Jest nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe. Inwestycja ma sporo błędów budowlanych! [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Jest nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe. Inwestycja ma sporo błędów budowlanych! [ZDJĘCIA Z BUDOWY]
Jest nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe. Inwestycja ma sporo błędów budowlanych! [ZDJĘCIA Z BUDOWY] Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
20 czerwca 2020 roku to nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe, który został zaakceptowany przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Po odstąpieniu od umowy z Generalnym Wykonawcą w marcu i po stwierdzeniu rozbieżności poziomu wykonanych prac, od 5 czerwca rozpoczęła się kontrola UMWW na terenie prowadzonej inwestycji.

Kontroli poddana została dokumentacja od początku realizacji projektu. Dotyczyła ona zarówno zakresu rzeczowego realizacji projektu jak i kwestii finansowych. Osoby kontrolujące przeprowadziły również wizję lokalną na placu budowy.

W trakcie kontroli stwierdzono, że część robót budowlanych została wykonana z usterkami, niezgodnie ze sztuką prawa budowlanego oraz niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Pomimo wad roboty te zostały odebrane przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego co potwierdzają częściowe protokoły odbioru robót. Dokonane zmiany w ocenie projektanta stanowią istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości związane z niedostateczną kontrolą, nadzorem oraz rozliczeniem wykonywanych robót, środki finansowe związane z usługą Inżyniera kontraktu i nadzoru nad robotami budowlanymi podmiot dotujący uznał za niekwalifikowane.

Ponadto CK „Scena to Dziwna” zostało zobowiązane do usunięcia stwierdzonych wad wskazanych w inwentaryzacji powykonawczej autorstwa Renaty Hoffmann - niezależnego architekta oraz doprowadzenia inwestycji do zgodności z projektem budowlanym na własny koszt, a także uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę pod rygorem zwrotu dotacji w przypadku nie zastosowania się do zaleceń pokontrolnych.

Podmiot kontrolujący wskazał, że wątpliwość budzi potwierdzanie przez pracowników Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, w tym przez ówczesnych p.o. Dyrektora Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu oraz Dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, a także Inspektora Nadzoru Inwestorskiego wykonania kolejnych etapów stanowiących podstawę do uruchomienia środków na zapłatę faktur wystawionych przez Generalnego Wykonawcę, pomimo faktu, że roboty były wykonywane niezgodnie z założeniami projektu budowlanego.

Koniecznością staję się doniesienie do prokuratury w sprawie nieprawidłowego wykonania robót budowlanych, skutkujących zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego oraz poświadczania nieprawdy przez inżyniera nadzoru inwestorskiego oraz kierownika budowy. Prokuratura zdecyduje o ewentualnej odpowiedzialności osób nadzorujących realizację projektu.

Zakończenie czynności kontrolujących wiąże się z trudnymi decyzjami w zakresie dalszej realizacji projektu, które podjęte mogą zostać dopiero w momencie ustalenia wysokości kwoty niezbędnej do przeprowadzenia czynności związanych z usunięciem wad w wykonanych robotach budowlanych oraz dokończenia inwestycji zgodnie z projektem budowlanym.

- Obiektywnie należy stwierdzić, iż obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zastał sytuację niewłaściwie prowadzonej inwestycji, nie zakończonej w zakładanym terminie, z niezrealizowanymi płatnościami na rzecz podwykonawców oraz z istotnymi naruszeniami wykonanych prac budowlanych w stosunku do założeń projektu, co potwierdza informacja pokontrolna z kontroli projektu „Zwiększenie atrakcyjności instytucji kultury powiatu gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - przyznają przedstawiciele starostwa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie