Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec peregrynacji kopii Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej „Nie żegnamy się Matko, bo za bardzo jesteś w naszych sercach” [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Archidiecezja Gnieźnieńska, Jerzy Andrzejewski
Po ponad roku wędrówki po parafiach Archidiecezji Gnieźnieńskiej pożegnano Ikonę Matki Boskiej w obrazie. Tłum wiernych z wielką czcią modlił się i śpiewał na cześć Maryji.

Spis treści

„O Maryjo żegnam Cię”

„Nie żegnamy się więc, nasza Matko, bo za bardzo jesteś w naszych sercach. Nie zostawiamy Ciebie i nie śpiewamy Ci: Nie opuszczaj nas, bo to nie jest możliwe, abyś nas opuściła. Jesteś przecież dana przez Twojego Syna na Kalwarii za naszą Matkę, a my mocno wierzymy w to, że jesteśmy Twoimi dziećmi”

- mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. kończącej 19 lutego peregrynację Obrazu Nawiedzenia po archidiecezji gnieźnieńskiej

Po roku wizyt w dziesiątkach parafii, tysiącach przejechanych przez Pojezierze Gnieźnieńskie kilometrów, kopia Obrazu Matki Boskiej odjechała. Uroczystości zorganizowane w katedrze gnieźnieńskiej przyciągnęły tłumy wiernych, biskupów i kapłanów. Każdy chciał pożegnać Królową Polski.

Uroczysta eucharystia w katedrze. Wierni żegnali kopię obrazu Matki Boskiej

Eucharystię, której przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, koncelebrowało ponad trzydziestu przybyłych na uroczystość biskupów, m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Krzysztof Wętkowski z sąsiedniej diecezji włocławskiej, która jako następna będzie gościć Matkę Bożą w jubileuszowym roku 900-lecia powstania. Obecni byli: generał paulinów o. Arnold Chrapkowski OSPPE oraz przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski OSPPE. Do Gniezna już wczoraj przyjechali bardzo licznie księża z całej archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z wiernymi świeckimi i osobami życia konsekrowanego, którzy tłumnie wypełnili bazylikę.

Nic dziwnego, bo obraz ma swoją niezwykłą historię. Idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim.

Obraz z historią pokazującą dzieje Polski pojechał dalej

Pomysł jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956. Już w następnym roku z jego inicjatywy został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła w 1957 roku, a w maju papież Pius XII dokonał jej poświęcenia. Od tamtego czasu z przerwami spowodowanymi stanem wojennym, komunizmem i epidemią obraz podróżuje po Polsce, odwiedzając wiernych.

Zobacz też:

Koniec peregrynacji kopii Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej „Nie żegnamy się Matko, bo za bardzo jesteś w naszych sercach” [FOTO]

Koniec peregrynacji kopii Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto