Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny Gniezna. Medale dla wyróżnionych mieszkańców

Paweł Brzeźniak opr.
Gnieźnieńskim obchodom ku czci Świętego Wojciecha od wielu lat towarzyszy Uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna. Jest ona okazją do wyróżnienia tych mieszkańców naszego miasta, którzy działają dla dobra innych, organizując życie społeczne, imprezy kulturalne i sportowe lub pomagając najbardziej potrzebującym.

Imieniny Gniezna. Medale dla wyróżnionych mieszkańców

W miejskich uroczystościach uczestniczyła delegacja z partnerskiego miasta Gniezna – niemieckiego Speyer na czele z Moniką Kabs - Nadburmistrzynią Miasta Speyer. W ubiegłym roku obchodziliśmy bowiem jubileusz 30-lecia współpracy z tym samorządem. Z tej okazji Paweł Kostusiak (były dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury) oraz Matthias Nowack - długoletni rzecznik urzędu, później szef komisji kultury, sportu i turystyki w radzie miasta Speyer otrzymali z rąk prezydenta Tomasza Budasza medale jubileuszowe w uznaniu zasług na polu współpracy obu miast.

Podczas sesji Prezydent Tomasz Budasz odznaczył także medalem koronacyjnym Małgorzatę Jóskowiak-Reszko nauczycielkę współzałożycielkę i wiceprezeskę Gnieźnieńskiego Koła Polskiego Klubu Ekologicznego, od 10 lat działaczkę Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko”. Medale Jubileuszowe z rąk prezydenta Budasza otrzymali zaś: Grzegorz Ostach wieloletni urzędnik gnieźnieńskiego magistratu, były dyrektor Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Henryk Maćkowiak artysta fotografik oraz pisarz Krzysztof Szymoniak. Pełne biogramy odznaczonych dostępnie poniżej.

Medal Koronacyjny

Małgorzata Jóskowiak-Reszko

Z wykształcenia i zamiłowania nauczycielka, od wielu lat kieruje świetlicą w Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie. Poprzez realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych pomaga młodym gnieźnianom stawać się częścią wspólnoty europejskiej. Realizowane przez nią działania z uczniami są wysoko oceniane i otrzymały kilka Europejskich Certyfikatów Jakości przyznawanych przez Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli.

Współzałożycielka i wiceprezeska Gnieźnieńskiego Koła Polskiego Klubu Ekologicznego. Od 10 lat działaczka Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko”. Misją, która według niej łączy oba stowarzyszenia, jest integracja społeczna wokół takich wartości jak zdrowie oraz ochrona dziedzictwa naturalnego i popularyzacja zasad zrównoważonego stylu życia. Pasjonatka ekologii, aktywnie uczestnicząca w wielu realizowanych przez obie organizacje projektach. Zawsze wnosi ciekawe pomysły do działań klubu, ma dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą.

Chętnie dzieli się swoją wiedzą, co nie raz pokazała podczas licznych imprez edukacyjnych organizowanych przez Klub. Solidna i odpowiedzialna, otwarta na świat i ludzi. Pasję do społecznego działania łączy z miłością do muzyki, śpiewając altem w gnieźnieńskim Chórze Mieszanym Metrum oraz od 15 lat „grając” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jako członkini gnieźnieńskiego sztabu, gdzie organizuje między innymi pracę tzw. liczarni.

Medale Jubileuszowe

Grzegorz Ostach

Ukończył wydział budownictwa lądowego na Politechnice Poznańskiej. W lipcu 1993 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie na stanowisku pełnomocnika prezydenta Bogdana Trepińskiego do spraw gospodarki komunalnej, na którym to zajmował się od początku budową wysypiska w Lulkowie. Krótko potem został zastępcą kierownika wydziału ochrony środowiska i rolnictwa, szybko awansował na kierownika i później dyrektora, którym był do 2020 roku, do przejścia na emeryturę.

Grzegorz Ostach pracował z czterema prezydentami Gniezna: Bogdanem Trepińskim, Jaromirem Dzielem, Jackiem Kowalskim i Tomaszem Budaszem. Realizował z każdym z nich jego priorytety inwestycyjne, które zmieniały się tak, jak zmieniały się realia. Pracując z prezydentem Trepińskim prowadził przede wszystkim ogromne, lecz niewidoczne gołym okiem inwestycje polegające na budowie sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Pracował również jako pełnomocnik prezydenta do spraw przygotowań wizyty papieża Jana Pawła II w 1997 roku. W tamtych latach centrum Gniezna diametralnie zmieniło swoje oblicze, pod nadzorem Grzegorza Ostacha Rynek i ulica Tumska zostały przebudowane.

Współpraca z kolejnym prezydentem - Jaromirem Dzielem zaowocowała budową dróg i budowami obiektów sportowych, również w szkołach podstawowych, z prezydentem Jackiem Kowalskim skupiono się na utwardzaniu kilometrów dróg, budowie sal sportowych i parkingów. W czasie prezydentury Tomasza Budasza Grzegorz Ostach realizował wiele projektów, m.in. doświetlenia licznych przejść dla pieszych, budowa bloków socjalnych i socjalno-komunalnych przy ul. Cymsa: przebudowa dróg, budowa parkingów. Wszystkie te realizacje zwieńczyła budowa drogi Osiniec i historyczna, bardzo skomplikowana przebudowa ul. Pod Trzema Mostami, która przyczyniła się do wielkiej zmiany komunikacyjnej w Gnieźnie.

Osoby, które miały przyjemność współpracować z Grzegorzem Ostachem w Urzędzie do dziś mówią o jego ogromnym zamiłowaniu do inwestycji. A dokładność i skrupulatność w prowadzeniu zarówno budów, jak i dokumentacji, przeszły do historii gnieźnieńskiego magistratu.

Henryk Maćkowiak

Urodził się w 1933 roku w Budziłowie. Z wykształcenia jest technikiem-elektrykiem. Od 1952 roku pracował w różnych zakładach energetycznych w Poznaniu, Gdańsku i Gnieźnie. W Zakładzie Energetycznym w Gnieźnie pełnił funkcję kierownika Wydziału Ruchu, aż do przejścia na emeryturę w roku 1998. Za szczególne zasługi i długoletnią pracę w energetyce nagrodzono go Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Energetyki”.

Równocześnie, jego życiową pasją była fotografia. Przez parę lat prowadził w swoim macierzystym zakładzie pracy fotoamatorski klub „Akfen”, a w 1979 roku zapisał się do właśnie powstałego w Gnieźnie Fotoklubu „Format”, stając się od początku jednym z najaktywniejszych jego członków. W 1982 roku został jego prezesem. W tym samym roku uzyskał uprawnienia instruktora fotografii kategorii drugiej.

Do 1999 roku jako nieetatowy instruktor fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie organizował pracę klubu: zajęcia warsztatowe, wystawy, plenery i konkursy. Z jego inicjatywy w 2001 roku Fotoklub „Format” przekształcił się w posiadające osobowość prawną „Gnieźnieńskie Towarzystwo Fotograficzne”. Pan Henryk został jego prezesem i funkcję tę pełnił do końca 2003 roku. Wielokrotnie prezentował swoje fotografie na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, jak również poza granicami kraju.

Ponadto w latach 1993-1997 był Prezesem Chóru Mieszanego Metrum, a także wiceprezesem Pracowniczego Ogrodu Działkowego „Kalina”. Od 1998 roku jest członkiem Stowarzyszenia Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego „Promyk”. Odznaczony jest między innymi Medalem „150-lecia Fotografii , Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Złotą Odznaką z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Krzysztof Szymoniak

Urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od 1969 roku mieszka w Gnieźnie. Absolwent poznańskiej polonistyki. Przez 20 lat wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W swoim dorobku posiada kilka zbiorów wierszy, kilka tomów prozy oraz cztery tomy eseistyki okołofotograficznej, w tym dwutomową monografię „Bez przesłony”, poświęconą w całości ukazującemu się przez 13 lat „Kwartalnikowi Fotografia”. Obecnie jest stałym współpracownikiem i redaktorem tego, reaktywowanego po 10 latach, periodyku – jedynego ogólnopolskiego czasopisma poświęconego w całości fotografii artystycznej. Na uwagę zasługuje zbiór poetycki jego autorstwa z roku 2009 pod tytułem „Światłoczułość” poświęcony ul. Grzybowo, gdzie autor mieszkał w latach 1969-1999.

Jest autorem tekstów o literaturze i fotografii, które od kilkunastu lat ukazywały się w najważniejszych ogólnopolskich czasopismach i kilku specjalistycznych monografiach. Jest także uczestnikiem wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz lokalnych i ogólnopolskich zdarzeń literackich. Był – w latach 1986-1989 – ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” oraz – w latach 1994-1995 – założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt”.

Laureat, w roku 1988, poznańskiego Medalu Młodej Sztuki za reportaże literackie oraz srebrnego medalu „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej” w 2019 roku, przyznanego przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatnio autor książki literacko-fotograficznej „365 – Archeologia Pamięci. Gniezno 2022”, w całości poświęconej naszemu miastu i jego mieszkańcom, która miała premierę w lutym tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto