Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Laboratorium słowa" i inne atrakcje. Biblioteka zapowiedziała nowe projekty

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Wraz ze zbliżającym się okresem letnim i złagodzeniem obostrzeń powracają wydarzenia kulturalne. Swoją ofertę przygotowała także Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Najważniejszym zapowiedzianym projektem będzie kolejna edycja "Laboratorium Słowa". Z uwagi na obostrzenia projekt zostanie zrealizowany w dwóch odsłonach: letniej (plenerowej) i jesiennej. Wśród zaplanowanych wydarzeń znaleźć mają się liczne warsztaty oraz spotkania autorskie z "ludźmi pióra" (uznanymi pisarzami, twórcami, literatami), które będą się odbywać na dziedzińcu Starego Ratusza oraz Latarni Na Wenei. Na poznanie tegorocznych gości mieszkańcy będą musieli jednak chwilę poczekać.

- Pracujemy jeszcze nad nazwiskami. Nie chcemy zdradzać za bardzo, dopóki nie będziemy mieć potwierdzenia na sto procent. Dajcie nam jeszcze dwa tygodnie, a ogłosimy bardzo ciekawą listę

- mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki. Jak dopowiedział, na realizację zaplanowanych wydarzeń udało się pozyskać ok. 40 tysięcy złotych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wraz z "Laboratorium Słowa" to biblioteki powracają także warsztaty. Część z nich, odbywająca się pod wspólną nazwą "Czytadełka dla maluszka", będzie przeznaczona dla najmłodszych dzieci (w wieku 0-3 lat) wraz z rodzicami. Motywem przewodnim zajęć będą książka i zabawa. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to podpowiedź dla rodziców dotycząca sposobów spędzania czasu z maluchami, które włączają także literaturę.

W ramach warsztatów zaplanowano następujące zajęcia:

  • 08.06, wtorek” / g. 10.00 / „Co robi Pucio?” - w oparciu o książki Marty Galewskiej- Kustra
  • 11.06, piątek / g. 10.00 / ”Franklin mówi „kocham cię” - w oparciu o książki Paulette Bourgeois,
  • 15.06, wtorek / g. 10.00 / ”Dzień, w którym Heniś poznał kolory i kształty”,
  • 18.06, piątek / g. 10.00 / ”Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” - w oparciu o książki Anity Głowińskiej
  • 22.06, wtorek / g. 10.00 / ”Kubusiowe zawody sportowe",
  • 25.06, piątek / g. 10.00 / ”W co się bawi świnka Peppa?",
  • 29.06, wtorek / g. 9.30 / ”Och! Książka pełna dźwięków” - w oparciu o książki Herve Tulleta,
  • 02.07, piątek / g. 10.00/ ”Od stóp do głów” - w oparciu o książki Erica Carle’a,
  • 06.07, wtorek / g. 9.30 / ”Basia i Franek” - w oparciu o książki Zofii Staneckiej.

Kolejną inicjatywą, która potrwa od 26 maja do 1 czerwca, jest jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Zaplanowane wydarzenia będą poświęcone czytaniu książek polskich pisarzy dziecięcych, które zostały wydane po 2001 roku i należą do tak zwanej "Złotej Dwudziestki".

- Pierwsze miejsce na liście zajęła pozycja "detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke, dlatego w tym tygodniu zachęcamy do przychodzenia do wszystkich placówek bibliotecznych i uczestniczenia razem z dziećmi w zabawie bibliotecznej "Bądź jak Detektyw Pozytywka". Dziecko otrzyma kartę ze wskazówkami detektywistycznymi, czyli będzie mogło być detektywem i odszukać książkę w bibliotece

- tłumaczyła Ewa Jaworska, koordynatorka akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

Wśród książek, którym będą poświęcone kolejne aktywności, znalazły się także„Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka czy „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Na 1 czerwca zaplanowano także niespodziankę dla dzieci, które tego dnia odwiedzą główną filię biblioteki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto