Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wielkopolski Rolnik Roku 2013" - jak wygląda współczesne rolnictwo?

Paweł Brzeźniak
Zdaniem Bolesława Kaźmierczaka z ODR w Gnieźnie, wielkopolscy rolnicy wyróżniają się w swojej działalności w skali kraju.
Zdaniem Bolesława Kaźmierczaka z ODR w Gnieźnie, wielkopolscy rolnicy wyróżniają się w swojej działalności w skali kraju. Paweł Brzeźniak
W związku z naszym plebiscytem "Wielkopolski Rolnik Roku 2013", rozmawiamy z osobami powiązanymi z sferą rolniczą. Z Bolesławem Kaźmierczakiem, kierownikiem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gnieźnie, rozmawia Paweł Brzeźniak.

Czym powinien wyróżniać się dobry i nowoczesny rolnik?
Przede wszystkim mowa o odpowiednich umiejętnościach w prowadzeniu gospodarstwa. Współczesna praca rolnicza to nie tylko technologie, ale także pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej i wiele innych środków na rozwój gospodarstwa. Współczesny rolnik powinien wyróżniać się chęcią współpracy z innymi gospodarzami, jest otwarty, dzieli się swoimi innowacjami.

Czy praca rolnika jest szanowana we współczesnym społeczeństwie?

Myślę, że tak i ten trend utrzymuje się już od pokoleń. Rolnik pełni bardzo ważną funkcję w życiu społecznym i gospodarczym, dlatego też ten szacunek dla rolnika, a tym samym dla płodów ziemi, wciąż się utrzymuje.

Wielkopolska była kiedyś znana z tego, że wiodła prym w rolnictwie na terenie Polski. Czy tak jest do dzisiaj?

Tak, wciąż mamy do czynienia z wysoką produkcją towarową. Mam tutaj na myśli produkcję zwierzęcą, mamy także bydło mleczne, trzodę chlewną. Do tego dochodzi oczywiście produkcja roślinna. Odnosząc się do powiatu gnieźnieńskiego, do mocnych stron należy m.in. możliwość zdynamizowania produkcji określonych kierunków upraw i hodowli (dalsza intensyfikacja i specjalizacja), możliwość uzyskiwania dochodów ze źródeł alternatywnych, wysoki poziom kultury rolnej, potencjał wolnych i ukrytych zasobów siły roboczej, a także wysokie walory turystyczno-krajobrazowe. Mamy rolników o znaczących umiejętnościach, którzy szanują ziemię, stąd tak dobre wyniki.

Jak można scharakteryzować przeciętne gospodarstwo rolne w powiecie gnieźnieńskim pod względem wielkości?

Średnia powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Mamy ok. 8% gospodarstw powyżej 100 ha.

Jak wygląda sytuacja tych rolników, których gospodarstwo nie przekracza nawet 10 ha?
Nie da się ukryć, że jest im ciężko. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. W związku z tym, część gospodarstw przechodzi na produkcję bardziej specjalistyczną, jak np. truskawki. Są też tacy gospodarze, którzy szukają drugiej pracy, bardzo często w innych obszarach gospodarczych. Próbują sobie radzić, bo wiadomo nie od dziś, że nasi rolnicy to ludzie obrotni i przedsiębiorczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto