Fundusze Europejskie. 17 mln zł dofinansowania na budowę południowej obwodnicy Gniezna

Sona Ishkhanyan
Droga będzie miała ponad 2 km. To jeden z dłuższych odcinków, który powstanie, w ostatnim czasie na terenie miasta - mówi Jarosław Grobelny
Droga będzie miała ponad 2 km. To jeden z dłuższych odcinków, który powstanie, w ostatnim czasie na terenie miasta - mówi Jarosław Grobelny Sona Ishkhanyan
Udostępnij:
Fundusze Europejskie. Budowa nowego odcinka drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 (relacji Gniezno - Witkowo) z drogą krajową nr 15 (relacji Września - Gniezno), tzw. „południowej obwodnicy” będzie kosztować w sumie 20 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 17. mln zł. Termin realizacji to 2021 rok.

Nowa droga na wspomnianym wyżej odcinku jest odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne Gniezna z uwagi na inwestycje mieszkaniowe a także wzrastające natężenie ruchu w istniejącym układzie komunikacyjnym. Budowa nowej drogi zwiększy przepustowość i swobodę ruchu na drodze, nowoczesny projekt spełni rygorystyczne standardy ochrony środowiska.

-Zrobiliśmy kolejny krok w zakresie połączenia drogi wojewódzkiej 260 i drogi krajowej nr 15 tak zwaną „południową obwodnicą” miasta. Myślę, że tutaj problemów projektowych nie będzie, dlatego że mamy już za sobą najważniejszy etap - mamy koncepcję skonsultowaną społecznie. Jest to niezwykle ważne, dlatego że przy budowach ciągów komunikacyjnych na obszarach, które są zurbanizowane w dużym stopniu, to zawsze pojawiają się wątpliwości. W tej chwili mamy to wszystko uzgodnione, mamy koncepcję, którą zatwierdzono i uzgodniono także z lasami państwowymi. Będziemy starali się ograniczać kwestie dotyczące wycinek do minimum, które jest wymagane ze względów technicznych budowy tego połączenia - zaznacza Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Dobrą informacją jest to, że z dniem 14 czerwca 2018 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dofinansowanie dla tego projektu w wysokości 17 mln zł.

- Najważniejszą jednak rzeczą jest fakt, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję kluczową dla tego projektu, przyznając dofinansowanie na sumę 17 milionów zł. Przewidywany koszt inwestycji natomiast wynosi 20 milionów zł. Mam nadzieję, że przy tej inwestycji uda nam się wstrzelić w ramy tej kwoty, bo doświadczenie pokazuje, że większość tych inwestycji wychodzi powyżej kosztorysu - oznajmił wiceprezydent.

Jak dalej poinformował inwestycja jest trzyletnia. W najbliższej przyszłości uruchomiony zostanie przetarg ogłoszony przez Wojewódzki Zarząd Wielkopolski, bo on jest głównym realizatorem tego projektu.

- My jako miasto dokonujemy wkładu własnego w wysokości około 3 milionów złotych. Jeżeli chodzi o przebieg prac, to na przełomie bieżącego i przyszłego roku potrwają prace projektowe. Natomiast już pod koniec przyszłego roku powinniśmy rozpocząć pracę realizacyjne. Zakończenie projektu przewidywane jest na rok 2021 mamy oczywiście nadzieję że to będzie w pierwszej połowie roku - informuje Jarosław Grobelny.

W ramach projektu przewiduje się budowę drogi po nowym śladzie, z lokalnym wykorzystaniem istniejących duktów leśnych wraz ze skrzyżowaniami. Na początek i koniec drogi przewidziano ronda. W ciągu trasy zasadniczej zaprojektowano klasyczne skrzyżowania skanalizowane z wydzielonymi pasami lewoskrętów oddzielonymi wysepkami wyniesionymi (skrzyżowania z ulicami Grunwaldzką i Sosnową). W projekcie przewidziano także przebudowę istniejących dróg krzyżujących się z nową drogą, budowę ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, budowę dróg serwisowych, budowę i przebudowę zjazdów, budowę odwodnienia drogi (rowy z przepustami), lokalnie elementów kanalizacji deszczowej. Powstanie także oświetlenie drogowe na rondach oraz na przejściach dla pieszych przy. ul. Grunwaldzkiej i Sosnowej.

Droga będzie miała ponad 2 km. To jeden z dłuższych odcinków, który powstanie, w ostatnim czasie na terenie miasta

- Koncepcja jest dosyć sympatyczna.

Chodzi o to, by stworzyć drugą ramę komunikacyjną między drogą krajową a wojewódzką.

Dzisiaj jak wiecie ruch ten odbywa się przez ulicę Wolności, którą musimy przebudować. Mamy nadzieję, że uda nam się wytrzymać, jeśli chodzi o kwestie stanu technicznego ul. Wolności, do czasu wybudowania tej nowej drogi, dzięki czemu ta przebudowa mogłaby być realizowana w sposób bezproblemowy dla mieszkańców naszego miasta - mówi J.. Grobelny. -Droga będzie miała ponad 2 km. Myślę, że to będzie jeden z dłuższych odcinków, który będzie budowany na terenie miasta Gniezna w ostatnim czasie - zaznacza na koniec wiceprezydent.

Inne inwestycje

15 czerwca 2018 roku zakończyło się przyjmowanie wniosków o wynajem lokali komunalnych i socjalnych w budowanych nieruchomościach przy ul. Pawła Cymsa 5 i 5a w Gnieźnie. Jeden z nich przeznaczony jest dla seniorów, a drugi będzie miał charakter komunalno - socjalny.

Liczba złożonych wniosków o wynajem lokalu w:
budynku komunalno - socjalnym: 58 wniosków,
budynku „senioralnym”: 37 wniosków.

Złożone wnioski będą rozpatrywane do 30 września 2018 przez specjalnie do tego celu powołany zespół ds. zasiedlenia budynków przy ul. Cymsa

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie