Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CK eSTeDe: Święto Przyjaciół poświęcone Stanisławowi Pasicielowi

Sona Ishkhanyan
3 listopada o godz. 18.00 w CK "Scena To Dziwna" odbędzie się IX edycja Święta Przyjaciół. W tym roku wydarzenie poświęcone będzie Stanisławowi Pasicielowi, którego pożegnaliśmy latem tego roku.

CK eSTeDe: Święto Przyjaciół poświęcone Stanisławowi Pasicielowi
Święto Przyjaciół jest najstarszą cykliczną imprezą eSTeDe, organizowaną każdego roku właśnie 3 listopada. To dzień, w którym "Scena To Dziwna" wspomina zmarłych ludzi kultury z Gniezna i powiatu. IX edycja poświęcona będzie Stanisławowi Pasicielowi i jego działalności.

-Po raz dziewiąty zbieramy się by powspominać ludzi, którzy byli nam bardzo bliscy, którzy już odeszli, a byli dla nas bardzo ważni. Taką ważną dla nas osobą był Stanisław Pasiciel, który swoją działalność rozpoczął na początku lat 60-tych. W 1964 r. objął stanowisko kierownika Powiatowego Domu Kultury w Gnieźnie. W 1967 r. rozpoczął rzecz naprawdę niebywałą - otworzył Galerię A, która sprowadziła dzieła najwybitniejszych, w swoim czasie, malarzy, na początku z obrębu Wielkopolski, a w późniejszym czasie także znanych z całej Polski. Stanisław Pasiciel nie tylko robił wystawy, ale także nabywał te dzieła. Część obrazów została na stałe w Gnieźnie. Udało nam się wypożyczyć z Miejskiego Ośrodka Kultury, który jest spadkobiercą tychże cennych dzieł. Będziemy chcieli je pokazać tutaj. Oprócz tego będziemy opowiadać o Stasiu, o jego charyzmie i działalności. Był muzealnikiem, ale tak naprawdę miał wiele innych pasji. Zaprosimy jego przyjaciół oraz tych, którzy są związani z kulturą, by wspólnie uczcić pamięć zmarłego w czerwcu Stanisława Pasiciela - mówił Kazimierz Tinkers Kubów z Centrum Kultury "Scena To Dziwna", jeden z organizatorów wydarzenia.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Dixie Team. Jest to zespół jazzowy działający od półtora roku przy Mogileńskim Domu Kultury. W zeszłym roku zdobył najwyższe trofeum podczas Festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie - prestiżową Złotą Tarkę. -Będzie to fantastyczny przerywnik tej imprezy. Wstęp jest wolny. Zapraszamy więc wszystkich do udziału - zachęca na koniec K. Kubów.

Stanisław Pasiciel
W czerwcu w wieku 75 lat zmarł Stanisław Pasiciel, wieloletni dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Przestał pełnić to stanowisko w 2007 roku. Stanisław Pasiciel urodził się 21 lipca 1941 r. w Gnieźnie. Był regionalistą, muzealnikiem i historykiem architektury. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1964-1973 był zastępcą kierownika Powiatowego Domu Kultury w Gnieźnie, prowadził wtedy m.in. Galerię A prezentującą sztukę współczesną. Później związał swoje życie z muzealnictwem. Od 1975 r. jako wicedyrektor, a od 1982 jako dyrektor aż do przejścia na emeryturę w 2007 roku kierował działalnością Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W latach późniejszych do teraz współpracował nadal z naszym muzeum, zarówno jako autor wystaw, jak i publikacji książkowych.

Stanisław Pasiciel był twórcą wielu ważnych wystaw, w tym nagrodzonych przez ministerstwo kultury ekspozycji „Gniezno. Pierwsza stolica Polski, miasto św. Wojciecha” (1994), „Gniezno mater ecclesiarum Poloniae” (Gniezno, matka kościołów Polski, 2000), a także „Pokój i dobro. Franciszkanie konwentualni i klaryski w Wielkopolsce od XIII do XIX wieku” (2006), „Stolica Prymasów” (2010), „Gniezno - miasto królów” (2012) i innych, które cieszyły się uznaniem fachowców oraz dużym zainteresowaniem zwiedzających nasze Muzeum. W swej pracy starał się przybliżać dzieje Gniezna, czego nie jedynym świadectwem jest np. książka-album „Gniezno. Widoki miasta 1505-1939” (1989). Jako dyrektor Muzeum - poza dbałością o sam budynek i bieżącą pracę instytucji - zorganizował dziesiątki wystaw, sam będąc autorem lub współautorem wielu z nich. Był znawcą architektury średniowiecza. Fascynował się szczególnie przemianami architektury gotyckiej na ziemiach polskich, czego dowodem są książki: „Zespół klasztorny franciszkanów i klarysek w Gnieźnie” (2005), „Gotycka przebudowa kościoła klasztornego cysterek w Trzebnicy” (2014). Śmierć przerwała pracę nad ostatnią redakcją monografii o budowie kolegiaty św. Krzyża we Wrocławiu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto