Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Festiwal Preteksty 2020 - drugie podejście do święta literatury w Gnieźnie [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja
Spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami, spektakle, koncerty, wystawy oraz slam poetycki znajdą się w programie kolejnej edycji "Pretekstów". To drugie podejście do wydarzenia. Tegoroczna edycja miała się odbyć wiosną, ale ze względu na pandemię została przełożona i rusza już we wrześniu. Zobacz jakie inicjatywy i wydarzenia przygotowali organizatorzy.

Gniezno. Festiwal Preteksty 2020 - drugie podejście do święta literatury w Gnieźnie [ZAPOWIEDŹ]
Festiwal Literacki "Preteksty" - wielkie święto literatury w Pierwszej Stolicy, ruszy już w pierwszy wrześniowy weekend i będzie kontynuowany w kolejnych dniach, aż do końca miesiąca.

- To jest drugie podejście do festiwalu. Zmieniliśmy nieco formułę wydarzenia, przeformatowaliśmy wydarzenia festiwalowe. Przede wszystkim skorzystaliśmy z otwartej przestrzeni m.in. przy Latarni na Wenei oraz Starego Ratusza. Wydarzenia w dużej mierze będą te same, które planowaliśmy w marcu tego roku, jednak doszło kilka ciekawych inicjatyw. Uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach programu "Partnerstwo dla książki", dzięki temu możemy zaprosić do Gniezna Annę Seniuk. Oprócz tego spotkamy się z Irminą Kosmalą i jej debiutancką powieścią "Złuda" , a także z Tomaszem Kujawskim, który przedstawi autorski monodram przygotowany na podstawie fragmentów „Dzienników” Witolda Gombrowicza. Ponadto odbędzie się spotkanie z Klubem Dyskusji o książce, który działa od 10 lat przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Nie zabraknie także fotografii. Zaprezentowana zostanie kolejna edycja projektu Gnieźnianie Anno Domini 2020. Podobnie jak w roku ubiegłym artyści sami wybrali temat do fotograficznych opowieści. Swoje „światłoczułe reportaże” zaprezentują: Szymon Malengowski, Anna Farman, Dawid Stube, Waldek Stube, Beata Orczykowska i Michał Wysocki. I tak dobrniemy do końca festiwalowego września - mówi Piotr Wiśniewski, inicjator i dyrektor Festiwalu oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

O jakości i różnorodności festiwalu decydują partnerzy, którzy co roku współtworzą ten festiwal. Na część wydarzeń zaprasza Stowarzyszenie Ośla Ławka w Gnieźnie.

- 4 września o godz. 18. zapraszamy na jedno z wydarzeń, które cieszy się największą popularnością wśród tych imprez organizowanych przez Oślą Ławkę, czyli slam poetycki im. Franciszka Rabelais’a. Jest to specyficzna forma pojedynku literackiego, w którym w trzyminutowych formach poeci mogą zaprezentować swoją twórczość.Nie ma tu klasycznego jury, ocenia ich publiczność. Pula nagród to 500 zł, a zgłosić się może każdy poprzez naszą stronę facebookową. Bezpośrednio po slamie, o godz. 20.30 wystąpi duet Youth Novels z Wągrowca, grający muzykę alternatywną, ale też folk i indi-hop z żeńskim wokalem. Jeden z ostatnich koncertów w Latarni na Wenei odbędzie się w ramach "Pretekstów". 12 września zapraszamy na występ Szegetza - Pawła Bąkowskiego. Jest to jego projekt z pogranicza hip-hopu, ale też zaprezentuje on swoja poezję - przedstawia Piotr Buratyński z Oślej Ławki.

Na kolejne spotkania w ramach "Pretekstów" zaprasza następny partner wydarzenia - Gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej. -W pierwotnym terminie miała być tylko Olga Gitkiewicz, reportażystka i dziennikarka, autorka książki "Nie hańbi", która opowiada o Polsce z perspektywy, tego co nie da się zrobić, czy się nie udało zrobić, m.in. o rynku pracy i o transporcie publicznym. Ten temat może być bardzo interesujący dla gnieźnian z uwagi na zlikwidowany PKS. Spotkanie z kolejnymi autorami udało się zorganizować w międzyczasie. Są to Piotr Marecki i Sławomir Shuty. Cechuje ich otwartość w podejmowaniu niebanalnych, ciekawych tematów oraz odwaga w formie i treści. Piotr Marecki jest autorem m.in. książki pt. "Polska przydrożna", jest to alternatywna podróż po Polsce. Ostatnia publikacja Sławomira Shuty to "Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity". To z kolei książka oparta na rożnych historiach, które wpisujemy, czy znajdujemy w Internecie - mówi Kamila Kasprzak-Bartkowiak z Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

Dziesiąta edycja festiwalu potrwa od 4 do 26 września. Organizatorem Festiwalu, już po raz drugi, będzie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Podobnie jak od wielu lat "Preteksty" wspiera Miasto Gniezno. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Ośla Ławka, Gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej oraz Stary Ratusz.

PROGRAM WYDARZENIA:

04 września 2020 r. (piątek)
g. 18.00 Slam Poetycki im. F. Rabelais /slam/ Latarnia na Wenei
g. 20.30 Youth Novels /koncert/ Latarnia na Wenei

05 września 2020 r. (sobota)
g. 18.00 Nietypowa baba jestem. Spotkanie z Anną Seniuk /spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza

06 września 2020 r. (niedziela)
g. 18.00 Nie działa! Czyli o komunikacji publicznej i rynku pracy w Polsce. Spotkanie z Olgą Gitkiewicz /spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei

11 września 2020 r. (piątek)
g. 18.00 10 lat Klubu Dyskusji o Książce przy BPMG /spotkanie z wystawą/ BPMG ul. Staszica 12a

12 września 2020 r. (sobota)
g. 18.00 Pasty przydrożne. Spotkanie z Piotrem Mareckim i Sławomirem Shutym /spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei
g. 20.00 Szegetz /koncert/ Latarnia na Wenei

13 września 2020 r. (niedziela)
g. 18.00 Dlaczego żyjemy w pozorze prawdy? „Złuda” – debiut prozatorski Irminy Kosmali /spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei
g. 20.00 „Dojrzałość Niedojrzałości”/monodram Tomasza Kujawskiego na podstawie fragmentów „Dzienników” Witolda Gombrowicza/ Latarnia na Wenei

26 września 2020 r. (sobota)
g. 18.00 Wernisaż wystawy „Gnieźnianie AD 2020”/wystawa/ plac pod pomnikiem św. Wojciecha

Spotkanie autorskie z Anną Seniuk realizowano w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Laboratorium Słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto