Gmina Łubowo: „O tym co słychać i.... widać w Gminie Łubowo słów kilka”

Artykuł sponsorowany
Świetlica wiejska w Strychowie
Świetlica wiejska w Strychowie
Kończąca się kadencja samorządu, zmiana okresu programowania w Unii Europejskiej to dobry pretekst do podsumowania pewnego etapu działań, nieustannie trwających w Gminie Łubowo.

Zaufanie społeczeństwa, jednomyślna Rada Gminy, dobre zarządzanie pozwalają budować, co daje się odczuć w Gminie Łubowo.
Staramy się w pełni korzystać z możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych – w większości jest to finansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Mijająca kadencja nie odbiega w niczym od poprzednich, jeśli brać pod uwagę zaangażowanie w ich pozyskiwanie ale dobrze widać, iż potrafimy to robić coraz bardziej skutecznie.
W ostatnich czterech latach powstało kilka świetlic:
- w Strychowie
- w Fałkowie
- w Dziekanowicach.

Rozbudowano dwie kolejne - w Leśniewie i Imielenku. Każda z tych inwestycji była finansowana w 75% z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013, Odnowa i Rozwój Wsi.
W 2011 roku oddaliśmy też do użytku wielofunkcyjne boisko w Owieczkach – taką namiastkę Orlika w pełni wykorzystywaną przez miejscową społeczność.

Idąc za ciosem, w roku kolejnym złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy sali sportowej w Owieczkach. Marzenia czasem się spełniają i dziś możemy cieszyć się pięknym obiektem, ogólnodostępnej sali sportowej, która oczekuje już tylko na odbiór końcowy. Po zagospodarowaniu terenu sala wraz z boiskiem stanowić będą wspaniały kompleks sportowy, zlokalizowany na bezpiecznym terenie Szkoły Podstawowej w Owieczkach.

W maju br. zakończona została budowa efektownej świetlicy wiejskiej w Wierzycach, która musiała spełnić oczekiwania wielu grup społeczności lokalnej o różnych potrzebach. Wypracowana na spotkaniach z mieszkańcami koncepcja pozwoliła na zbudowanie obiektu z kilkoma pomieszczeniami, wygodną kuchnią i dużą salą z możliwością podzielenia dźwiękochłonną, przesuwną ścianą działową. Każda z powyższych dwóch inwestycji to niemal milion w połowie refundowany z PROW 2007 – 2013.

Niejako „przy okazji” złożyliśmy wniosek na rewitalizację stawu w Łubowie. Zebranie wiejskie w Łubowie zdecydowało o zasadności takiego projektu i cóż... udało się.
Staw został oczyszczony z namułów, wyskarpowany. Teraz czekamy na przyrodę, która cierpliwie i systematycznie napełnia wyczyszczony zbiornik wodą i pozwala trawie obrastać brzegi. Z zarośniętego, zagruzowanego miejsca przy głównej trasie wyłania się powoli atrakcyjny akwen, który niebawem ma zostać wyposażony w fontannę, by jeszcze bardziej cieszyć oczy przejeżdżających przez Łubowo.
Jeśli chodzi o Odnowę i rozwój wsi nie sposób zapomnieć o rozbudowie Domu kultury w Łubowie. Aktualnie powstaje scena wraz z zapleczem, garderobą i sanitariatami. Dofinansowanie inwestycji to 50%.

Należy pamiętać o miejscowościach, gdzie lawinowo przybywa mieszkańców. Tam trzeba budować zdrowe podstawy gospodarki wodno ściekowej. W Przyborowie i Wierzycach prócz sieci zbudowanych w ubiegłym roku z pomocą WFOŚiGW w Poznaniu prowadzona jest duża inwestycja refundowana z działania Podstawowe Usługi dla Gospodarki i Ludności Wiejskiej z PROW 20007 – 2013.

Dobrze układa się współpraca z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i parafiami z terenu naszej gminy. Dzięki współpracy Gminy i Parafii w Łubowie, która otrzymała dofinansowanie z Odnowy i rozwoju wsi, możliwe było wyremontowanie wieży drewnianego kościoła w Łubowie – zabytku, będącego pod ścisłą ochroną konserwatorską, jednego z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego na naszym obszarze. Podobnie było z dachem kościoła w Lednogórze, wyremontowanym również z pomocą środków unijnych i będzie w Imielnie, gdzie proboszcz tylko czeka na dobrą pogodę aby wymienić dachówki na zabytkowej świątyni. Wsparcie środków z Odnowy i rozwoju wsi także w tym przypadku ma duże znaczenie.
Nie sposób zliczyć inwestycji, remontów, renowacji, przebudów, które zostały zakończone, bądź trwają aktualnie na terenie Gminy Łubowo.

Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstało osiem placów zabaw. Kilka innych zbudowaliśmy środkami własnymi – w sumie istnieje ich już siedemnaście a do końca lipca zbudowane będzie kolejnych osiem.

Niemal milion złotych kosztowała rewitalizacja parku wraz z plażą nad jeziorem lednickim w Lednogórze. Z 85-procentowym dofinansowaniem z Leader’a, udało się stworzyć miejsce pełne gwaru kąpiących się dzieci, z dwoma placami zabaw, sanitariatami i prawie kilometrem wybrukowanych ścieżek w parku wokół zabytkowego kościoła, gdzie za każdym zakrętem można znaleźć ławkę, zachęcającą do wypoczynku.
Jak istotne jest inwestowanie w kapitał ludzki przekonaliśmy się otwierając przedszkole w Woźnikach, które jest wynikiem projektu w ramach działania 9.1.1PO-KL. Dzięki wsparciu na poziomie 85%, stworzyliśmy warunki dla 75 przedszkolaków, których rodzice nie ponoszą żadnych opłat. W ramach projektu, wartego 2 mln złotych przystosowano obiekt o powierzchni ok. 400m2, zatrudniono kadrę, zaplanowano i wykonano mnóstwo zadań, wycieczek, zajęć dodatkowych wykraczających daleko poza granice nauczania w „zwykłym” przedszkolu. Projekt kończy się w lipcu ale przedszkole na stałe zostaje w Gminie.
Korzystając z doświadczenia zdobytego w tej kwestii pozyskaliśmy ok. 250 tys. zł z projektu systemowego PO-KL, gdzie 100% dotacji przeznaczone jest na dostosowanie oddziałów przedszkolnych w trzech szkołach podstawowych. Dzięki temu zakupiono 3 place zabaw, tablice interaktywne, pomoce dydaktyczne, wyposażenie sal, kuchni, łazienek itd.

Powyższe pozwala nieskromnie stwierdzić, że nieźle radzimy sobie z funduszami unijnymi i chyba tak jest, ponieważ w roku ubiegłym zdobyliśmy drugie miejsce w Wielkopolsce w rankingu na najwyższą łączną wartość przyznanej refundacji w ramach PROW 2007 – 2013. Ponad 7mln pozyskanych środków, to chyba całkiem sporo...

Najważniejszym tematem ostatnich miesięcy pozostaje budowa strefy ekonomicznej. Ze 120-ma hektarami powierzchni pod zabudowę są na to duże szanse. Będziemy też wnioskować o uzbrojenie tego terenu, licząc na współpracę z miastem Gnieznem przy projektach w ramach OSI.
Kadencja rzeczywiście się kończy, plany nabierają realnych kształtów a wokół nas...wiosna, i choć może niełatwo ją zauważyć pośród placów budowy, intensywnie trwających inwestycji to życzymy by Państwo poczuli ją w swych sercach i dalej gorąco kibicowali naszej Gminie.
Razem możemy wiele, a tyle jeszcze przed nami....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto