Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Gniezna: Kandydaci okiem licealistów

opr. red.
Przez ostatnie tygodnie karmiliśmy Was tekstami związanymi z wyborami. Były analizy, komentarze, relacje z kampanii. Analizowaliśmy też programy i kandydatów na prezydenta Gniezna. Dziś, na koniec przed ciszą wyborczą, pokażemy Wam zupełnie inną analizę - okiem licealistów z gnieźnieńskich liceów! Przeczytajcie i posłuchajcie rozmów!

Zbliżają się wybory samorządowe. Kilkudziesięciu samorządowców wkrótce opuści swoje stanowiska po to, by ustąpić miejsca nowym lub wrócić na nie po wyborach. Lecz jest jeden urząd budzący szczególnie wiele emocji – Prezydent Miasta Gniezna. Jest to główny organ władzy wykonawczej w mieście. Od kreatywności jego osoby oraz umiejętności prowadzenia sprawnej polityki zależy zarówno rozwój gospodarczy miasta, jak i rozkwit sportowo-kulturalny. Zatem nic dziwnego, że wyborami na ten urząd zainteresowała się młodzież gnieźnieńskich liceów, której znaczna część posiada prawo wyborcze i w ten sposób współtworzy najmłodszy elektorat w naszym mieście.

Jako reprezentanci uczniów wszystkich liceów w Gnieźnie – I, II oraz III Liceum Ogólnokształcącego – wyszliśmy z inicjatywą zorganizowania spotkań z kandydatami na prezydenta po to, by spytać ich, co sądzą na temat kwestii szczególnie dla nas ważnych. Udało nam się porozmawiać ze wszystkimi trzema kandydatami – Jackiem Kowalskim, Tomaszem Budaszem oraz Krzysztofem Ostrowskim. Pytaliśmy między innymi o to, jak chcą zapewnić powstawanie miejsc pracy, których obecnie bardzo brakuje, w końcu niedługo skończymy szkoły, studia i zaczniemy rozglądać się na rynku pracy, który obecnie w Gnieźnie nie przedstawia się zbyt kolorowo. Wiemy, że wielu spośród nas już teraz planuje opuścić rodzinne miasto w poszukiwaniu zajęcia zawodowego, mając świadomość obecnego stanu rzeczy. Pytaliśmy także kandydatów o to, czy wybudują ścieżki i pasy rowerowe, trasy biegowe i spacerowe, o to, jak zamierzają zagospodarować tereny parku miejskiego, parków wokół jezior Łazienki i Jelonek, m.in. wyspę, a także o to, jak chcą wpłynąć na wygląd zabytkowych kamienic w centrum miasta – obecnie w większości zniszczonych i raczej odstraszających swym widokiem – ponieważ sądzimy, że te elementy mogą stworzyć funkcjonalne przestrzenie do codziennej aktywności, zachęcić ludzi – nie tylko młodych – do wychodzenia z domu i życia w mieście. Chcielibyśmy, aby te elementy, były czynnikiem, który przyciągnie do siebie mieszkańców i pod względem walorów kulturowych, estetycznych oraz turystycznych. Zapytaliśmy również o plany związane z infrastrukturą gnieźnieńską. Jak wiemy, rozwiązanie tego problemu wymaga konkretnego planu i zaradności, ponieważ drogi na terenie miasta należą do wielu różnych zarządców. Zainteresowała nas także komunikacja miejska – a w szczególności pomysł darmowych przejazdów autobusami. Ostatnim, acz nie najmniejszym z ważnych dla nas tematów był rozwój sportu i kultury. Sportu – w szczególności amatorskiego, pytaliśmy o finansowanie małych klubów, ułatwianie młodzieży dostępu do sportu m.in. poprzez rozwój infrastruktury z tym związanej (hala sportowo-widowiskowa) oraz promowanie aktywności fizycznej. Pytaliśmy o rozwój życia kulturalnego rozumiany jako organizowanie wydarzeń przez Urząd Miasta, ale także stwarzanie warunków i pola do działalności dla organizacji pozarządowych oraz wspieranie ich.

Z otrzymanych odpowiedzi każdy uczestnik projektu miał prawo wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz pogląd dotyczący poszczególnych kandydatur. Jednym z celów współpracy gnieźnieńskich liceów było pokazanie, że polityka dotyka całe społeczeństwo, a nie tylko ludzi starszych. Zależy nam, aby nasi rówieśnicy włączyli się w życie i losy rodzinnego miasta poprzez udział w wyborach i podjęcie decyzji, kto powinien pełnić tak ważny i odpowiedzialny urząd. Zdajemy sobie sprawę, że nie dla każdego poszukiwanie postulatów wyborczych, programów i poglądów politycznych kandydatów jest atrakcyjnym zajęciem na wieczór, więc podjęliśmy się wyzwania i przedstawiamy wam trzy sylwetki, które mogą coś zmienić dla Gniezna, czyli dla nas – wszystkich bez wyjątku mieszkańców. Projekt ten pokazuje także, że dzięki współpracy i chęci działania można wiele zdziałać dla siebie nawzajem. Tej umiejętności życzymy więc kandydatom.

Jak potoczą się wybory? Wszystko zależy już od nas samych! Zachęcamy do wysłuchania nagrań z odbytych spotkań.

Jacek Kowalski: Posłuchaj co ma do powiedzenia!
Krzysztof Ostrowski: Posłuchaj co ma do powiedzenia!
Tomasz Budasz: Posłuchaj co ma do powiedzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto