Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziko i zielono w Gnieźnie. Odwiedziliśmy park przy szpitalu Dziekanka

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Przez lata zapomniany, z końcem ubiegłego roku oddany mieszkańcom po rewitalizacji. Wybraliśmy się do parku przy szpitalu Dziekanka, by zobaczyć, jak zielony teren prezentuje się w samym środku wiosny.

Dziko i zielono w Gnieźnie. Odwiedziliśmy park przy szpitalu Dziekanka
O rewitalizacji zalesionego terenu pomiędzy ul. Poznańską i Orzeszkowej mówiło się od wielu lat. Temat był szczególnie poruszany w ostatnich latach przez Tomasza Dzionka, radnego miejskiego i mieszkańca Skiereszewa. Jak wówczas mówiono, przywrócenie parku do funkcjonowania da gnieźnianom nowe miejsce rekreacji i odpoczynku. Inwestycja doszła do skutku w 2021 roku, gdy władzom miasta oraz dyrekcji szpitala udało się pozyskać wymagane dofinansowania i wyłonić wykonawcę prac w zabytkowym zieleńcu. Ostatecznie wraz z końcem 2022 roku park oficjalnie oddano do użytku mieszkańcom.

Dziko i zielono w Gnieźnie. Odwiedziliśmy park przy szpitalu Dziekanka

Obszar o wielkości 8,7 hektara został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, znajdująca się przy ul. Poznańskiej, została zaprojektowana na wzór współczesnych układów zieleni miejskiej. Znalazła się tam uporządkowana roślinność i mała infrastruktura w postaci ławek, koszy na śmieci czy stojaków rowerowych. W przestrzeni parkowej odnowiono również zabytkową fontannę z lat dwudziestych XX wieku, zamontowano także altanę oraz leżaki. Druga część parku, stanowiąca obszar leśny, zachowała swój naturalny, dziki charakter. Po konsultacji z konswerwatorem zabytków zdecydowano się na pozostawienie pierwotnej formy parku, a wzdłuż ścieżek znalazły się drewniane ławki z pni drzew.

Park przy Dziekance. Jak prezentuje się wiosną?

W majowej aurze "najnowszy" miejski zieleniec prezentuje się znacznie bardziej okazale niż podczas otwarcia. W parku nie brakuje zielonych przestrzeni, które w wielu miejscach zachowały swój dziki, leśny charakter. Połacie terenu pomiędzy drzewami porastają krzewy, wysokie trawy, lecz niestety nie brakuje także skupisk rozsiewających się w wielu miejscach pokrzyw. Podczas podróży po parku można było spotkać mieszkańców, którzy korzystali z uroków zieleni, przesiadując na umiejscowionych przy ścieżkach ławkach. Inaczej prezentuje się południowa część zieleńca, zorganizowana na wzór znanych nam Parków Trzech Kultur lub Kościuszki. Przy skoszonej trawie znajdują się leżaki i liczna mała architektura, przy której można odpocząć. Kontrast pomiędzy obiema częściami sprawia, że przyszpitalne "zielone płuca" Dalek i Skiereszewa stanowią jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto