Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Piekarach Śląskich. Zobacz ZDJĘCIA z Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W tym roku piekarskie misterium odbywa się pod hasłem "W cieniu twoich rąk".
W tym roku piekarskie misterium odbywa się pod hasłem "W cieniu twoich rąk". Tomasz Kawka
PIEKARY ŚLĄSKIE. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej to ważne wydarzenie religijne i ogromnym przedsięwzięciem logistyczne. W tym roku blisko sto dwadzieścia osób jest zaangażowanych w organizację widowiska. Tym razem piekarskie misterium odbywa się pod hasłem "W cieniu twoich rąk". Zobaczcie zdjęcia.

Kliknij TUTAJ, by zobaczyć ZDJĘCIA
Po raz kolejny w Piekarach Śląskich odbywa się Misterium Męki Pańskiej. W tym roku mogliśmy zobaczyć wydarzenia dotyczące męki i śmierci Pana Jezusa nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Palmową. Widowisko odbędzie się także w Wielki Piątek oraz w Wielki Czwartek.

- O wielkości i wadze naszego Piekarskiego Misterium świadczy między innymi fakt, iż przygotowania trwają już od grudnia zeszłego roku. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej to nie tylko przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe. Pragniemy kultywować tradycję i wiarę naszych przodków, którzy już ponad sto lat temu odgrywali „żywo męka” na Piekarskiej Kalwarii - informuje proboszcz piekarskiej bazyliki ks. Mirosław Godziek oraz Wanda Kowalewska i Mateusz Łyko z Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego.

Organizatorzy zachęcają do modlitwy o pokój na świecie. W tym roku piekarskie misterium odbywa się pod hasłem "W cieniu twoich rąk" zaczerpniętym z jednej z chrześcijańskich pieśni, której początek brzmi: „W cieniu Twoich rąk ukryj proszę mnie. Gdy boję się, gdy wokół mrok, bądź światłem, bądź nadziei dniem, wszystkim o czym śnię”.

- Nasza śląska Jerozolima i zaangażowanie wszystkich, którzy przygotowują Chwalebne Misterium Męki Pańskiej stają się swoistym obrazem Miłości Pana Boga do nas, zapisaną na kartach Ewangelii, która przemawia do nas przez chwalebną mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - piszą organizatorzy.

Niedziela Palmowa to tradycja na Górnym Śląsku

Pierwsze misterium miało miejsce około roku 1900. Już kilka lat później według relacji ówczesnej prasy oglądały je tysiące ludzi. Niestety I wojna światowa przerwała ten zwyczaj. Misterium reaktywowano w 2015 roku. Jego coroczne wystawianie przerwała pandemia, ale gdy minęła wrócono do tego zwyczaju. 2023 roku na piekarskie wzgórze na misterium przybyło (mimo niesprzyjającej pogody) około 3 tysięcy wiernych.

Niedziela Palmowa, znana także jako Wierzbnica lub Kwietna, rozpoczyna cykl świątecznych tradycji i rytuałów. Charakterystyczne dla tego dnia są palmy wielkanocne, które na terenie Górnego Śląska zazwyczaj przyjmują formę skromnych, niewielkich wiązanek z różnych roślin, symbolizujących męczeństwo Chrystusa. Poświęcone palmy są przechowywane w domach lub wywieszane na zewnątrz, aby chronić mieszkańców i ich domostwa. W Niedzielę Palmową, przed mszą, wierni wraz z kapłanem uczestniczą w procesji dookoła kościoła, a następnie w nabożeństwie. Do 2015 roku w Ustroniu-Polanach odbywała się procesja z osiołkiem, a w Strumieniu i Piekarach Śląskich organizowane są misteria upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy.

W tym roku piekarskie misterium odbywa się pod hasłem "W cieniu twoich rąk".

Niedziela Palmowa w Piekarach Śląskich. Zobacz ZDJĘCIA z Chw...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto