Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniezno. Rozmawiamy z wójt Marią Suplicką. "Rozważam poważnie ponownie ubiegać się o stanowisko wójta"

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Z Marią Suplicką, wójt gminy Gniezno, o działaniach podejmowanych przez lokalny samorząd, rozmawia Paweł Brzeźniak.

Za Panią trzy lata pracy na stanowisku Wójta. Co uznaje Pani za swoje największe osiągnięcia?
- Te trzy minione lata to czas budowania zespołu w urzędzie, utrzymywania tempa pracy i realizacji postawionych celów. Efekty tej pracy są wyraźnie zauważalne - Gmina Gniezno zmieniła się i jest to widoczne pod wieloma względami. Przemianie uległa jakość obsługi naszych klientów. Jesteśmy otwarci na oddolne inicjatywy społeczne, zorganizowano szereg wydarzeń, turnieje sportowe, zabawy dla seniorów czy tradycyjne dożynki. Zakończono największą inwestycję w Zdziechowie, nadane zostały inne funkcje nowym obiektom, rozwijamy kulturę, wspieramy lokalny i narodowy patriotyzm. Każdego roku realizujemy bogate programy inwestycyjne nasi mieszkańcy coraz bardziej zauważają różnice i wyrażają zadowolenie. Gmina Gniezno zmienia się, a to było celem mojego programu wyborczego. Cały czas działamy.

Czy zgodzi się Pani ze stwierdzeniem, że od kilku lat w gminie Gniezno wyraźnie widać wybuch aktywności społecznej? Mam na myśli choćby liczne koła gospodyń wiejskich czy też aktywność w klubach seniora.
- Tak, zdecydowanie zgadzam się z tym, że aktywność społeczna w Gminie Gniezno w ostatnich latach znacznie wzrosła. W minionym roku powstały kolejne Koła Gospodyń Wiejskich - w Woli Skorzęckiej oraz w Jankowie Dolnym. Z tego co wiem, to o status Koła starają się również mieszkanki Piekar. Panie z Koła ze Zdziechowy otworzyły też Klub Kobiet Aktywnych. Mieszkanki gminy chętniej aktywizują się ze sobą, chcą spędzać wspólnie czas, rozwijając umiejętności kulinarne czy też wykonując inne rzeczy. W gminie działa 8 kół, a ich uczestniczki są otwarte na potrzeby miejscowych - zawsze można liczyć na ich pomoc. Budzą zaufanie, a ich działalność stała się powszechnie uznana i ceniona.

Powstałe Kluby Seniora we wsiach Piekary, Wierzbiczany i Mnichowie są z kolei świetną formą aktywizacji i integracji osób w wieku senioralnym. Ta duża aktywność społeczna rodzi się z potrzeby przebywania i działania z innymi. Sprzyjamy takim formom działalności, ponieważ przyczyniają się one do rozwoju społecznego. Mówiąc o aktywności społecznej należy wspomnieć, że dużo dobrego „robi” fundusz sołecki. Pieniądze przeznaczone dla każdego sołectwa, dają mieszkańcom możliwość aktywnego udziału w życiu wsi. Organizowane są za nie m.in. okolicznościowe imprezy, dzień dziecka, festyny rodzinne, zabawy czy imprezy związane z tradycjami świątecznymi. Obserwuję podczas takich spotkań duże zaangażowanie wielu mieszkańców.

Do Strzyżewa Smykowego przyjechał pierwszy w Polsce elektryc...

Jak ocenia Pani zaangażowanie kobiet w Gminie Gniezno? Jeszcze 5-6 lat temu nikt nie spodziewałby się, że w gminie będzie tyle kobiet-sołtysów czy pań na stanowisku radnych.
- Liczba kobiet aktywnych w naszej gminie jest imponująca. Na 31 sołtysów, czternaście to kobiety, a na 15 radnych jest ich siedem. Kobiety radzą sobie nie gorzej niż mężczyźni, są dobrymi inwestorami, bardzo dobrze odnajdują się w sytuacjach kryzysowych i potrafią motywować do pracy. Kobiety są częstymi klientami naszego urzędu, ustalając czasem trudne sprawy prawno-techniczne.

Co jest dla Pani priorytetem na 2022 rok?
- Zdecydowanym priorytetem jest dla mnie pozyskanie dodatkowych pieniędzy na realizację inwestycji i wykonanie tegorocznego budżetu. Od trzech lat udaje nam się pozyskiwać znaczne pieniądze na realizację zadań. W minionym roku otrzymaliśmy m.in. 10 mln dodatkowych pieniędzy na drogi i kanalizację, a rok wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie na nasze projekty na ponad 5 mln zł. Dodatkowe pieniądze to gwarancja wykonania zadań.

Dzień Kobiet. Aż 14 sołtysek rządzi we wsiach gminy Gniezno!...

Czy największym wyzwaniem dla Gminy jest w tej chwili koncepcja rozbudowy sieci kanalizacyjnej?
- Koncepcja gospodarki ściekowej jest dokumentem, który opisuje istniejący stan posiadanej instalacji kanalizacyjnej i przedstawia pomysły na projektowanie i rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Aktualnie niespełna 30 % gminy jest podłączone do sieci. Przed nami rozbudowa kanalizacji. Będzie to zadanie realizowane etapowo, przez wiele lat. Koncepcja oszacowała koszt inwestycji kanalizacyjnej w gminie łącznie na kwotę 350 mln zł. Jednak to nie koncepcja jest wyzwaniem, lecz systematyczne projektowanie i budowanie sieci kanalizacyjnej.

Czy zamierza Pani ponownie ubiegać się o stanowisko wójta w 2023 roku?
- Przede mną jeszcze dwa lata pracy. Rozważam jednak poważnie ponownie ubiegać się o stanowisko wójta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto