MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radni powiatu już otrzymali zaświadczenia od PKW

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Bez zwłoki – jak mówi ustawa, czyli jak najszybciej się da nowi radni wybrani w niedzielę 7 kwietnia do powiatu otrzymali stosowne zaświadczenia od Państwowej Komisji Wyborczej.

10 kwietnia, czyli trzy dni po wyborach samorządowych w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” w Gnieźnie, wybrani radni powiatu otrzymali zaświadczenia od PKW.

- Nowo wybrana rada będzie liczyła 25 radnych, mniej niż w poprzednich kadencjach, bo zmieniła się liczba mieszkańców powiatu. 12 radnych to radni, którzy zasiadali w poprzedniej kadencji powiatu, 4 radnych, którzy wracają do rady po dłuższej przerwie i 9 osób, które po raz pierwszy będą pełniły tę funkcję

– mówił Maciej Szczepański, Przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Gnieźnie, dodając, że przekazanie radnym dokumentu to czynność wymagana przez przepisy kodeksu wyborczego, aby niezwłocznie po wyborach wręczych nowo wybranym radnym zaświadczenia.

Co czują całkiem nowi radni, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z samorządem?

- To prawda. Jestem bodajże najmłodszą radną powiatu gnieźnieńskiego. Wyzwań jest wiele. Przede wszystkim działalność społeczna, wsparcie seniorów i szkolnictwa i przede wszystkim bieżące problemy, które pojawiają się nagle i nagle musimy na nie reagować

– relacjonowała Daria Benke, która po raz pierwszy zmierzy się z funkcją bycia radnym powiatu.

To nie koniec niespodzianek, bo do powiatu wracają znane już twarze. Jedną z nich jest dotychczasowy Prezydent Gniezna, Tomasz Budasz, który po niemal 10 latach ponownie zasiądzie w fotelu radnego powiatowego.

- Wracam do powiatu, bo w kadencjach 2006-2014 byłem radnym powiatu. Kolega, którego wspierałem, Michał Powałowski, został prezydentem, z czego bardzo się cieszę. Powrót po tylu latach to miłe, mam nadzieję, że moja wiedza i doświadczenie będą mogły być spożytkowane do rozwoju powiatu

– podkreślił T. Budasz.

Radni z rąk M. Szczepańskiego dostali oficjalne zaświadczenia o wyborze. Ich kadencja zacznie się 1 maja.

Radni powiatu już otrzymali zaświadczenia od PKW

Radni powiatu już otrzymali zaświadczenia od PKW

Wyniki wyborów w powiecie gnieźnieńskim:
Koalicja Obywatelska - 32,10% głosów, 11 mandatów (spadek o jeden w porównaniu z poprzednią kadencją): Marian Pokładecki (564), Rafał Lukstaedt (536), Danuta Winiarska (710), Łukasz Scheffs (669), Ewa Mądra (871), Piotr Staszczak (743), Piotr Gruszczyński (1591 głosów), Maria Kocoń (644), Angelika Ślachcińska (517), Tomasz Budasz (3535), Dariusz Pilak (481).

Prawo i Sprawiedliwość - 25,60% głosów, 5 mandatów (spadek o dwa w porównaniu z poprzednią kadencją): Monika Twardowska (1003 głosy), Andrzej Kwapich (2385), Małgorzata Pietrzak-Sikorska (1115), Karolina Kiełpińska-Nowak (945), Beata Tarczyńska (1484).

Trzecia Droga - 17,89%, 4 mandaty (wzrost o jeden mandat, ale wcześniej jako PSL): Edward Załęski (Polska 2050, 710 głosów), Rafał Skweres (PSL, 1957), Tomasz Ryszczuk (Polska 2050, 651 głosów), Kamila Kozicka (Polska 2050, 1100 głosów).

Ziemia Gnieźnieńska - 12,67%, 3 mandaty (w poprzedniej kadencji ZG miała 2 radnych i nie utworzyła klubu): Dariusz Igliński (1417), Leszek Figaj (717), Krzysztof Ostrowski (925 głosów).

Lewica - 11,75%, 2 mandaty (spadek o jeden w porównaniu z poprzednią kadencją): Daria Benke (521 głosów), Eugeniusz Zamiar (795).

W kończącej się kadencji Rada Powiatu liczyła 27 radnych, teraz będzie ich 25 - zmiana wynika ze spadku liczby mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego.

Frekwencja w powiecie gnieźnieńskim wyniosła 50,71%.

Do nowej rady dostali się: Rafał Lukstaedt - ratownik medyczny z Trzemeszna, Łukasz Scheffs - dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Piotr Staszczak z gminy Kiszkowo, Angelika Ślachcińska - do tej pory miejska radna, Monika Twardowska - działaczka PiS, w latach 2014-2018 w Zarządzie Powiatu Gnieźnieńskiego; Małgorzata Pietrzak-Sikorska - prezes Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie, była dyrektorka Wydziału Komunikacji w starostwie; Krzysztof Ostrowski - były starosta i poseł, Karolina Kiełpińska-Nowak - zastępczyni burmistrza miasta i gminy Kłecko, Tomasz Ryszczuk - sołtys Gębarzewa, działacz PTTK w Gnieźnie; Kamila Kozicka - dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kłecku, Daria Benke - działaczka Lewicy, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto w Gnieźnie i Eugeniusz Zamiar - były wójt gminy Niechanowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto