Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Gnieźnie: Głosowanie tylko osobiście

IB
500 tys. zł w budżecie na 2015 rok czeka na pomysły mieszkańców. Wybierać ze zgłoszonych będzie można tylko stawiając się osobiście.

Gnieźnianie po raz pierwszy będą mogli zdecydować bezpośrednio, na co przeznaczona będzie część pieniędzy z budżetu miasta na przyszły rok. Na pomysły zgłoszone i zaakceptowane przez mieszkańców w przyszłym roku miasto przeznaczy 500 tys. zł. Nie ma jeszcze całego projektu budżetu 2015, jednak w porównaniu do tegorocznego ta kwota stanowi 0,23 proc. wydatków.
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego. Każda osoba fizyczna i organizacja pozarządowa może zgłosić jeden projekt. Po ocenie merytorycznej wniosków w Urzędzie Miejskim, głosować na pomysły do realizacji. będzie można 27 października o 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

Zgłoszenia projektów, zawierające opis i wstępny kosztorys, można przesłać do 15 października na adres mailowy [email protected] lub tradycyjną pocztą. Propozycje powinny zawierać wstępny szacunkowy koszt. Weryfikacja zgłoszonych projektów określi, czy leżą w kompetencjach miasta, są możliwe do zrealizawania i jaki będzie faktyczny koszt oraz jakie środki trzeba zabezpieczyć na kolejne lata, jeśli będzie kosztować późniejsza eksploatacja. Zmiana zakresu (np. miejsca realizacji) lub łączenie zgłoszonych projektów ma być możliwe jedynie za zgodą ich autorów.

- Mieszkańcy mają bardzo wiele ciekawych pomysłów i jestem przekonany po rozmowach, sygnałach, które przychodza na piśmie, to na pewno będą propozycje w małej architekturze, w urządzeniach dla dzieci, dla ludzi starszych, dla niepełnosprawnych. Pomysłów jest bardzo dużo, czasem zaskakują, czasem są bardzo oryginalne - mówi Jacek Kowalski, prezydent Gniezna.

W budżecie obywatelskim nie mogą znaleźć się duże inwestycje już wcześniej zaplanowane przez miasto.
- Nie będzie można składać wniosków na zadania, które wynikają z wieloletniej prognozy finansowej, to są wszelkiego rodzaju zadania związane z budową infrastruktury miejskiej. Dlatego że w 1998 roku rada miasta uchwaliła Wieloletni Program Gospdoarczy, zgodnie z którym już po konsultacjach wówczas z mieszkańcami i radami osiedli rada miasta określiła budowę sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, modernzację dróg i budowę oświetlenia ulicznego na terenie poszczególnych dzielnic i ulic miasta Gniezna. W związku z powyższym, ponieważ ten plan obowiązuje do 2016 roku, wtłoczenie tych inwestycji w budżet obywatelski spowodowałoby, że dublowalibyśmy sobie te zadania, a tak naprawdę w roku 2015 i tak rozpoczniemu konsultacje społeczne w zakresie budowy mediów, infrastruktury miejskiej do następnego WPF - wyjaśnia Ewa Gawrych, skarbnik miasta.

Radny Łukasz Naczas zapowiada wnioskowanie, by w Gnieźnie możliwe było także głosowanie przez internet. Tak to działa na przykład w Sosnowcu, gdzie wybierać projekty obywatelskie można na trzy sposoby: osobiście w wyznaczonych punktach wrzucając głos do urny, przez wypełnienie i odesłanie pocztą otrzymanej wcześniej karty lub przez internet, rejestrując się wcześniej na specjalnej stronie.

Budżet obywatelski od ubiegłego roku wprowadziły 62 samorządy w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto