Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Sołtysa! Poznaj sołtysów gminy Gniezno. Co jest najtrudniejsze w tej pracy? [FOTO, WIDEO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
11 marca obchodzony jest w Polsce dzień Sołtysa. Zarządzający wsiami na terenie gminy Gniezno opowiadają nam, co najbardziej cenią w swoim zajęciu.

Spis treści

Dzień Sołtysa 2023. Jacy są sołtysi wsi w gminie Gniezno?

Urząd sołtysa został utworzony na przełomie XII i XIII wieku, we wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Pierwszym sołtysem zostawał zasadźca, który reprezentował interesy feudalnego pana. Pierwsze nazwy niemieckie to: scholtis, szoltyz. Sołtys w średniowiecznym systemie prawnym to także wiejski sędzia (Dorfschulze) oraz zasadźca lokujący wieś na prawie niemieckim. W ciągu czasu zmieniała się pisownia: Schultetus (1180), Sculte (1249), Schultheiß (1259), Schulcz (1300), Scolcz (1371). Sołtysem mógł być szlachcic, mieszczanin lub najczęściej miejscowy chłop. Gdy pan feudalny lokował wieś bez pomocy zasadźcy, sołectwa nabywali przedstawiciele szlachty lub bogaci mieszczanie.

Do dziś we wsiach na terenie całej Polski stanowisko sołtysa to wielkie wyróżnienie, ale i dużo obowiązków. Na terenie gminy Gniezno znajduje się aż 31 sołectw, a aż połowa z nich zarządzana jest przez kobiety. Jakie wyzwania stoją przed sołtysami współcześnie?

Blaski i cienie bycia sołtysem

- Konwersacja między mieszkańcami a gminą. Wiadomo, ze mu jesteśmy tymi, do których każdy mieszkaniec może przyjść i porozmawiać – relacjonuje sołtyska Łabiszynka, Sylwia Siekierska. To właśnie rozmowę z mieszkańcami, a raczej nieprzerwany dialog uważa za swój największy sukces.

od 16 lat

Czasami na wsiach bywa tak, że to mieszkańcy proszą daną osobę o zostanie sołtysem. Tak było w Krzyszczewie, gdzie pierwszą kadencję pełni Sylwia Pałczyńska

- Jestem sołtysem pierwszą kadencję. Namówili mnie do tego mieszkańcy

– podkreśla kobieta. Ta rola nie zawsze jest łatwa.

- Czasami człowiek mówi tak, a oni tak

– śmieje się przesympatyczna mieszkanka podgnieźnieńskiej wsi.

Sołtys Napoleowa, Kamila Butrymowicz z kolei mówi, że trudne czasem bywa pozyskanie środków na błahe, lecz ważne dla małych społeczności wsi, np. nowej wiaty przystankowej. Kobieta jednak nie poddaje się i mówi: lubię być sołtysem.

Za silnym sołtysem stoi wspaniały mąż lub żona

Co o funkcji sołtysów mówi Rada Gminy?

- Współczesna rola sołtysa jest bardzo ważna. Przede wszystkim to oni bezpośrednio kontaktują się z mieszkańcami i starają się rozwiązywać problemy. Sołtys pełni rolę łącznika między gminą a mieszkańcami

– relacjonował Patryk Dobrzyński, radny gminny, dodają: mi z sołtysami współpracuje się bardzo dobrze.

Sołtysów miejscowości gminy Gniezno docenia też wójt, Maria Suplicka. W ten wyjątkowy dzień za pośrednictwem Gniezno.NaszeMiasto.pl składa im życzenia:

Wójt Gminy Gniezno składa życzenia sołtysom!

- Życzę zadowolenia z pracy na rzecz społeczności lokalnej i by dostawali wiele szacunku i zrozumienia. Zdrowia, pomyślności i wszystkiego dobrego nie tylko sołtysom, ale członkom rady sołeckich a także małżonkom czy mężom sołtysów i sołtysek

– mówiła z uśmiechem zarządzająca gminą, podkreślając, że często za dobrym sołtysem stoi świetny partner.

Dziś Dzień Sołtysa! Poznaj sołtysów gminy Gniezno. Co jest najtrudniejsze w tej pracy? [FOTO, WIDEO]

Dziś Dzień Sołtysa! Poznaj sołtysów gminy Gniezno. Co jest n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto