Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Gimnazjum nr 2 ma kłopoty. Radny pyta, czy warto je utrzymywać? Prezydent: nie likwidujemy

IB
Miastu nie opłaca się utrzymywać Gimnazjum nr 2? O likwidacji jej nikt nie mówi poważnie, ale coś trzeba zrobić.

Falę niepokoju wywołał radny Jaromir Dziel (PO), który na posiedzeniu komisji rewizyjnej zaczął się zastanawiać nad zasadnością utrzymania Gimnazjum nr 2. Ze szkół tego szczebla utrzymanie tej kosztuje miasto najwięcej.

- Nie chcę wyciągać wniosków, natomiast zwróciłem uwagę na fakty - podkreśla Jaromir Dziel. A fakty, o których mówi, są takie, że w sumie 10 mln zł Gniezno dopłaca do szkół ponad subwencję oświatową, z czego aż 2 mln do wspomnianego gimnazjum.

Do szkoły uczęszcza w tej chwili prawie 340 uczniów, z czego niewiele spoza rejonu. Zdaniem Jaromira Dziela dzieje się tak dlatego, że poziom wyników uczniów jest słabszy niż w innych gnieźnieńskich gimnazjach, i liczba zapisywanych tutaj dzieci będzie dalej spadać.

Czesław Kruczek, zastępca prezydenta Gniezna, uspokaja, że nikt szkoły zamykać nie zamierza. Nie było o niej mowy w przyjętej kilka miesięcy temu oświatowej strategii miasta.

- Napięcia zostały wywołane niepotrzebnie - zapewnia zastępca prezydenta. - Niemniej oczywiście liczymy każdą złotówkę.
Czesław Kruczek przyznaje, że koszty utrzymania szkoły są stosunkowo wysokie, ze względu na małą liczbę uczniów (także w przeliczeniu wydatków na jednego ucznia Gimnazjum nr 2 okazuje się najdroższe z miejskich szkół). Objaśnia, że ostatnio w budynku wykonano inwestycje, jak wymiana dachu i remonty wewnątrz obiektu. Uspokaja, że nie były zrobione z zamiarem likwidacji szkoły.

Sposobem na koszty może być, zdaniem wiceprezydenta, wynajęcie niepotrzebnych placówce pomieszczeń prywatnym podmiotom i przeniesienie tam części wydziałów Urzędu Miejskiego.

- Potrzebne jest racjonalne podejście do gospodarowania przestrzenią - mówi - tak jak to zrobiliśmy w Gimnazjum nr 4, przenosząc tam filię biblioteki z osiedla Jagiellońskiego, by nie płacić czynszu spółdzielni, kiedy tam są niewykorzystane pomieszczenia.

Cz. Kruczek dodaje, że kiedy mówi się o szkołach, brane pod uwagę są też ich wyniki pracy. Jaromir Dziel zaznacza, że "Dwójka" jako jedyne gimnazjum w Gnieźnie osiąga poziom niższy od średniej województwa. Zwraca też uwagę, że 150 uczniów w Gnieźnie chodzi do prywatnych gimnazjów. Gdyby powstało kolejne, czy w przyszłości samorządowe na os. Grunwaldzkim, w Gimnazjum nr 2 znacznie ich ubędzie.

Na stronie internetowej szkoły pojawiło się podpisane przez prezydenta Gniezna - Jacka Kowalskiego - oświadczenie, w którym zaznacza, że nie planuje jej likwidacji.

Zazwyczaj restrukturyzację, łączenie, czy likwidację szkół samorządy argumentują niżem demograficznym. Gimnazjom w Gnieźnie zdaniem Czesława Kruczka w następnych rocznikach aż tak nie grozi.

- W największym stopniu niż w tej chwili dotyka gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, na poziomie przedszkoli i początku szkół podstawowych obserwujemy wzrost i stabilizację liczny uczniów - mówi zastępca prezydenta Gniezna.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto