Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Powiatowe Targi Edukacyjne w CKZiU. Swoją ofertę zaprezentowało 14. szkół średnich

Redakcja
W godz. 9:00-14:00 w Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie odbywały się Powiatowe Targi Edukacyjne organizowane przez Starostwo Powiatowe oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na targach prezentowana była oferta edukacyjna szkół średnich powiatu na rok szkolny 2020/2021.

Gniezno: Powiatowe Targi Edukacyjne w CKP. Swoją ofertę zaprezentowało 14. szkół średnich
Po raz drugi CKZiU oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zaprosili uczniów z całego powiatu na targi edukacyjne. Inicjatywa była świetną okazją dla tegorocznych ósmoklasistów do zapoznania się z ofertą edukacyjną różnych szkół średnich.

-14 stoisk, około 1000 zwiedzających... Jako doradca zawodowy uważam, że to świetna okazja, by zebrać te wszystkie informacje w pigułce. Taka formuła targowa jest fantastycznym sposobem zadawania precyzyjnych pytań w bezpośrednim kontakcie z uczniami, nauczycielami. Drugi cel jaki spełniają targi to - poznawczy, ponieważ niejednokrotnie nie docieramy do wszystkich uczelni, a przez takie wydarzenia możemy je odkryć - mówi Natalia Sadlak, doradca zawodowy z CKZiU w Gnieźnie. -My zachęcamy do rozpoczęcia nauki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, do szkoły branżowej I stopnia, to jest szkoła zawodowa. Nowością w naszej szkole jest otwarcie klasy wielozawodowej, w której można się uczyć w kilku zawodach, odbyć praktyki w naszych pracowniach, które posiadamy do wyuczenia takich zawodów jak mechanik, elektryk czy branża budowlana. Jeżeli ktoś będzie chciał wybrać inny zawód jak np. krawiec, fryzjer itp. to może chodzić do tej klasy, a praktyki odbyć w wybranym przez siebie miejscu - dodaje N. Sadlak.

Wśród wystawców były szkoły zawodowe, licea, zarówno publiczne, jak i prywatne. Przy stanowiskach przedstawiciele szkół prezentowali atuty swoich szkół, opowiadali o możliwościach uczenia się i zdobywania różnych zawodów, rozmawiali także o warunkach lokalowych i stypendialnych.

- Nie kusimy dziś żadnymi nagrodami, dodatkowymi gadżetami. Najważniejsza dla as jest rozmowa, rzetelne i konkretne odpowiedzi na pytania zainteresowanych ofertą naszej szkoły. Tym chcemy zachęcić uczniów,by się do nas przyłączyli. W naszej szkole dużo się dzieje - mamy mnóstwo imprez edukacyjnych, sportowych, a także rozrywkowych - mówią uczennice III LO w Gnieźnie. Jak zaznaczyły dalej tym co mogą się szczycić, to tzw. "wyjścia profilowe". -Każdy profil jest nakierowany na jakieś wyjścia, np. my jesteśmy z klasy humanitarnej i wychodzimy na wykłady do UAM-u, klasy policyjne często pomagają funkcjonariuszom policji przy imprezach miejskich, mają spotkania z nimi, klasy biol-chem współpracują z PWSZ-em, chodzą tam na wykłady, zajęcia praktyczne lub wychodzą do fabryki NIVEA. Cieszymy się bardzo z takich praktycznych zajęć, ale przede wszystkim mamy w szkole bardzo przyjazną atmosferę i świetne relacje z uczniami i nauczycielami. Nie tylko nauka jest ważna, ale własnie fakt by nam się uczyło miło i przyjemnie, a w dobrej atmosferze człowiek zdobywa lepsze oceny - dodają uczennice III LO.

To jak bardzo uczniowie doceniają praktyczne zajęcia potwierdza także nasza kolejna rozmówczyni. -Nasza szkoła generalnie sama w sobie jest specyficzna. Mamy dużo zajęć praktycznych, one bardzo rozwijają i pomagają nauczyć się pewnych rzeczy widząc i doświadczając, dzięki czemu jesteśmy krok do przodu. Np. ja jestem na weterynarii i podczas takich zajęć robimy USG, EKG, mamy też zajęcia mikrobiologiczne, które rozwijają nasze umiejętności posługiwania się mikroskopami. Nasza szkoła zapewnia takie możliwości mając szerokie zaplecze sprzętów specjalistycznych. Informatycy i e-sportowcy mają super sprzęt komputerowy, klasa fotograficzna do swojej dyspozycji ma aparaty cyfrowe. Będąc już w drugiej klasie nie żałuję, że wybrałam tą szkołę - mówi Alicja, uczennica szkoły TEB Edukacja.

Pytamy także odwiedzających co sądzą o wydarzeniu i czy pomaga ono w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

-Dzięki takiej inicjatywie dowiedziałam się jak szeroki spektrum ofert edukacyjnych mamy w naszej okolicy. Możemy się wiele dowiedzieć o szkole od uczniów i nauczyciele. I właśnie te bezpośrednie rozmowy są niezmiernie cenne, bo tego nie znajdziemy w internecie. Ja chcę w przyszłości zajmować się medycyną, dlatego też najbardziej mnie zaciekawiły oferty oraz możliwość wyboru rozszerzonej biologii i chemii w I LO i II LO w Gnieźnie - mówiła Agata. -Okazało się, że szkoła, którą w ogóle nie brałam pod uwagę, zainteresowała mnie dziś swoją ofertą - dodała Julia. Dziewczyny obecnie uczą się w Szkole Podstawowej w Żydowie.

-Ja jeszcze nie wybrałem szkoły, więc dzisiaj szczegółowo obserwowałem oferty. Myślę o zawodzie technik automatyk i zainteresowała mnie oferta Zespołu Szkół Technicznych w Gnieźnie. Przy stoisku usłyszałem np. jakie możliwości i jakie zarobki będę miał wybierając ten zawód - mówił Marek Jankiewicz. -Ja już szkołę mam wybraną, jest to TEB. Zaciekawił mnie kierunek technik informatyk i e-sport. Jest tam dużo ciekawych tematów, dużo sponsorów, a przede wszystkim bardzo dobry sprzęt - dodał Kacper Malinowski. -Ja obecnie waham się między dwiema szkołami, wymienionymi wyżej przez kolegów i mam nadzieję, że dzisiejsze prezentacje pomogą mi w ostatecznym wyborze - wyznał Patryk Jasiak.

Wydawałoby się, że w dobie internetu uczniowie mogą mieć dostęp do wszystkich informacji z domu. Okazuje się jednak, że takie bezpośrednie spotkania dają możliwość zadawania pytań, na których odpowiedzi w internecie nie znajdą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto