Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Szczytnikach Duchownych

Paweł Brzeźniak
Święto Niepodległości w Szczytnikach Duchownych
Święto Niepodległości w Szczytnikach Duchownych Paweł Brzeźniak
Choć Święto Niepodległości obchodzimy jutro, to niektórzy postanowili uczcić je już dziś. Tak uczyniono w Szczytnikach Duchownych, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy wzięli udział w śpiewie pieśni patriotycznych

Święto Niepodległości w Szczytnikach Duchownych

Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez stowarzyszenie "Siedlisko" oraz Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Szczytnikach Duchownych. To właśnie szkoła od trzech lat udostępnia stołówkę, gdzie odbywa się muzykalne święto. Jakie pieśni są w repertuarze? – Gramy pieśni patriotyczne, narodowe, nawet te najstarsze. Wliczamy w to oczywiście "Bogurodzicę" – przyznaje Jarosław Kusz, dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych. – Chronologicznie, nasza muzyczna podróż wiedzie przez Powstanie Listopadowe, Styczniowe, aż do Powstania Warszawskiego. Te pieśni pomagały Polakom w walce z najeźdźcą, zaborcą, pieśni podtrzymywały świadomość narodową – dodaje.

Z roku na rok, frekwencja podczas wspólnych śpiewów wzrasta. – Jest to spowodowane tym, że propagujemy to wydarzenie w szkole, kościele i tam, gdzie można – mówi Barbara Pomorska, mieszkanka Szczytnik Duchownych, współorganizatorka wydarzenia. – Spotykamy się zawsze według takiego zawołania niemieckiego poety, Johanna Wolfganga Goethego: "Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają, źli ludzie bowiem nigdy nie śpiewają". To jest nasze hasło od trzech lat – przyznaje.

Święto Niepodległości w Szczytnikach Duchownych - zobacz zdjęcia!

Uczestnicy spotkania wspólnie zaśpiewali Rotę, pieśń legionów polskich - "My, pierwsza brygada" i wiele innych, które były przechowywane w pamięci Polaków przez pokolenia. Tradycją wspólnych śpiewów jest coroczne dołączanie do repertuaru nowej pieśni. W tym roku był to utwór pt. "W krwawym polu srebrne ptaszę". W uroczystości udział wzięło wiele dzieci z okolicznych miejscowości. Organizatorzy zadbali nie tylko o patriotyczne śpiewy, ale także patriotyczną scenografię. W sali znajdowały się mundury z okresu Powstania Wielkopolskiego, wykorzystywane przez pewien czas w okresie międzywojennym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto