Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel nie zawsze musi brudzić - warto go wybrać na zimę!

Grzegorz Okoński
Ogrzewanie węglem, gazem, olejem, własny piec, kominek, czy kaloryfery ogrzewane wodą z miejskiego cieplika - możliwości zapewnienia sobie ciepła na zimę jest wiele. Wszystko zależy od możliwości finansowych inwestora i technicznego podłączenia do potencjalnych sieci. Dodajmy jeszcze - chcemy mieć jak najmniejsze koszty ogrzewania, a te zależą jeszcze nie tylko od rodzaju paliwa, ale też od powierzchni jaką chcemy ogrzać i walorów samego budynku - jego ocieplenia, typu i związanej z nim szczelności drzwi oraz okien.

Jednym ze sposobów jest zastosowanie gazu płynnego - propanu lub butanu. Gaz ten pod niewielkim ciśnieniem i w postaci cieczy można magazynować w małych pojemnikach. Założenie instalacji gazowej na gaz płynny wymaga specjalnego przygotowania, profesjonalnego założeniu zbiornika, dobrania odpowiednich rur i załatwienia pozwolenia. Miejsce na zbiornik powinno znajdować się poza domem - pod lub nad ziemią.

Innym paliwem jest olej opałowy, chętnie stosowany w domkach jednorodzinnych. Ma niską zawartość siarki, i wykorzystuje w pełni zautomatyzowane kotły olejowe. Wymaga wydzielenia miejsca na kotłownię (może być w domu), magazynowania w specjalnych zbiornikach, a także okresowego regulowania palnika przy kotłach olejowych i czyszczenia filtrów oleju.

Węgiel natomiast, najstarsze z paliw, cieszy się ponownie renesansem, przede wszystkim z uwagi na cenę, parametry cieplne i - w dobie konkurencji na rynku - dobrą jakość. I wcale nie musi kojarzyć się z brudem. Nowoczesne kotły spełniają wysokie normy ochrony środowiska, są łatwe w obsłudze, w pełni zautomatyzowane, nie ma także kłopotu z utrzymaniem ich w czystości. Dlatego stosowane są w szkołach, szpitalach, zakładach ogrodniczych, a także w domach jednorodzinnych, czyli wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba utrzymywania automatycznie sterowanej, stałej temperatury pomieszczeń. Jak podaje portal ładnydom.pl, "na wartość opałową węgla wpływa wiele czynników, na przykład to, jaką ma wielkość ziaren, klasę i z jakiej kopalni pochodzi. Im wyższa wartość opałowa, tym lepszej jakości jest węgiel. Do spalania w kotłach małej mocy najczęściej przeznaczone są orzech, groszek i miał".

Paliwo grzewcze, jakim jest węgiel brunatny jest również sposobem na zmniejszenie wydzielania do środowiska szkodliwych substancji, gdzie w dobie szczególnej dbałości o ekosystem, jest to sprawa priorytetowa. Kotły wyposażone w najnowsze technologię wydzielają niskie stężenia CO i NO. Dodatkowo posiadają wysoką sprawność spalania na poziomie 75-85 proc, a zamiast uciążliwego dymu z komina wydobywa się jedynie para wodna. Co ciekawe, innym paliwem, które można wykorzystać w tego typu kotle jest równie nieszkodliwa dla środowiska biomasa.

A wracając do węgla - mimo eksploatowania zasobów naturalnych, to paliwo w dłuższej perspektywie nadal stanowić będzie największy i najbardziej zróżnicowany zasób energetyczny świata i Polski. Jednocześnie, przy wzrastającej świadomości dotyczącej ochrony środowiska, udaje się nowoczesnym (lub do takiego miana aspirującym) kopalniom ograniczać wpływ sektora na przyrodę. Producenci węgla stosują się do najbardziej rygorystycznych wymogów Unii Europejskiej, odnośnie koniecznych redukcji zanieczyszczeń środowiska, szczególnie emisji dwutlenku węgla. Wdrażają czyste technologie węglowe, do których można zaliczyć CCS, który polega na wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla, technologię naziemnego i podziemnego zgazowania węgla czy też instalacje poligeneracyjne. Pozwalają one na połączenie wykorzystania węgla z produkcją innych surowców chemicznych. Dzięki zaawansowanym instalacjom i procesom można równocześnie uzyskać ciepło i elektryczność oraz tak ważne surowce, jak metanol, mocznik, wodór, a także paliwa syntetyczne. Ta droga umożliwia też połączenie wykorzystania geotermii i technik węglowych.

Gamę częściej spotykanych paliw uzupełnia prąd - jednak z uwagi na cenę energii, "napędzane" nią grzejniki stosowane są najczęściej w sytuacji, gdy potrzebujemy szybkiego nagrzania pomieszczenia, w którym nie będziemy długo przebywać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto