Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekonomik Gniezno. Szkoła świętuje 120-lecie istnienia i otrzymanie nowego sztandaru

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Ekonomik Gniezno. Szkoła świętuje 120-lecie istnienia i otrzymanie nowego sztandaru
Ekonomik Gniezno. Szkoła świętuje 120-lecie istnienia i otrzymanie nowego sztandaru Paweł Brzeźniak
Ekonomik Gniezno. Szkoła świętuje 120-lecie istnienia w piątek, 8 października 2021 roku. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze sprawowanej przez księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

Podczas nabożeństwa poświęcony został nowy sztandar szkoły, który wprowadzono do auli szkoły przy ul. Chrobrego podczas drugiej części uroczystości. Ks. abp Wojciech Polak podczas mszy zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo „ideologicznego przechylenia” nie liczącego się – jak stwierdził – z samą logiką procesu wychowania i jego podstawowymi celami.

- Jeśli w procesie wychowania młodzieży mamy do czynienia z jakimiś ideologicznymi uprzedzeniami, fałszywymi założeniami, podsycanymi wciąż absurdalnymi oskarżeniami podszytymi osobistym czy partyjnym interesem, jakże to edukacyjne królestwo się ostoi? - pytał nawiązując do ewangelicznego stwierdzenia, że każde królestwo wewnętrznie skłócone musi upaść.

"Wychowanie młodego pokolenia musi być narodowe a nie partyjne, bo partie się zmieniają, a naród trwa" - cytował kard. Stefana Wyszyńskiego, powtarzając dalej za Prymasem Tysiąclecia, że „nie ma takiej władzy, która mogłaby od nas wymagać, abyśmy poddali wychowanie młodzieży eksperymentom, których wynik jest szkodliwy”.

Budynek, w którym mieściła się szkoła, początkowo należał do władz pruskich. Miał być nie tylko miejscem nauki, ale też ułatwiać germanizację polskiej młodzieży. Szkoła przeszła całkowicie w polskie ręce dopiero w roku 1918.

Podczas II wojny światowej budynek służył jako niemiecki szpital wojskowy. Wielu nauczycieli nie przeżyło wojny, niektórzy po jej zakończeniu nie powrócili do tej pracy. W roku 1945 szkoła znów znalazła się w budynku przy ulicy Chrobrego.

W roku 1990 nowym dyrektorem szkoły został jej absolwent, Jerzy Stachowiak. Rok szkolny 1992/1993 był czasem zmian. 10 grudnia 1992 roku zmieniono nazwę na Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych. Szkoły gastronomiczne zostały przeniesione do Zespołu Szkół Zawodowych nr 4. W roku 2001 obchodziliśmy uroczyście stulecie szkoły. Była to okazja uświadomienia wszystkim, jak wielką rolę pełni w szkole tradycja.

Kolejne zmiany w strukturze Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych przyniosła reforma edukacji. Utworzono trzyletnie liceum profilowane, czteroletnie technikum ekonomiczne, czteroletnie technikum handlowe, czteroletnie technikum odzieżowe, a także technikum uzupełniające dla dorosłych, Zasadnicza Szkolę Zawodową Handlową i Odzieżową oraz Szkołę Policealną. Obecnie placówka nosi nazwę Zespołu Szkół Ekonomicznych. Na przestrzeni dziesięcioleci szkoła kilkakrotnie zmieniała nazwę i profile kształcenia. W szkole działają technika: ekonomiczne, informatyczne, rachunkowości, reklamy i logistyczne oraz szkoła branżowa.

Kadra nauczycielska przygotowała książkę na temat historii szkoły, w której znajduje się bogaty materiał zdjęciowy. Książka pt. "Zatrzymane w kadrze - 120 lat Ekonomika" została napisana przez dwie nauczycielki historii - Beatę Kozłowską i Annę Kowszewicz. Tłumaczeń źródeł z języka niemieckiego dokonała Justyna Pinkowska, a okładkę zaprojektował Robert Bazułka. Korekta została przygotowana przez Annę Kowszewicz i Joannę Arndt. Już niedługo w bibliotekach Gniezna! Książkę sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ekonomika.

- W latach 1976-1980 chodziłam do Liceum Ekonomicznego. Dyrektorem szkoły był wtedy p. Putz. Moim wychowawcą była p. Dioniza Nowicka, polonistka. Bardzo wymagająca, ale wyszło to nam na dobre - wspomina z uśmiechem pani Ewa Borkowicz, absolwentka szkoły. - Matematyki uczyła mnie p. Chmielewska. Miło wspominam 4-letni pobyt w tej szkole. Dużo wspomnień. Miałam przyjemność uczestniczyć w uroczystościach 100-lecia tej szkoły - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto