Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest na ul. Pocztowej. Będą sprzeciwiać się bocznicy w tej części Gniezna

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W najbliższą sobotę o 12:00 odbędzie się protest mieszkańców Gniezna, którego celem jest przeniesienie całego obrotu towarowego z problematycznej bocznicy kolejowej przy ul. Pocztowej na inną, czynną bocznicę.

Protest na ul. Pocztowej. Będą sprzeciwiać się bocznicy w tej części Gniezna

- My, mieszkańcy ulicy Pocztowej w Gnieźnie jesteśmy w sposób bezpośredni narażeni na skutki funkcjonowania w naszym sąsiedztwie towarowej bocznicy kolejowej. Przejeżdżające ul. Pocztową samochody o wysokim tonażu przyczyniają się do mechanicznych uszkodzeń naszych domów, które objęte są ścisłą opieką konserwatorską. Wspólnota poprosiła o wycenę kosztów scalenia prętami budynków i kwota ta dziś opiewa na 100 tys. zł od budynku (jest 5 budynków). Jesteśmy narażeni na ponoszenie bardzo wysokich kosztów zabezpieczania naszych domów. Kurz, drgania terenu oraz nieznośny hałas spowodowany rozładunkiem towarów i wczesnoporanny uciążliwy ruch samochodów ciężarowych, w żaden sposób nie sprzyjają naturalnemu funkcjonowaniu śródmiejskiej strefy w jakiej zamieszkujemy. Bezpośredni ruch samochodów ciężarowych w sąsiedztwie pięciu placówek oświatowo–edukacyjnych, stwarza realne zagrożenie dla uczestników ruchu pieszego oraz ruchu rowerowego (nowe ścieżki rowerowe przecinają się z drogą wyjeżdżających z bocznicy kolejowej samochodów ciężarowych)

- przyznają autorzy protestu.

Mieszkańcy podkreślają, że "mając na uwadze rozwój urbanistyczny miasta, gdzie w nowym planie zagospodarowania przestrzennego, w najbliższym sąsiedztwie uciążliwej bocznicy przewidziano tereny pod budownictwo wielorodzinne, gdzie w bliskim sąsiedztwie już powstają domy wielorodzinne (ul. Konikowo, tereny po koszarach), problemy, z którymi dziś borykamy się my, dotkną niebawem bezpośrednio setki kolejnych rodzin, które zdecydują się tam zamieszkać, a których nikt nie ostrzega przed obecnym problemem".

- Zatem jak najbardziej zasadne jest przeniesienie całego obrotu towarowego z uciążliwej bocznicy na inną bocznicę, np. na Winiarach w pobliżu galerii. Protest kierujemy do właściciela bocznicy jak i Prezydenta Miasta Gniezna, który nadając miastu taki kierunek rozwoju urbanistycznego, naraża nas i przyszłych mieszkańców tej strefy na utratę komfortowego i spokojnego funkcjonowania w swoich mieszkaniach. Prezydent, któremu na sercu leży dobro mieszkańców, powinien stanowczo opowiedzieć się po ich stronie i prowadzić skuteczne oraz twarde negocjacje z właściwą spółką kolejową, by uciążliwy ruch towarowy został przeniesiony w inne miejsce

- dodają.

Cel protestu:

przeniesienie rozładunku towarów i całego obrotu towarowego z problematycznej bocznicy na inną czynną bocznicę towarową, np. na Winiarach w pobliżu Galerii Gniezno.

Inicjatorzy protestu:

zdesperowani mieszkańcy ul. Pocztowej w Gnieźnie, których dotychczasowe interwencje i próby rozwiązania problemu (od 2019 roku) z ograniczeniem ruchu o wysokim tonażu nie przyniosły żadnego rezultatu.

Poparcie społeczne:

mieszkańcy Gniezna, którym na sercu leży właściwy rozwój urbanistyczny miasta, spokój w centralnej części Gniezna i wyeliminowanie z niego uciążliwego ciężkiego ruchu towarowego, wyrażone w zebranych podpisach.

Adresaci protestu:

właściwa spółka kolejowa będąca właścicielem bocznicy kolejowej przy ul. Pocztowej w Gnieźnie oraz prezydent Gniezna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto