Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Michał Powałowski kandydatem na prezydenta Gniezna

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak, FB Michała Powałowskiego
Michał Powałowski kandydatem na prezydenta Gniezna z ramienia Koalicji dla Pierwszej Stolicy. Dotychczasowy zastępca prezydenta jest współpracownikiem Tomasza Budasza w magistracie od 2014 roku. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

Michał Powałowski kandydatem na prezydenta Gniezna

Ogłoszenie kandydata Koalicji dla Pierwszej Stolicy miało miejsce w sobotę w Stolicy Experymentu. Koalicja dla Pierwszej Stolicy to porozumienie KO, Lewicy, Polski 2050 oraz działaczy bezpartyjnych. W obecnej Radzie Miasta Koalicja ma przytłaczającą większość - 16 radnych na 23. 4 mandaty należą do PiS-u, a pozostałe 3 posiadają radni niezrzeszeni.

Michał Powałowski to absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. W zawodzie nauczyciela przepracował 22 lata. Od 2001 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie. Od 2001 roku wykładowca Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium oraz Studium Menedżerów Oświaty w Gnieźnie. W kadencji 2010-2014 był nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Od 1978 roku związany z ZHP w Gnieźnie.

- Od samego początku miałem świadomość, że mój szef - prezydent Tomasz Budasz - cały czas mówił o dwóch kadencjach. Przygotowywał mnie i oswajał z tą myślą, że kiedyś przyjdzie taki czas, że to ja będę musiał przejąć stery w swoje ręce. Świadomie do tego podchodzę, biorę to wyzwanie na swoje barki. To dopiero początek, dopiero zaczynamy kampanię. To jeszcze nie znaczy, że będę prezydentem. Wiadomo, że będą inni kandydaci, z którymi chcę współpracować i rozmawiać, bo przecież miasto jest nasze i dla dobra mieszkańców będziemy pracować. Mamy kilka głównych założeń opierających się na ofercie dla młodszych, dla seniorów, ofercie związanej z ekologią. Chcemy wszechstronnie rozwijać to miasto, ale dzisiaj nie chcę mówić o szczegółach. Chcemy ten program opracować wspólnie z mieszkańcami i wtedy będziemy mówić o pełnej ofercie programowej

- powiedział Michał Powałowski.

Prezydent Tomasz Budasz poinformował, że otrzymał rekomendację Koalicji Obywatelskiej do kandydowania do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Czy to oznacza, że dotychczasowy gospodarz miasta zostanie starostą po ewentualnym zwycięstwie KO? Piotr Gruszczyński zapowiadał, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję samorządową.

- To miasto najpierw obudziliśmy, potem zmieniliśmy a teraz chcemy je rozwijać. Umówiłem się, że będę miał kontrakt z mieszkańcami na dwie kadencje i słowa trzeba dotrzymać. Dzisiaj z ogromną przyjemnością, i mówię to nie tylko jako szef struktur Platformy Obywatelskiej w naszym powiecie i mieście, ale także jako prezydent - idziemy razem, jesteśmy jedną ekipą, ekipą sił demokratycznych, przetrwaliśmy długi czas w tym mieście, długi czas gnębienia nas przez poprzedni rząd, ale pokazaliśmy, że daliśmy radę. Nikt inny tak dobrze jak Michał Powałowski nie poprowadzi tego miasta. A jeśli będzie miał wsparcie, nie tylko moje, ale także osób, które je zadeklarowało, to miasto w kolejnej kadencji jeszcze bardziej się zmieni i jeszcze bardziej będzie się rozwijało dla naszych mieszkańców

- dodał prezydent Tomasz Budasz.

- Z całym przekonaniem chciałabym zarekomendować naszego wspólnego kandydata, Polski 2050, Lewicy, KO, Koalicji dla Pierwszej Stolicy - Michała Powałowskiego. To doświadczony samorządowiec z misją, świadomy wyzwań przed którymi stoi Gniezno. Jestem pewna że to najlepszy wybór na prezydenta naszego miasta. Przed nami duże wyzwania. W gruncie rzeczy jestem przekonana, że to naprawdę doskonały kandydat, który wyznaczy właściwe kierunki, będzie człowiekiem dialogu, będzie rozwiązywał problemy w Gnieźnie w sposób koncyliacyjny; z myślą o każdym osiedlu, o każdym mieszkańcu, i tym, który sam sobie radzi i tym, który jest trochę skazany na pomoc i wsparcie ze strony miasta. Bo taka jest rola samorządu, żeby być blisko obywatela i rozwiązywać jego problemy

- zaznacza Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska z Polski 2050, która mówi, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że to właśnie Michał Powałowski będzie następcą Tomasza Budasza.

Poseł Tadeusz Tomaszewski z Nowej Lewicy jest przedstawicielem ugrupowania, które udzieliło poparcia Tomaszowi Budaszowi w nadchodzących wyborach, chociaż ten nie zadeklarował wcale chęci kandydowania. Parlamentarzysta przyznaje, że nie jest zaskoczony wyborem, który padł na Michała Powałowskiego.

- Skoro pan prezydent Tomasz Budasz współpracował prawie 9 lat ze swoim zastępcą, to naturalne, że przedstawił tę propozycję. Rozmawiałem z naszymi radnymi, którzy pozytywnie oceniają Michała Powałowskiego jako osobę gotową do dialogu, słuchającą ludzi, wrażliwą społecznie, z dużym doświadczeniem w zarządzaniu oświatą, sprawami społecznymi. To wszystko powoduje, że możemy mieć pewność kontynuacji współpracy w ramach jednego komitetu

- dodał Tadeusz Tomaszewski, który podkreślił, że radni Lewicy będą kładli nacisk na wynagrodzenia w administracji, bowiem - jak zaznaczył poseł - "nie może być tak, że znaczna część osób w MOPS-ie pracuje na płacy minimalnej".

Michał Powałowski jest pierwszym ogłoszonym kandydatem na urząd prezydenta Gniezna.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto