Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Gniezno: Gaweł i Ostrowski o mobbingu w Starostwie

Karolina Barełkowska
Dawid Stube/Agencja Fotostube
Radni Ziemi Gnieźnieńskiej i Gniezno XXI ujawnili wyniki ankiety mobbingowej, która została przeprowadzona w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Co z nich wynika?

Radni poinformowali, że 40 procent ankietowanych przyznało, że od ponad 6 miesięcy są poddawani działaniom mobbingowym. Zarówno Krzysztof Ostrowski, jak i Robert Gaweł uważają, że pracownicy starostwa podeszli do ankiety bardzo poważnie i nie próbowali sobie robić żartów z tej sprawy.
– Świadczą o tym wyniki ankiety. Żadna z osób, która wzięła udział w badaniu nie przyznała, że otrzymuje propozycje seksualne. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o pytanie dotyczące używania wyzwisk w stosunku do nich – tłumaczy radny Robert Gaweł.

Samorządowcy ujawnili również, że 50 procent ankietowanych wskazało osobę przełożonego jako wykonawcę działań.

– Pracownicy przyznawali, że są zastraszani, krytykowani, że grozi im się zwolnieniem z pracy, że każe im się wykonywać prace bezcelowe – wylicza Robert Gaweł. – Starosta Dariusz Pilak oraz wicestarosta Robert Andrzejewski, mam nadzieję, będą za rok, kiedy będą wybory, odpowiadać za to co się dzieje. Nie tylko za te wszystkie błędy związane z wizją starostwa, ale również z funkcjonowaniem tego urzędu na co dzień. Mamy takie czasy, że ludzie przestali już się bać mówić i w pracy nie możemy czuć się źle. Dobrze by było, żeby starosta i wicestarsosta przemyśleli tę całą sytuację. Powiem tak – tu żadne szkolenia nic nie pomogą. Ja apeluję: starostowie, porzućcie tę mentalność kaprali , te czasy już minęły , zacznijcie poważnie zarządzać, a jeśli nie to ustąpcie, bo zaczyna przebierać się już miarka.

Zdaniem Krzysztofa Ostrowskiego wyniki ankiety są porażające.
– Jeżeli 45 procent ankietowanych mówi, że sytuacja w pracy sprawiła, że zmniejszyła się ich efektywność, a 24 procent przyznało, że są izolowani od współpracowników, to tylko pokazuje, z jaką sytuacją mamy do czynienia w urzędzie. Jak można rozwiązywać problemy mieszkańców, jeżeli do pracy przychodzi się ze strachem?– pyta K. Ostrowski.

Co w tej sprawie ma do powiedzenia starostwo powiatowe w Gnieźnie?
Radosław Gaca, podinspektor Wydziału Promocji i Rozwoju w gnieźnieńskim starostwie, informuje, że badanie objęło 107 pracowników Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. 88 pracowników odpowiedziało na pytania zawarte w ankiecie. 19 pracowników nie złożyło ankiet, informując sekretarza powiatu, że w ich wydziale taki problem nie istnieje.
– Odnosząc się do wyników ankiety należy ostrożnie podchodzić do kwestii występowania zjawiska mobbingu w przełożeniu na sytuację pracowników całego zakładu pracy– mówi Radosław Gaca. Po analizie wyników przedmiotowego testu, wychodząc naprzeciw aktualnej sytuacji, Starosta Gnieźnieński zdecydował o przeprowadzeniu szkoleń dla pracowników oraz kadry kierowniczej. Pomimo świadomości, iż ankieta przedstawia prywatne odczucia i oceny wyłącznie części pracowników urzędu, pracodawca traktuje jej wyniki jako znaczącą propozycję perspektywicznej zmiany sposobu organizowania pracy w Starostwie – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto