MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: budżet obywatelski – czy powstanie w 2015 roku?

Paweł Brzeźniak
Gniezno: budżet obywatelski – czy powstanie w 2015 roku?
Gniezno: budżet obywatelski – czy powstanie w 2015 roku? Paweł Brzeźniak
Temat budżetu obywatelskiego został ponownie podchwycony przez polityków z terenu Gniezna. Tym razem, wprowadzenie tej inicjatywy postulują przedstawiciele Twojego Ruchu. Czy ten pomysł ma szansę na powodzenie?

Gniezno: budżet obywatelski – czy powstanie w 2015 roku?

Zdaniem przedstawicieli Twojego Ruchu, budżet obywatelski jest sprawiedliwszą formą dyspozycji środków samorządowych. Idea takiej formy działania polega na tym, że pewna kwota budżetu jest wydzielana na inwestycję wybraną przez mieszkańców. Dla przykładu, w Gostyniu mieszkańcy zadecydowali o tym, aby przez rok komunikacja miejska była bezpłatna. I tak się stało. Przypomnijmy, że z pomysłem budżetu partycypacyjnego wyszedł już radny Łukasz Naczas z SLD – skończyło się jednak na samej idei, bowiem pomysł nie został przyjęty.

– Wówczas, mieszkańcy mają więcej do powiedzenia. A poza tym, aktywizuje się lokalne środowisko – twierdzi Janusz Kubacki-Gorwecki, przedstawiciel Twojego Ruchu w powiecie gnieźnieńskim. – Gdy przyjęty jest budżet obywatelski, burmistrz czy prezydent jest tak naprawdę wykonawcą tego, o czym zadecydowali mieszkańcy – dodaje.

W tej sprawie przedstawiciele Twojego Ruchu wystosowali list otwarty do radnych Rady Miasta Gniezna, w którym oczekują "oficjalnego stanowiska w sprawie poparcia dla urzeczywistnienia tej inicjatywy w Gnieźnie tak, aby procedury mogły być wprowadzone w życie w 2015 roku".

List otwarty przedstawicieli Twojego Ruchu do radnych Rady Miasta Gniezna:

Szanowni Państwo!

Zwracamy się do Państwa z apelem o wdrożenie w Gnieźnie budżetu obywatelskiego. Ta inicjatywa podejmowana jest już w wielu miastach w Polsce, dlatego też uważamy, iż także w naszym mieście ten sposób konstruowania budżetu sprawdziłby się idealnie, spełniając swoje liczne funkcje.

Istotą budżetu obywatelskiego jest fakt, iż pewna kwota przeznaczona jest na inwestycje wybrane bezpośrednio przez mieszkańców. Na wstępie każdy z nich ma możliwość zaproponowania potencjalnej inwestycji, popartej podpisami 15 osób. Następnie taki wniosek musi być zbadany pod względem zgodności formalnej, aby następnie wraz z innymi wnioskami wziąć udział w powszechnym głosowaniu wśród mieszkańców. Kwestia kosztów takiego głosowania jest minimalna wobec korzyści płynących z takiegokonstruowania budżetu.

Po pierwsze to, co odróżnia budżet obywatelski to fakt, iż decyzje mieszkańców mają dla władz charakter wiążący. Sprawia to, że mają oni możliwość czynnego decydowania o naszym mieście nie tylko raz na 4 lata, ale co roku. Poza tym proces składania wniosków buduje tak potrzebne nam społeczeństwo obywatelskie i pozwala zmniejszyć dystans dzielący mieszkańców oraz władzę.

Budżet obywatelski wprowadzony został już w wielu dużych miastach Polski takich jak Poznań, Łódź, czy Wrocław. Aktualnie jednak widząc, jakie przynosi on korzyści wprowadzają go również mniejsze miejscowości i powiaty: Wieruszów, Gostyń, Jarocin.

Będąc świadomi, iż na wprowadzenie budżetu obywatelskiego w tym roku jest już za późno oczekujemy jednocześnie od Państwa już teraz oficjalnego stanowiska w sprawie poparcia dla urzeczywistnienia tej inicjatywy w Gnieźnie tak, aby procedury mogły być wprowadzone w życie już w roku 2015.

Zobacz więcej:


Budżet partcypacyjny - jaka jest szansa na wprowadzenie tego pomysłu w Gnieźnie?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto