Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KFA w Gnieźnie, czyli sześć stanów skupienia kultury. Początek 12 czerwca

IB
Autorką grafiki wykorzystanej w materiałach promujących KFA jest Joanna Bartel.
Autorką grafiki wykorzystanej w materiałach promujących KFA jest Joanna Bartel.
Z teatrem, filmem, muzyką i innymi sztukami, często w wydaniu niezależnym gnieźnianie będą mieli okazję spotkać się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który w tym roku będzie miał trzecią edycję. Początek już za kilka dni.

Od 12 do 16 czerwca przestrzeń Gniezna zapełnią wydarzenia z różnych dziedzin, reprezentujących "sześć stanów skupienia kultury", które stały się już znakiem rozpoznawczym KFA: muzykę, film, fotografię, plastykę, literaturę i teatr. Będą też przedsięwzięcia specjalnie dla dzieci.

Festiwal to efekt współdziałania instytucji z gnieźnieńskimi artystami i stowarzyszeniami, czy animatorami kultury, którzy mają też swój udział w układaniu programu. Dzięki takiej współpracy właśnie w tym roku będzie można usłyszeć post punkowy zespół Latające Pięści, muzyków z nurtu elektronicznego, spotkanie z kulturą hip hopową, czy spotkania literackie: z autorką książek dla dzieci Agnieszką Gadzińską oraz ilustratorem i poszukiwaczem dawnych legend i mitów Pawłem Zychem. Będzie też muzyczny wieczór pod okiem Aleksandra Schmidta, gitarzysty, kompozytora i tekściarza z Gniezna. Około 20 wykonawców zmierzy się z muzyką filmową.

W tegoroczny festiwal bardzo aktywnie włączył się Teatr im. A. Fredry. To właśnie na jego scenie odbędzie się tegoroczna Noc Teatrów, na której będzie można zobaczyć spektakl "Moskwa - Pietuszki" w wykonaniu Teatru KANA ze Szczecina i monodram Jacka Zawadzkiego. Zaprasza też na nocne zwiedzanie teatru.
- Można będzie spotkać wszystkich pracowników naszego teatru na swoich stanowiskach, każdy z nich opowie, czym się na co dzień zajmuje - mówi Łukasz Gajdzis, kierownik artystyczny teatru. W tym roku po raz pierwszy zostaną wręczone nagrody - Króliki.

- Tą nagrodą chcemy uhonorować twórców i animatorów kultury, którzy swoją działalnością promują miasto Gniezno. Kultura to dzisiaj potężna machina promocyjna i dzięki pracy tych osób o Gnieźnie słychać coraz więcej - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor festiwalu.

Kolejnej edycji także będzie towarzyszyć akcja "ostempluj kulturę". Uczestnicy, którzy zbiorą co najmniej pięć pieczątek, biorąc udział w festiwalowych wydarzeniach, dostaną upominki związane z Gnieznem i KFA.

KFA w Gnieźnie to sześć "stanów skupienia kultury". Poniżej prezentujemy atrakcje dwóch z nich. Cały program festiwalu można znaleźć na plakatach i ulotkach.

Muzyka na KFA:

Wielbicieli mocnego uderzenia (nie tylko w bęben) zapraszamy już drugiego dnia festiwalu do klubu „Młyn”, gdzie swój repertuar zaprezentuje rodzima „Demencja” oraz „Latające Pięści”, laureaci Trytona (największa osobowość artystyczna) na FAMIE w 2012 roku i autorzy tak znanych utworów, jak „Meat Me AT the Love Parade” czy Dresiarz” (piątek, 13 czerwca, 20.00). Następnego dnia natomiast gnieźnieński Kolektyw Szajse Records zaprasza do klubu „Lokomotywa” na wyjątkową noc w rytmach inteligentnej muzyki tanecznej, downtempo, glitchu, a nawet hip hopu czy jazzu. Wystąpi trzech muzyków – producentów: Snorbes (live), Zova (live) oraz Amigo (livePA). Organizatorzy radzą zabrać ze sobą: dobry humor, otwartą głowę i nastawienie na odbiór kolażu wielu stylów muzycznych! (sobota, 14 czerwca, 23.00).

Z kolei w niedzielę spotkamy się z gnieźnieńską grupą „G15”, zrzeszającą artystów i tancerzy zafascynowanych kulturą hip-hopu. W trwającym kilka godzin programie na Deptaku przy ul. Chrobrego będziemy świadkami pokazu sztuki graffiti, koncertów rapowych, DJ oraz występu muzyczno-tanecznego grupy „Outlawz” (niedziela, 15 czerwca, od 13.00).

Koncert „Projektu Pickwicka” odbędzie się tego samego dnia w Hotelu „Atelier” o g. 20.00. Opiekę na projektem sprawuje gnieźnieński muzyk, kompozytor i autor tekstów, Aleksander Schmidt. W ramach projektu na scenie się pojawią się artyści z Gniezna prezentujący różne spojrzenie na muzykę. Każdy zaproszony artysta przygotuje jeden utwór. Tematem przewodnim koncertu jest muzyka filmowa. Muzykom na scenie towarzyszyć będzie „Akustyczna Radiostacja” w składzie: Natalia Braciszewska-Kijak – piano, Aleksander Schmidt – gitary, Marcin Kijak – bas i Piotr Szymczak – instrumenty perkusyjne (niedziela, 15 czerwca, 20.00).

KFA dzieciom:

W piątek, 13 czerwca zapraszamy na spotkanie z pisarką Agnieszką Gadzińską, która opowie o swoich książkach dla dzieci („Gnieźniałki”) oraz wspólnie z Ewą Jaworską, starszym kustoszem BPMG poprowadzi warsztaty literackie dla dzieci (piątek, 13 czerwca, 11.00).

W sobotę już po raz trzeci zapraszamy dzieci i rodziców do Doliny Pojednania, która na ten jeden wyjątkowy dzień zamieni się w Artystyczną Dolinę. Program wypełnią przeróżne warsztaty i zajęcia, których celem jest twórcza aktywizacja artystyczna najmłodszych obywateli Miasta Królów. Do współtworzenia Doliny zaprosiliśmy animatorów kultury i nauczycieli z Muzeum Początków Państwa Polskiego, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Miejskiego Ośrodka Kultury (sobota, 14 czerwca, 11.00 – 14.00, Dolina Pojednania).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto