Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej na Roosevelta. Jak będzie wyglądać i kiedy powstanie?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
UM/Paweł Brzeźniak
Pod koniec kwietnia zakończono przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Roosevelta. Jak ona będzie wyglądała i kiedy powstanie?

Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej na Roosevelta. Jest drożej niż przewidziano

Po trzech nieudanych przetargach miasto wyłoniło wykonawcę ścieżki rowerowej, której powstanie planowano już od kilku lat. Mowa o ścieżce, a raczejj dwóch ścieżkach: pasach dla rowerzystów w ciągu jezdni na ulicy Roosevelta, która będzie ciągnęła się od ul. Żwirki i Wigury aż po tory kolejowe, z pewnymi elementami takimi jak dodanie płytek dla osób niewidomych przy ulicy Fabrycznej.

Choć miasto pierwotnie zaplanowało na tę inwestycję ponad 350 tys. Złotych, po nieudanym postępowaniu i ofercie opiewającej na dwukrotnie większą kwotę, w 2022 roku postanowiono zarezerwować już nie 300, lecz 650 tysięcy złotych. Oferty, które wpłynęły do urzędy miały ogromną rozpiętość cenową, bo wynosiły od 818 tys. Do ponad 1,2 mln zł.

Najwięcej punktów w przetargu zdobyła firma Drogmel z Pobiedzisk, która wcześniej zajmowała się modernizacją ulicy Rzeźnickiej. Kwota przeznaczona na realizację zadania to 818.510,73 zł brutto. Miasto będzie musiało więc dołożyć do zaklepanej wcześniej kwoty ponad 160 tysięcy. Zakres robót w ramach tego projektu obejmuje nie tylko stworzenie ścieżki, ale także konstrukcje nawierzchni chodników i zjazdów, zieleń drogową, oświetlenie, organizacje ruchu i odwodnienie. Skorygowane zostaną też krawężniki przy wjazdach na kilka ulic, a całość zyska przejrzyste oznakowanie poziome. kilka przejść dla pieszych będzie miała nowe płytki dla niewidomych.

Ścieżka rowerowa na ul. Roosevelta. Jezdna będzie węższa

Jak będą wyglądać pasy rowerowe na ul. Roosevelta? Przewiduje się, że po obu krawędziach jezdni wytyczone zostaną ścieżki do jazdy na rowerze zgodnie z kierunkiem jazdy samochodów. Przy skrzyżowaniach z ulicami Staszica, Laubitza, Żeromskiego, Słowackiego i Budowlanych przewidziano azyle dla pieszych. Nowe rozwiązanie pojawi się w Gnieźnie. Przy Parku Trzech Kultur pas rowerowy będzie podniesiony na kształt przystanku wiedeńskiego. Wszystko po to, by piesi w sposób bezpieczny mogli dojść do zatrzymującego się autobusu.

W wyniku wytyczenia dwóch ścieżek rowerowych po obu stronach ulicy, jezdna w sposób oczywisty zwęzi się, ale jej szerokość będzie nadal zgodna z przepisami, więc co najmniej 3 m (droga zbiorcza).

Termin wykonania zamówienia to 6 miesięcy od dnia podpisania umowy, można więc się spodziewać, że jeśli do podpisania umowy dojdzie w najbliższych tygodniach, to zakończenie projektu może mieć miejsce pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Gniezno. Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej na Roosevelta. Jak będzie wyglądać i kiedy powstanie?

Gniezno. Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej na Roosevelta. ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto