Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże ciało 2023. Spod gnieźnieńskiej katedry wyruszyła uroczysta procesja

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Gdy w czerwcu przypada uroczystość Bożego Ciała, w Gnieźnie odbywają liczne procesje w kilku parafiach. Największa z nich jak co roku przeszła spod gnieźnieńskiej katedry do kościoła św. Michała.

Ulicami Gniezna po raz kolejny przeszła uroczysta procesja, a wraz z nią tłumy mieszkańców. Po uroczystej mszy świętej w archikatedrze gnieźnianie wyruszyli do czterech ołtarzy, zlokalizowanych pod pałacem biskupim, na Rynku, przy pomniku św. Wojciecha oraz przy kościele Św. Michała Archanioła. W wydarzeniu wzięli udział księża z gnieźnieńskich parafii, zakonnicy, a przede wszystkim liczni wierni z całego miasta. Nie zabrakło dzieci z koszyczkami, które tradycyjnie sypały płatki kwiatów w trakcie procesji.

Boże ciało 2023. Spod gnieźnieńskiej katedry wyruszyła urocz...

Boże Ciało. Uroczystość o wielowiekowej historii

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska:

W Polsce uroczystość Bożego Ciała znana była już w pierwszej połowie XIV wieku. W 1420 roku jej powszechność uznał oficjalnie i obchody we wszystkich parafiach nakazał Synod Gnieźnieński. W XV wieku prawie cała katolicka Europa łączyła obchody Bożego Ciała z procesją eucharystyczną. Jak wyjaśnia ks. prof. Stefański, od początku znano podwójny sposób przeprowadzenia procesji. W krajach języka niemieckiego budowano cztery ołtarze, przy których czytano lub śpiewano początkowe wersy czterech Ewangelii. Czterokrotnie też udzielano sakramentalnego błogosławieństwa. W Rzymie procesja szła ulicami bez zatrzymywania się, a błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielano na zakończenie.
W Polsce pierwsze procesje organizowano w Płocku i we Wrocławiu. W XV wieku były już powszechne. Szczególnego charakteru nabrały w czasie rozbiorów, kiedy akcentowano motywy patriotyczne i podtrzymujące w społeczeństwie świadomość narodową. W procesjach brały udział wszystkie stany. Cyprian Kamil Norwid tak opisał jedną z nich: „Zatrzymali się przed ołtarzem ustrojonym w zieloność, zewsząd cisza, a pięćdziesiąt chorągwi kościelnych i cechowych, na podobieństwo masztów, pochyla się ku ziemi i lud jak fala niżej, a całe miasto głuche. Z równąż powagą cała odbyła się procesja, przed każdym ołtarzem przyklęknięto i powtórzono cichość – po czym śpiewy, kotły i głośne nabożeństwo”. To nieprzerwane trwanie obchodów Bożego Ciała w naszej tradycji i obyczaju, ze śpiewanymi od wieków, tymi samymi pieśniami, z dziewczynkami sypiącymi kwiaty, z brzozowymi gałązkami przystrajającymi ołtarze, jest z całą pewnością wielkim dobrem i naszym polskim fenomenem.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto