Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłecko: ciekawe znalezisko podczas renowacji Pomnika Poległych w 1939 roku

Redakcja
Podczas prac budowlano-konserwatorskich przy Pomniku Poległych w 1939 roku wykonawca remontu napotkał na "kapsułę czasu". Zobaczcie co zawierała.

Kłecko: tajemnicze znalezisko podczas renowacji Pomnika Poległych w 1939 roku
Na cmentarzu parafialnym w Kłecku, trwają prace remontowe przy Pomniku Poległych w czasie II Wojny Światowej. W trakcie realizacji prac, wykonawca remontu napotkał na szklaną butelkę, w której znajdował się akt erekcyjny pomnika z 1959 roku. Do dokumentu dołączone były listy z wykazem mieszkańców ziemi Kłeckowskiej, pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. -W cokole pomnika było takie specyficzne miejsce, od samego początku podejrzewaliśmy, że może tam być coś ukryte, również ks. Mirosław Kędzierski, proboszcz parafii w Kłecku nieraz sugerował, że w tym miejscu może się znaleźć jakieś historyczne znalezisko. Zostało to wykute i okazało się, że tam faktycznie jest znalezisko w postaci pojemnika -mogła to być butelka po jakimś leku. W środku znajdował się akt erekcyjny - dokument podpisany przez ówczesną władzę - bodajże powiatową, z tego co udało nam się ustalić. Ponadto w pojemniku znalazł się dokument zawierający wykaz wszystkich mieszkańców gminy Kłecko, którzy polegli podczas II Wojny Światowej. Wśród nazwisk pojawiły się też osoby, które zginęły w obozach koncentracyjnych - mówi Krzysztof Jęch, Inspektor ds. Inwestycji Dróg w Urzędzie Miejskim Gminy Kłecko. Jak się dalej dowiadujemy zostało to potwierdzone po konfrontacji z różnymi dokumentami. Proboszcz parafii w Kłecku również poświadczył zgodność niektórych nazwisk, a ponadto w dokumencie wyszczególniono miejsca obozów, w których zmarły te osoby.

Odnaleziony dokument, został uzupełniony o nowy z informacją o przeprowadzonym remoncie pomnika w roku 2019. Schowane do nowej ochronnej tuby, dokumenty ponownie złożono i zamurowano w posadzie pomnika. - Ponownie wykonaliśmy pamiątkę z naszych ówczesnych czasów w postaci dokumentu podpisanego przez obecnego burmistrza gminy Kłecko. Pozostawiliśmy ślad, że w 2019 roku były wykonywane takie prace, odnotowaliśmy kto wykonywał renowację i skąd były środki. Co ciekawe nowosporządzony dokument został napisany nie na komputerze, lecz na maszynie, na wzór starego, po to by zaznaczyć kontynuację tego, co zastaliśmy w znalezionej butelce . Ten dokument wraz z tym starym włożyliśmy do nowej tuby i ponownie zamurowaliśmy w tym samym miejscu - tłumaczy pan Krzysztof.

Należy wspomnieć, że inwestycja jest realizowana przez gminę Kłecko przy wsparciu finansowym Wojewody Wielkopolskiego. Prace naprawcze pomnika polegają na odnowieniu tynków i malatury, wymianie obróbek blacharskich, wymianie tablicy pamiątkowej oraz remoncie ogrodzenia pomnika wraz nowym zagospodarowaniem przestrzeni wokół niego.

Zobacz też: Szkoła w Dębnicy przygotowuje się do nadania imienia placówce i zbiera fundusze na nowy sztandar

Remont Pomnika Poległych w 1939 roku winien zakończyć się do 31 sierpnia. Koszt realizacji prac remontowych wyniesie 34 000 zł, przy czym dofinansowanie od Wojewody Wielkopolskiego wynosi ok. 27 tys. zł, a reszta została pokryta z budżetu gminy. Jest to druga wspólna realizacja prac renowacyjnych pomników, z wykorzystaniem środków finansowych Wojewody Wielkopolskiego. Rok wcześniej, gmina przeprowadziła remont sąsiedniego pomnika Powstańców Wielkopolskich w Kłecku oraz obelisku powstańców na cmentarzu w Dębnicy.

Z ostatniej chwili: Bardzo groźny wypadek na trasie Gniezno-Trzemeszno

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto