MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Styczniowe - ślady na gnieźnieńskim cmentarzu

Paweł Brzeźniak
ks. Michał Sołomieniuk
W tym roku obchodzimy 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z najtragiczniejszych w naszych dziejach. Ślady po walczących są widoczne także na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

Powstanie Styczniowe - ślady na gnieźnieńskim cmentarzu

Powstanie Styczniowe było największym polskim zrywem narodowowyzwoleńczym, które trwało od stycznia 1863 roku do jesieni 1864 roku. Walka z Imperium Rosyjskim, które było zaborcą ogromnych połaci ziemi dawnej Rzeczpospolitej, było z góry skazane na porażkę. W walkach po stronie polskiej, według szacunków, zginęło od 10 do 20 tysięcy ludzi. Po zakończonych walkach na Polaków z zaboru rosyjskiego spadły ogromne represje, rozpoczęły się wywózki na Sybir. Od tego czasu wśród naszych rodaków chętniej akcentowano ideę pracy organicznej, a odzyskanie niepodległości nastąpiło ponad 55 lat później - w 1918 roku, kiedy była ku temu korzystniejsza sytuacja geopolityczna po I wojnie światowej.

Działaniom powstańczym wsparcia udzielili mieszkańcy Wielkopolski, w tym z naszego powiatu. Na cmentarzu św. Piotra znajdują się groby czworga uczestników walk z tamtych lat: Józef Winnicki ur. 10-02-1843 r., zm. 24-10-1936 r., Jan Kubalski ur. 15-03-1848 r., zm. 22-06-1903 r., Joanna Rawita Gawrońska zd Dębicka ur. 1836 r., zm. 14-09-1928 r. oraz Ignacy Ślebodziński ur. 1847 r. zm. 14-10-1921 r.

Ksiądz Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, napisał na Facebooku, że po mszy świętej wraz z organistą i ministrantem uprzątnęli grób Joanny Rawity Gawrońskiej, zapalili znicz i zmówili modlitwę za jej duszę. W rozmowie z nami ks. Sołomieniuk podkreślił, że odnowieniem grobu zajęli się kibice Lecha Poznań, którzy wielokrotnie już uczestniczyli w takich akcjach, nie tylko w kontekście powstańców styczniowych, ale także wielkopolskich.

Jak zaznacza Ramzes Temczuk, lokalny miłośnik historii i przewodnik turystyczny, pozostałe trzy groby powstańców styczniowych są w tragicznym stanie. - Do jednego z nich ciężko dojść - dodaje Temczuk, który podkreśla, że warto podjąć temat odnowienia pozostałych nagrobków. Bardzo możliwe, że temat powstańców styczniowych pochowanych w Gnieźnie zostanie podjęty przez lokalnych badaczy historii. Niewykluczone, że ich praca zostanie ujęta w postaci pracy lub konferencji naukowej.

Przypominamy, że w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie możecie oglądać wystawę poświęconą temu, jak świat zachodni postrzegał wydarzenia Powstania Styczniowego. Wystawa jest czynna do 10 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto