Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery murale powstańcze przy S5. Znajdą się na nich napisy: Zdziechowa, Gniezno, Kłecko i Łopienno

Paweł Brzeźniak
Cztery murale powstańcze przy S5. Znajdą się na nich napisy: Zdziechowa, Gniezno, Kłecko i Łopienno
Cztery murale powstańcze przy S5. Znajdą się na nich napisy: Zdziechowa, Gniezno, Kłecko i Łopienno mn
Cztery murale przypominające o wkładzie mieszkańców ziemi gnieźnieńskiej w zwycięskie Powstanie Wielkopolskie zostały wymalowane wzdłuż drogi ekspresowej S5 na odcinku Gniezno – Mielno oraz Mielno – Gniezno.

Przedsięwzięcie to jest efektem realizacji projektu dofinansowanego przez samorząd Województwa Wielkopolskiego, a realizowanego przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 wspólnie z samorządem Powiatu Gnieźnieńskiego. W realizację niniejszego przedsięwzięcia włączyły się również Miasto i Gmina Kłecko oraz Gmina Gniezno.

Głównym założeniem projektu pn. „100 lecie Powstania Wielkopolskiego na ziemi gnieźnieńskiej” było pobudzenie pamięci zbiorowej wszystkich Polaków na temat roli i znaczenia Powstania Wielkopolskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W tym celu autorzy projektu postanowili wykorzystać nowo powstałą infrastrukturę drogową drogi ekspresowej S5 wiodącej z południa (od Wrocławia) na północ (do Gdańska). Trasa przelotu drogi S5 znajduje się między znaczącymi miejscami wydarzeń i bitew powstańczych, które są zlokalizowane na terenie obecnego powiatu gnieźnieńskiego.

Efekty rzeczowe realizacji projektu winny być trwałe min. przez 3 lata, stąd realnym jest, że grafiki na muralach w ciągu najbliższych trzech lat obejrzy ok. 1,3 mln osób (licząc tylko samych kierowców, nie wliczając w to pasażerów)1.

Murale wykonane zostały na nasypach przy drodze S5 na powierzchni: wysokość ok. 7 m, szerokość - u podstawy ok. 15 m, u nasady ok. 2 m. Nasypy mają wygląd wypukłych stożków. Wszystkie cztery murale mają elementy wspólne graficznie, tj. napis "100 - lecie Powstania Wielkopolskiego" a dodatkowo w każdym miejscu zostały zaznaczone cztery różne miejsca związane w wydarzeniami z okresu powstania, tj. Zdziechowa, Gniezno, Kłecko i Łopienno. Każdy mural ma także wspólny element graficzny - postaci Powstańców Wielkopolskich z elementami biało-czerwonymi. Całość została pokryta specjalną powłoką antygraffiti, w celu zabezpieczenia przed ewentualnymi aktami wandalizmu. Do wykonania murali zostały użyte farby przeznaczone do malowania dróg, czyli o bardzo wysokim poziomie nieścieralności.

Wszystkie szczegóły techniczne dotyczące wykonania murali, ilości zawartych treści oraz kolorystyki były uzgadniane z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Poznaniu.

Warto dodać, że w ramach tego projektu został także przygotowany wielkoformatowy baner na budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie ilustrujący najważniejsze bitwy Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu. Baner został przygotowany w rozmiarze 8,60 wysokości x 4 m szerokości. Podobny baner w tematyce 1050 - lecia Chrztu Polski został przygotowany w roku 2016. Spotkał się od z bardzo dobrym przyjęciem przez mieszkańców powiatu i tym samym przyczynił się do popularyzacji jubileuszu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto