Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uszczelniamy - ciepło oszczędzamy!

Grzegorz Okoński
Oszczędność energii w układach zaopatrzenia budynku w nośniki energetyczne stała się w Polsce faktem. Wymuszają to relacje ekonomiczne w gospodarce, a w szczególności ceny paliw i energii.

- Stąd też nie ma odwrotu od rozwiązań nowoczesnych, energooszczędnych i niezawodnych w eksploatacji - mówi Michał Snela, architekt, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów Energetycznych. - Są one poszukiwane w dużej skali, systemowo, a nie tylko indywidualnie przez poszczególnych inwestorów.
Przede wszystkim poddajemy przed zimą - o ile wcześniej tego nie uczyniliśmy - nasz budynek termomodernizacji. Najlepiej byłoby go ocieplić i zadbać o wentylację, ale są też i inne sposoby poprawiające bilans cieplny, a w efekcie - zmniejszające nasze rachunki.

Pamiętajmy zatem o:
- wypełnieniu szczelin w ścianach zewnętrznych budynku - dzięki temu możemy zapobiec uciekaniu ciepła nawet do 60 %,
- uszczelnieniu poddasza - dodatkowa warstwa na podłodze strychu, o grubości 270 mm może pozwolić na oszczędność w rachunkach za ciepło rzędu nawet 25 %,
- jeśli możemy, to o zainstalowaniu okien z podwójną szybą - one zapobiegają wydostawaniu się ciepła, i zmniejszają hałas docierający z zewnątrz,
- wymianie starego pieca na nowszy, zautomatyzowany i o lepszych parametrach spalania - to może sprawić, że nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe nawet o ponad jedną piątą,
- z dobrym piecem współpracuje programator - wymiana sterowników regulacji ogrzewania na nowszy system także może pociągnąć poprawę wydajności układu grzewczego oraz spadek zużycia energii i kosztów o 17%. W przypadku wymiany sterowników regulacji ogrzewania na nowsze oraz pieca na piec kondensacyjny można zachować w portfelu nawet do 40% pieniędzy, które wydalibyśmy bez tych zmian.

A jeśli już mamy szczelny i dobrze wentylowany dom, możemy pokusić się o budowę klimatycznego kominka. Klasyczny kominek, musi mieć połączenie z kominem, a także, z drugiej strony, zapewniony dopływ powietrza do paleniska. Stąd trzeba kominek stawiać przy kominie, lub ścianie kominowej, i najlepiej doprowadzić rurą np. pod podłogą powietrze pod jego palenisko.

Palimy drewnem, ale najlepiej specjalnie do tego przygotowanym. Niektóre wkłady kominkowe są przystosowane do spalania brykietów z węgla brunatnego lub gazu. Nie wolno palić węglem kamiennym i koksem, z uwagi na zbyt wysoką temperaturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto