Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już za kilkanaście dni startuje Krynica Forum 2023. „Odpowiedzialna dyskusja o sprawach ważnych dla Polski”

Materiał informacyjny Krynica Forum 2023
Już za kilkanaście dni startuje Krynica Forum 2023. „Odpowiedzialna dyskusja o sprawach ważnych dla Polski”
Już za kilkanaście dni startuje Krynica Forum 2023. „Odpowiedzialna dyskusja o sprawach ważnych dla Polski”
Forum Krynica 2023, które odbędzie się już 13–15 września, to wydarzenie z udziałem przedstawicieli świata polityki, gospodarki, ekspertów z zakresu wojskowości i przedstawicieli społeczności międzynarodowej w trzech obszarach bezpieczeństwa: strategicznego, energetycznego oraz klimatycznego. Swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. – Częścią tegorocznego wydarzenia jest Forum Koreańsko–Polskie – tłumaczy nam Maciej Zdziarski, dyrektor programowy Krynica Forum 2023.

– Krynica Forum 2023 to jedyna konferencja w Polsce zapewniająca łączność programową z inicjatywą Domu Polskiego, która odniosła sukces podczas ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos – powiedziała na początku konferencji Marietta Gieroń, prezes spółki Krynica Forum

– W Domu Polskim Prezydent RP inaugurował m.in. debatę ambasadorów państw Europy Środkowo – Wschodniej przy Kwaterze Głównej NATO oraz spotkanie poświęcone koreańsko-polskiej współpracy. Obydwa wątki programowe znajdą swoje rozwinięcie podczas Krynica Forum 2023, będąc kontynuacją dyskusji rozpoczętej w Szwajcarii – dodała.

Udział prezydenta RP Andrzeja Dudy w Forum Krynica 2023

– Prezydent Andrzej Duda brał udział w poprzednich edycjach tego wydarzenia – przypomniał na początku Piotr Ćwik, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. – Konsekwencją tych poprzednich edycji jest obecne wydarzenie, które w o wiele większym formacie zostanie zorganizowane i przeprowadzone w Krynicy – dodał.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP przekazał, że Andrzej Duda chętnie uczestniczy w tego rodzaju wydarzeniach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, ponieważ ma to wzmocnić „głos Polski, jeśli chodzi o naszą obecność na arenie międzynarodowej”. – Chodzi o ważne obszary, które koncentrują uwagę całego świata ale także koncentrują uwagę Polaków, czyli na tym, co jest związane z bezpieczeństwem, w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie – tłumaczył i dodał, że „ten element bezpieczeństwa, niewątpliwie bardzo mocno wybrzmi podczas tego wydarzenia”.

Ćwik przekazał, że „osobnym modułem” podczas tego wydarzenia będzie Forum Koreańsko–Polskie. – Jest to pokłosie zaproszenia, które prezydent RP skierował bezpośrednio do prezydenta Korei podczas ostatniej wizyty delegacji koreańskiej w Polsce – mówił. – Władze Korei bardzo przychylnie odpowiedziały na to zaproszenie, stąd obecność delegacji z tego kraju – dodał.

– Podczas Forum Krynica 2023 aktywne będzie także zaplecze eksperckie prezydenta RP – zapowiedział Ćwik.

„Krynica jest w Krynicy”

– Krynica jest w Krynicy. Taką wiadomość chcemy przekazać wszystkim, że to właśnie w Krynicy Zdrój ma miejsce spotkanie z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbędą się dyskusje na najważniejsze tematy – tłumaczy nam Maciej Zdziarski, dyrektor programowy Krynica Forum 2023. – Częścią tegorocznego wydarzenia jest Forum Koreańsko – Polskie – dodaje.

– Spodziewamy się delegacji wysokiego szczebla z Korei i dyskusji zarówno w sprawach zbrojeniowych, jak i w kwestiach energetycznych, a także w innych obszarach, w których Korea bardzo mocno nawiązuje stosunki z Polską oraz nawiązuje stosunki z całą Europą Środkowo- Wschodnią – mówi i jednocześnie podkreśla, że będzie to kluczowy, wyróżniający to wydarzenie element.

Współpraca polsko – ukraińska

Zdziarski przyznaje, że podczas Krynica Forum 2023 nie zabraknie wątków ukraińsko – polskich. Powstanie specjalna scena, która będzie poświęcona tym zagadnieniom. Wśród dyskutantów znajdzie się Robert Korzeniowski, który opowie o pomocy, jaką polskie środowisko sportowe niosło sportowcom ukraińskim. Będą się odbywały także dyskusje o gospodarce, między innymi z udziałem Jacka Piechoty szefującego jednej z najpoważniejszych organizacji polsko – ukraińskiej, jeśli chodzi o współpracę gospodarczą.

– Nie zabraknie gości z Ukrainy oraz polskich ekspertów – wymienia.

Trzy wymiary bezpieczeństwa

Część rozmów odbywających się w trakcie Krynica Forum 2023 będzie traktowała o trzech wymiarach bezpieczeństwa: o bezpieczeństwie energetycznym, bezpieczeństwie strategicznym oraz bezpieczeństwie klimatycznym. – Spodziewamy się licznego udziału ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, przedstawicieli Wojska Polskiego, a także ekspertów zainteresowanych w którym kierunku powinno rozwijać się Wojsko Polskie, jak powinniśmy się przygotowywać jako Polska do wyzwań w zupełnie nowej rzeczywistości polityki bezpieczeństwa, która została wykreowana przez rosyjską napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 roku – mówi.

Ekspert przyznaje, że będzie to bardzo ważny watek rozmowy, ale w jego ocenie równie ważne będą rozmowy dotyczące energii, między innymi o „atomowych ambicjach” Polski, a także o tym, że powstaną, a nawet już są realizowane zaawansowane projekty zdywersyfikowania źródeł energii. – Takich które służą zarówno uniezależnieniu się i stworzeniu własnej potęgi energetycznej i zbudowaniu takiego miksu energetycznego, który lepiej odpowiada na wyzwania klimatyczne, ponieważ to będzie również ważny wątek konferencji – tłumaczy.

Oczywiście na Forum Krynica 2023 nie zabraknie dyskusji poświęconych biznesowi, w tym tych dotyczących tego, jak radzić sobie w czasie spowolnienia gospodarczego, który jest wynikiem wojny za naszą wschodnią granicą. Zaplanowano dyskusje dotyczące tego, jak będzie wyglądała przyszłość średnio i długoterminowa – jak będzie zmieniać nasze perspektywy, rozwój cywilizacyjny. Eksperci także przyjrzą się temu, jak sztuczna inteligencja, a także rozwój innych technologii będzie wpływać na rynek pracy.

– Te wątki gospodarcze będą bardzo silnie obecne podczas Forum Krynica 2023 – podkreśla dyrektor programowy Krynica Forum 2023.

Wyjątkowe dyskusje w wyjątkowym miejscu

Z kolei tym, co ma połączyć wszystkie zaplanowane dyskusje, wszystkie panele, to poczucie „odpowiedzialnej dyskusji o ważnych dla Polski sprawach”. – Poważnej dyskusji w historycznych murach krynickiego uzdrowiska, w niezwykłej atmosferze miejsca, którego lecznicze właściwości wiele lat temu odkrył prezydent Krakowa Józef Dietl – mówi.

Zdziarski podkreśla, że Krynica to miejsce, które kojarzy się z polskością, kojarzy się z „niezwykłą polską energią”, dlatego organizatorzy chcą aby to skojarzenie Krynicy, jako ważnego punktu dyskusji w Europie Środkowo–Wschodniej było czymś, co za sprawą Krynica Forum będzie się „wzmacniać i utrwalać”.

„Wzmacnianie regionu” to hasło Krynica Forum 2023

–„Wzmacnianie Regionu” to hasło do którego odwołuje się tegoroczna konferencja. Myślimy o tym w wielu wymiarach, zarówno o regionie Europy Środkowo–Wschodniej, ponieważ będzie to stanowiło ważne wątki konferencji – tłumaczy i dodaje, że chodzi także o politykę regionalną, rozumianej jako współpraca regionów – dodaje.

Małopolska strategicznym partnerem Forum Krynica 2023

Zdziarski zdradza w rozmowie z nami, że całe środowe popołudnie (13 września) będzie poświęcone sprawom regionu, sprawom polityki regionalnej ale także politykom miejskim. – Ważnym partnerem tegorocznego Krynica Forum jest miasto Kraków – wyjaśnia Zdziarski.

– Wydaje się, że tegoroczna edycja Forum Krynica będzie taką pełną edycją Forum jaką my wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczymy w organizacji tego wydarzenia chcieliby realizować – podkreślił z kolei Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

– Cieszę się dodatkowo, że w programie Forum Krynica 2023 sporo czasu poświęcone zostanie tematowi wzmacniania pozycji regionu ale nie tylko w kontekście regionu Europy Środkowo–Wschodniej, czy wręcz Europy ale w kontekście bliskim mieszkańcom, warunkom życia, pracy rozwoju – mówił. – Mam nadzieję, że zaplanowane dyskusje panelowe pozwolą na szeroką wymianę doświadczeń, dobrych praktyk z których samorządowcy nawzajem skorzystają – podkreślał Kozłowski.

Forum Krynica 2023. Co to za wydarzenie?

Jak możemy przeczytać na stronie organizatora, to „wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie”. Do konsultacji inicjatywy została zaproszona Rada Naukowa ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski, kierowana przez Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisława Mazura. Wśród partnerów merytorycznych Krynica Forum 2023 znaleźli się m.in. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Klub Jagielloński.

Partnerem Głównym wydarzenia będzie Województwo Małopolskie. We współpracę włączają się również władze Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już za kilkanaście dni startuje Krynica Forum 2023. „Odpowiedzialna dyskusja o sprawach ważnych dla Polski” - Gazeta Krakowska

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto