MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zdziechowie już otwarta

Hanna Komorowska opr.
Po miesiącach starań i ciężkiej pracy udało się skupić wszystkie pamiątki dotyczące powstania wielkopolskiego w jednym miejscu. Powstała Izba pamięci z prawdziwego zdarzenia.

W piątek, 12 kwietnia zaproszeni goście jak i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zdziechowie uczestniczyli w oficjalnym otwarciu izby pamięci poświęconej powstaniu wielkopolskim. To wyjątkowa chwila, bo trzeba pamiętać, że na naszym terenie, zwłaszcza w okolicach Zdziechowy odbyły się bitwy, które nadały powstaniu inny bieg.

Uroczystość rozpoczęli: Marzenna Kubiak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 w Zdziechowie wraz z Tomaszem Kropidłowskim, nauczycielem historii i byłym dyrektorem tej szkoły, którzy powitali wszystkich uczestników wydarzenia i przybliżyli genezę utworzenia Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczennic i uczniów naszej szkoły przygotowany przez: Agnieszkę Ciesielską-Pawlak, Magdalenę Woźniak i Izabelę Pankowską. Dzieci, w formie inscenizacji, wprowadziły uczestników w klimat wspomnień z walk powstańczych, zaprezentowały fragmenty listów dla powstańców napisanych dla bohaterów po zwycięskiej potyczce pod Zdziechową (były to prace konkursowe).

Całości przedstawienia towarzyszył chór szkolny „Imo Pectore.” W drugiej części apelu miały miejsce wystąpienia gości. Uroczysty apel zakończyła „Rota”. Nowo powstała Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego została uroczyście otwarta w geście przecięcia wstęgi, następnie poświęcona przez ks. prałata Pawła Gronowskiego - proboszcza Parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie. Całość zamknął utwór muzyczny w wykonaniu Bernadety Królik, uczennicy z klasy trzeciej. Wszyscy goście, pracownicy i uczniowie mogli wysłuchać informacji o eksponatach i dokumentach wyłożonych w Izbie Pamięci Powstania Wielkopolskiego, którą przybliżył pan Paweł Noskiewicz.

Jak podaje gmina Gniezno, w Izbie Pamięci Powstania Wielkopolskiego znalazły się oryginalne pamiątki i dokumenty związane z powstaniem wielkopolski, elementy wyposażenia i umundurowania powstańców oraz żołnierzy pruskich. Spora część eksponatów to pamiątki z bitwy pod Zdziechową. Ciekawostką jest sporych rozmiarów replika samolotu Fokker D.VII. Takie samoloty zdobyli powstańcy w bitwie o Ławicę. Jednym z najcenniejszych historycznie eksponatów jest oryginalny orzeł z drzewca sztandarowego Towarzystwa Powstańców i Wojaków z 1926 roku. Znalazła się tam również replika tego sztandaru, która została wykonana w 2023r. Oryginalny sztandar natomiast znajduje się w zbiorach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Przecięcia wstęgi i oficjalnego otwarcia Izby Pamięci dokonali Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka, Paweł Noskiewicz, odpowiedzialny za koncepcję oraz realizację Izby, a także użyczenie większości eksponatów do izby oraz Lidia Pietrzak dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie.

Gmina Gniezno otrzymała dofinansowanie na realizację Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w kwocie 51 380,00 złotych. Koszt całości wyniósł ponad 80 tys. złotych.

Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zdziechowie już otwarta

Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zdziechowie już otwarta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto