Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet partcypacyjny - jaka jest szansa na wprowadzenie tego pomysłu w Gnieźnie?

Paweł Brzeźniak
Zdaniem Łukasza Naczasa z SLD, budżet partycypacyjny w Gnieźnie byłby dobrą inicjatywą
Zdaniem Łukasza Naczasa z SLD, budżet partycypacyjny w Gnieźnie byłby dobrą inicjatywą Paweł Brzeźniak
Demokracja uczestnicząca w naszym regionie to bardzo rzadkie zjawisko. Zdaniem radnego Łukasza Naczasa z SLD, istnieje pewna szansa na poprawienie tego niekorzystnego stanu rzeczy. Mowa o instytucji, jaką jest budżet partycypacyjny.

Budżet partycypacyjny - na czym polega?
Jest to instytucja, która może być wprowadzona do budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Polega ona na tym, że mieszkańcy, w ograniczonej formie, sami mogą wskazywać inwestycje miejskie czy gminne, które ich zdaniem są najistotniejsze. Jak się okazuje, ten pomysł staje się coraz bardziej popularny, również w naszym kraju. Przykładów tego typu działań w ramach demokracji uczestniczącej nie trzeba szukać daleko, bowiem ideę budżetu partycypacyjnego w praktyce sprawdza już Poznań.

Pomysł ten zakłada, że mieszkańcy angażują się w życie regionu nie tylko podczas wyborów samorządowych czy podczas działalności w radach osiedlowych, ale także w bardziej bezpośredni sposób. Interpelację w tej sprawie, skierowaną do prezydenta Gniezna oraz przewodniczącego klubu radnych SLD, złożył radny Łukasz Naczas. Jego zdaniem, w Gnieźnie można by taki pomysł wprowadzić pilotażowo a budżet przeznaczony na działania w ramach budżetu partycypacyjnego wyniósłby milion złotych. – To jest kwota, która już pozwala na realizację niektórych, ciekawych inwestycji. Samorządy, które wprowadzają w Polsce tego typu pomysł, chwalą sobie to, że mieszkańcy bardzo często zgłaszają takie pomysły, które są bezkosztowe. Jeżeli te koszty są, to są one niskie – przyznaje Ł. Naczas.

Zgodnie z propozycją radnego SLD, we wrześniu miałyby być wprowadzone i przygotowane formalności oraz akcja promocyjno-edukacyjna, w październiku nastąpiłoby zgłaszanie projektów do sfinansowania i weryfikacja projektów, w listopadzie dyskusja nad projektami a na początku grudnia wybór projektów oraz ogłoszenie wyników. Jednym ze zgłoszeń, które wpłynęło do Łukasza Naczasa w ramach przewidzianego budżetu, jest stworzenie systemu roweru miejskiego. – Na najbliższej miejskiej Komisji Promocji, Kultury i Turystyki pojawi się firma, która będzie w stanie zaprezentować radnym ten system. Myślę, że taki system mógłby obejmować bazy na Winiarach, w centrum miasta, na Konikowie, Arkuszewie i w południowej część miasta – dodaje Ł. Naczas.

O tym, jakie projekty będą realizowane, mieszkańcy mogliby decydować w głosowaniu internetowym lub tradycyjnym poprzez rady osiedla. Trzecią opcją jest stworzenie specjalnej rady społecznej, która będzie wybierać projekty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto