Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Noc Świętych w Gnieźnie. Bohaterem wydarzenia był św. ojciec Pio

Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Kapucyn, stygmatyk, spowiednik całego Kościoła jak mówił o nim św. Jan Paweł II był bohaterem tegorocznej Nocy Świętych, która odbyła się tradycyjnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w kościele garnizonowym w Gnieźnie.

Było to już dziewiętnaste gnieźnieńskie czuwanie ze świętymi i błogosławionymi, które -zgodnie z wieloletnią formułą – rozpoczęło się wprowadzeniem ich relikwii przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Następie młodzież wincentyńska wraz z gnieźnieńskimi siostrami szarytkami zaprezentowała krótką inscenizację o mistyku z Pietrelciny, który nie rozstawał się z różańcem, a do Mszy św. przygotowywał trwając przez wiele godzin na modlitwie.

Uczestniczący w czuwaniu Prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił uwagę na pokorę i posłuszeństwo włoskiego stygmatyka. Przypomniał również o jego wielkim dziele - Domu Ulgi w Cierpieniu, który staraniem o. Pio otwarto w San Giovanni Rotondo, gdzie kapucyn spędził całe swoje zakonne życie.

Noc Świętych w Gnieźnie. Bohaterem wydarzenia był św. ojciec Pio

- On dobrze wiedział, że kto kocha Boga, kocha też bliźniego i bliźniemu pomaga - wskazał abp Polak przyznając, że gdyby miał wybrać jedno zdanie z Ewangelii opisujące tego niezwykłego człowieka, to byłyby to słowa św. Pawła Apostoła: „w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół”.

Podczas spotkania śpiewał Chór im. św. Ojca Pio pod dyrekcją Andrzeja Jorasa, działający w gnieźnieńskiej parafii farnej, która jest rokrocznie organizatorem Nocy Świętych.

Druga część czuwania odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej dokąd uczestnicy przeszli w procesji z relikwiami, śpiewając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W katedrze spotkanie zakończyła modlitwa, błogosławieństwo i podziękowanie proboszcza parafii farnej ks. kan. Macieja Lisieckiego.

Noc Świętych ma w Gnieźnie ma blisko dwudziestoletnią historię. Po raz pierwszy odbyła się w 2005 roku w gnieźnieńskim kościele farnym, z inicjatywy ówczesnego wikariusza ks. Jana Kwiatkowskiego, który zaprosił na modlitwę przy relikwiach młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Rok później formułę rozbudowano i do wieczornego czuwania dołączyła procesja z relikwiami świętych, która podążając do katedry zatrzymała się na gnieźnieńskim Rynku. W kolejnym roku czuwanie odbyło się już nie tylko w Gnieźnie, ale i w innych miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej. Dziś Noc Świętych w różnej formule organizowana jest w całej Polsce. W archidiecezji gnieźnieńskiej odbyła się w kilkunastu parafiach i miastach m.in. Trzemesznie i Powidzu.

za www.archidiecezja.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto