Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany warunków dla kandydatów na rodziców chrzestnych? W sieci grzmi temat, który rodzi niepokoje.

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
pixabay.com
W internecie rozgorzała dyskusja, która dotyczy zmian warunków dla kandydatów na rodziców chrzestnych. Miałyby to być praktycznie dodatkowe "obostrzenia", które już budzą obawy. Sprawdzanie przez księży moralności, czyli, de facto, kontrola życia osobistego, podpisywanie różnego rodzaju oświadczeń - to miałyby być nowe konieczności. Ale wymienia się i inne. Sprawdziliśmy tę kwestię u źródeł.

Temat chrztu świętego, to ważny temat dla katolickich rodziców, jest to bowiem jeden z ważniejszych sakramentów dla ich pociech. To mnóstwo przygotowań do samej uroczystości, ale i ważny temat, czyli wybór rodziców chrzestnych, którzy powinni mieć czynny udział w życiu dziecka i kształtowaniu jego wiary katolickiej. Wiele serwisów internetowych pisze o nowych warunkach, które dotyczą kandydatów na chrzestnych w 2024 roku. Rozgorzały również dyskusje nad zasadnością wdrażania ich w życie, czy ich sensownością. Sprawdziliśmy zatem u źródeł, czyli w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, jak obecnie ta sprawa wygląda.

Jak miałyby szczegółowo wyglądać zmiany?

W różnych serwisach pojawiają się dość szczegółowe informacje o zmianach, które mają obowiązywać od tego roku. Miałoby to być wnikliwe sprawdzanie wierzących kandydujących do roli chrzestnej i chrzestnego, czyli, m.in. analiza ich życia osobistego.

Przyszli rodzice chrzestni mogą więc usłyszeć pytania o życie w nieformalnym związku (konkubinacie), oraz o rozwód, jeśli taki miał miejsce. Ksiądz może także poruszyć kwestię kary kanonicznej oraz sprawdzić, czy regularnie uczęszczamy do kościoła. Ponadto część duchownych wymaga od kandydata podpisania oświadczeń, by potwierdzić na piśmie, że żyją zgodnie z regułami kościoła katolickiego.

- pisze serwis dzieńdobry.tvn.pl

Ksiądz przy takiej "weryfikacji" kandydata może zadać nawet bardzo intymne pytania. Kandydat może przy odbiorze zaświadczenia spotkać się z nieco prywatnymi, a czasami nawet intymnymi pytaniami zadawanymi przez księdza. Mogą one dotyczyć związku lub tego, czy dana osoba żyje w trwałej okazji do grzechu.

- czytamy na portalu edziecko.pl

To tylko niektóre informacje, które pojawiają się w internecie, ale już wzbudziły spore emocje tak wśród rodziców dzieci, jak i potencjalnych kandydatów na rodziców chrzestnych.

O szczegóły zapytaliśmy Kurię Metropolitalną Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Ze strony kościoła nie ma żadnych nowych wytycznych w tej kwestii. Obowiązuje to, co obowiązywało od lat - one są w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Watykan nie zmienił norm, ani nie dostaliśmy żadnych informacji z Episkopatu. Kodeks wymienia 5 podstawowych zasad, które są umieszczone pod numerem 874 – § 1, czyli chrzestnym może być ktoś, kto:
1. Jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2. Ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3. Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4. Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5. Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

- wyjaśnił rzecznik prasowy Kurii, ks. Remigiusz Malewicz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany warunków dla kandydatów na rodziców chrzestnych? W sieci grzmi temat, który rodzi niepokoje. - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto