Chcielibyśmy wstawić stoły ping-pongowe, robić zabawy, dyskoteki właśnie dla młodzieży.

W Strychowie małą tradycją jest organizowanie Dnia Dziec-ka oraz Dnia Seniora. Do tej pory, z braku miejsca, imprezy odbywały się na boisku.
– Staramy się, żeby z roku na rok na tych imprezach było coś innego, mamy loterię fantową, wymyślamy za każdym razem coś nowego, ludzie się integrują – mówi Barbara Mendel. Zaznacza, że Strychowo to typowa wieś popegeerowska, gdzie bardzo potrzebne jest danie ludziom możliwości spędzania wolnego czasu. – Mamy wspaniałą radę sołecką, na pewno pomogą. Żebyśmy tylko tą świetlicę mieli, to z resztą sobie poradzimy.

Sołtys dodaje, że obiekt mógłby na siebie zarabiać – wpływy z wynajmowania na imprezy mogłyby przysłużyć się działaniom na rzecz lokalnej społeczności.

Inne inwestycje

Wójt Łubowa wymienia kolejne inwestycje planowane w gminie, także dofinansowane z zewnętrznych środków: budowa boiska w Owieczkach, rekultywacja parku w Lednogórze, kolejne etapy budowy kanalizacji w gminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto