Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości w Gnieźnie odbył się pod hasłem „Miłość zwycięży!”

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
„Miłość zwycięży!” pod takim hasłem w sobotę zorganizowano Marsz Równości w Gnieźnie. Wydarzenie odbyło się w Gnieźnie po raz drugi. Marsz rozpoczął się o godzinie 14.00 przy Urzędzie Miejskim.

II Marsz Równości w Gnieźnie odbędzie się w przededniu Dnia Zwycięstwa, w którym 77 lat temu zakończył się koszmar II wojny światowej.

- Niestety, sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że czasy spokoju znów są zagrożone. Tak ważne jest by wspierać Ukrainę, by nie dopuścić do działań zbrojnych na większą skalę. Dlatego w tym roku część naszych postulatów związanych jest z osobami, które cierpią w związku z wojną w swoim kraju

- mówi Maciej Januchowski, rzecznik prasowy Marszu Równości w Gnieźnie i dodaje:

- Przede wszystkim w tej kwestii żądamy otwarcia granic dla wszystkich osób uciekających przed wojną i prześladowaniem oraz oczekujemy od wspólnoty europejskiej pełnej solidarności i wsparcia w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją.

Marsz Równości w Gnieźnie odbył się pod hasłem „Miłość zwycięży!”

- Pozostałe postulaty pozostają bez zmian, gdyż w ciągu ostatnich lat sytuacja osób ze społeczności LGBT+ nie uległa poprawie. Nadal nie została wprowadzona równość małżeńska, nadal dochodzi do dyskryminacji osób LGBT+ w przestrzeni publicznej czy miejscach pracy i nadal pozostajemy w tyle z uregulowaniami prawnymi umożliwiającymi korektę płci oraz prawo do uzgodnienia płci. Podobnie jak podczas I Marszu Równości w Gnieźnie podnoszone będą także postulaty dotyczące większej dbałości o prawa osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin oraz zapewnienia im realnej pomocy państwa, a także dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej

- dodają organizatorzy.

Podczas marszu zaprezentowano hymn wydarzenia. "Różni i równi" to utwór Wiktora "El Wiwiego" Bałtaki i Zuzanny "Trust the Owl" Zakrzewicz z ekipy Skoy Label. Młodzi gnieźnieńscy artyści stworzyli go, bo - jak mówią - "chcemy przekazać wszystkim uczestnikom Marszu Równości swoją siłę, wsparcie i podziękowanie za ich solidarność i odwagę. Jako ekipa Skoy Label zawsze stoimy ponad podziałami i podkreślamy równość w każdym aspekcie życia dlatego wśród nas są osoby różnej wiary, orientacji, o różnym przekroju wiekowym, różnych przekonaniach i właśnie to sprawia, że jesteśmy jednością!".

W marszu udział wzięli m.in: posłanka Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, Artur Kuczma, miejski radny z tego ugrupowania, a także Sylwia Przybylska, miejska radna z Koalicji dla Pierwszej Stolicy (członkini Nowej Lewicy) i Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu z Nowej Lewicy.

Pierwsza edycja Marszu Równości w Gnieźnie odbyła się w 2019 roku. Wtedy hasłem przewodnim równościowego wydarzenia była „Pierwsza Stolica Równości”. Przerwa spowodowana była pandemią koronawirusa.

Marsz Równości w Gnieźnie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto